Pērn Rīgā samazinājušās īres dzīvokļu cenas

Nekustamo īpašumu kompānijas «Rent in Riga» valdes loceklis Jānis Lipša portālam City24.lv pastāstīja, ka viena no pagājušā gada spilgtākajām iezīmēm mājokļu īres tirgū ir neliela īres cenu samazināšanās. To kritumu izraisījuši dažādi iemesli, tajā skaitā - arī grozījumi Imigrācijas likumā.

Dažādu faktoru gala rezultāts

Pērnā gada griezumā dzīvokļu īres cenas Rīgā sarukušas par aptuveni 10 procentiem. "Rent in Riga" pārstāvis skaidro, ka cenu mazināšanos nav izraisījusi tikai viena tendence, bet gan vairāki faktori. To ietekmē cenas gan palielinājušas, gan samazinājušās, līdz rezultātā gada nogalē izveidojies noslēguma skaitlis.

"Īrnieki par dzīvokļu īri maksā mazāk. Tiesa, tas varbūt ir saistīts ar to, ka izīrētāji bieži vien savus izīrējamos īpašumus pārvērtē, nosakot augstākas cenas. Kad nekustamo īpašumu tirgū optimisms ir lielāks, īrnieki ir gatavi maksāt šīs nedaudz paaugstinātās īres maksas. Savukārt, kad optimisms krītas, cilvēki kļūst piesardzīgāki. Tieši tāpēc, ja pirms diviem, trim gadiem dzīvokli varēja izīrēt par 650 eiro, tad pagājušajā gadā vien par 600 vai pat 500 eiro," ar vienu no faktoriem, kas radījis izmaiņas īres tirgus cenās, iepazīstina J.Lipša.

Korekcijas īres mājokļu tirgus cenās ievieš arī izīrētāji, kas bieži vien neiegulda izīrējamos īpašumos un pēc īrniekiem tos neuzlabo. Tas nozīmē, ka dzīvoklis vairs nav tik labas kvalitātes un par to nevar prasīt tādu īres maksu kā par jaunu, tikko remontētu mājokli. Līdz ar to, tas, ka dzīvokli, ko pirms pāris gadiem varēja izīrēt par 1000 eiro, bet tagad vien par 800, nebūt vēl nenozīmē, ka īres cenas ir samazinājušās.

Pieprasījums un piedāvājums

Dažādi īres mājokļu tirgu ietekmēja arī izmaiņas Imigrācijas likumā. Daudzi no dzīvokļiem, kas bija paredzēti pārdošanai nerezidentiem, nonāca īres tirgū. Kā zināms, brīdī, kad palielinās piedāvājums, cenas krītas, un tieši tas notika arī ar īres dzīvokļu cenām (tas gan nenorisinājās masveidīgi, bet atsevišķos sektoros un konkrētos jaunajos projektos). "Daudzi nerezidenti, kas šeit bija nopirkuši dzīvokļus, pēc rubļa vērtības krišanās uz Rīgu sāka braukt arvien mazāk. Iemesls pavisam vienkāršs – iemainīt rubļus pret eiro kļuva neizdevīgāk un šeit uz vietas viss palika dārgāk, līdz ar to viņi iegādātos dzīvokļus sāka izīrēt, kas atkal noved pie tā, ka piedāvājums palielinās, bet cenas mazliet samazinās," izmaiņas īres tirgus cenās skaidro J.Lipša.

Tajā pašā laikā daudzi, kuri bija nobrieduši dzīvokļus pirkt, saistībā ar cenu palielināšanos, pirkumu atlika, tā vietā izvēloties īrēt un paskatīties, kā patīk šeit esošā dzīve. Tas palielināja pieprasījumu, kā rezultātā nedaudz palielinājās arī īres dzīvokļu cenas.

Gaidāms stabils gads

Kopumā īres tirgus pērn bijis stabils un tāds tas būšot arī šogad: "Nevajadzētu būt ne straujiem kritumiem, ne kāpumiem. Es pat pieļauju, ka šis gads varētu būt nosacīti labāks par iepriekšējo, jo cilvēkiem palielināsies optimisms un viņi savus finansu līdzekļus tērēs mazliet brīvāk kā pērn. Iepriekšējā gadā bija dažādi satricinājumi, sākot ar potenciālo Krievijas agresiju, to, ka daudziem uzņēmējiem aizvērās eksporta tirgus uz Krieviju. Šo faktoru ietekmē optimisms un biznesa vides noskaņojums 2015.gadā bija zemāks. Ja šogad nenotiks nekas ārkārtējs, vajadzētu būt pat minimālai izaugsmei," prognozē "Rent in Riga" pārstāvis.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Padomju ēku atjaunošanai Latvijā vajadzīgi aptuveni astoņi miljardi eiro

28.01.2016

alt
alt

Vidējā atlīdzība nokrišņu radīto bojājumu dēļ - 550 eiro

28.01.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

4

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Altum jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā piešķirta 1000.garantija

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība