Pērn Rīgā samazinājušās īres dzīvokļu cenas

Nekustamo īpašumu kompānijas «Rent in Riga» valdes loceklis Jānis Lipša portālam City24.lv pastāstīja, ka viena no pagājušā gada spilgtākajām iezīmēm mājokļu īres tirgū ir neliela īres cenu samazināšanās. To kritumu izraisījuši dažādi iemesli, tajā skaitā - arī grozījumi Imigrācijas likumā.

Dažādu faktoru gala rezultāts

Pērnā gada griezumā dzīvokļu īres cenas Rīgā sarukušas par aptuveni 10 procentiem. "Rent in Riga" pārstāvis skaidro, ka cenu mazināšanos nav izraisījusi tikai viena tendence, bet gan vairāki faktori. To ietekmē cenas gan palielinājušas, gan samazinājušās, līdz rezultātā gada nogalē izveidojies noslēguma skaitlis.

"Īrnieki par dzīvokļu īri maksā mazāk. Tiesa, tas varbūt ir saistīts ar to, ka izīrētāji bieži vien savus izīrējamos īpašumus pārvērtē, nosakot augstākas cenas. Kad nekustamo īpašumu tirgū optimisms ir lielāks, īrnieki ir gatavi maksāt šīs nedaudz paaugstinātās īres maksas. Savukārt, kad optimisms krītas, cilvēki kļūst piesardzīgāki. Tieši tāpēc, ja pirms diviem, trim gadiem dzīvokli varēja izīrēt par 650 eiro, tad pagājušajā gadā vien par 600 vai pat 500 eiro," ar vienu no faktoriem, kas radījis izmaiņas īres tirgus cenās, iepazīstina J.Lipša.

Korekcijas īres mājokļu tirgus cenās ievieš arī izīrētāji, kas bieži vien neiegulda izīrējamos īpašumos un pēc īrniekiem tos neuzlabo. Tas nozīmē, ka dzīvoklis vairs nav tik labas kvalitātes un par to nevar prasīt tādu īres maksu kā par jaunu, tikko remontētu mājokli. Līdz ar to, tas, ka dzīvokli, ko pirms pāris gadiem varēja izīrēt par 1000 eiro, bet tagad vien par 800, nebūt vēl nenozīmē, ka īres cenas ir samazinājušās.

Pieprasījums un piedāvājums

Dažādi īres mājokļu tirgu ietekmēja arī izmaiņas Imigrācijas likumā. Daudzi no dzīvokļiem, kas bija paredzēti pārdošanai nerezidentiem, nonāca īres tirgū. Kā zināms, brīdī, kad palielinās piedāvājums, cenas krītas, un tieši tas notika arī ar īres dzīvokļu cenām (tas gan nenorisinājās masveidīgi, bet atsevišķos sektoros un konkrētos jaunajos projektos). "Daudzi nerezidenti, kas šeit bija nopirkuši dzīvokļus, pēc rubļa vērtības krišanās uz Rīgu sāka braukt arvien mazāk. Iemesls pavisam vienkāršs – iemainīt rubļus pret eiro kļuva neizdevīgāk un šeit uz vietas viss palika dārgāk, līdz ar to viņi iegādātos dzīvokļus sāka izīrēt, kas atkal noved pie tā, ka piedāvājums palielinās, bet cenas mazliet samazinās," izmaiņas īres tirgus cenās skaidro J.Lipša.

Tajā pašā laikā daudzi, kuri bija nobrieduši dzīvokļus pirkt, saistībā ar cenu palielināšanos, pirkumu atlika, tā vietā izvēloties īrēt un paskatīties, kā patīk šeit esošā dzīve. Tas palielināja pieprasījumu, kā rezultātā nedaudz palielinājās arī īres dzīvokļu cenas.

Gaidāms stabils gads

Kopumā īres tirgus pērn bijis stabils un tāds tas būšot arī šogad: "Nevajadzētu būt ne straujiem kritumiem, ne kāpumiem. Es pat pieļauju, ka šis gads varētu būt nosacīti labāks par iepriekšējo, jo cilvēkiem palielināsies optimisms un viņi savus finansu līdzekļus tērēs mazliet brīvāk kā pērn. Iepriekšējā gadā bija dažādi satricinājumi, sākot ar potenciālo Krievijas agresiju, to, ka daudziem uzņēmējiem aizvērās eksporta tirgus uz Krieviju. Šo faktoru ietekmē optimisms un biznesa vides noskaņojums 2015.gadā bija zemāks. Ja šogad nenotiks nekas ārkārtējs, vajadzētu būt pat minimālai izaugsmei," prognozē "Rent in Riga" pārstāvis.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Padomju ēku atjaunošanai Latvijā vajadzīgi aptuveni astoņi miljardi eiro

28.01.2016

alt
alt

Vidējā atlīdzība nokrišņu radīto bojājumu dēļ - 550 eiro

28.01.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

2

Novembra klientu dienas Rīgas centrā: reģistrējies individuālai projektu apskatei!

3

"Dzirciema nams" – plaši divistabu dzīvokļi ērtai dzīvošanai un strādāšanai no mājām

4

Sestdien jaunajā Pierīgas kvartālā "Līčukrasti" notiks pirmā Klientu diena

5

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

6

Izvēlies mūsdienīgu dzīvojamo māju pārvaldību, ko nodrošina Latvijas apsaimniekošanas uzņēmums HAGBERG

City24 redaktora izvēle

alt

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

alt

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums