Nekustamo īpašumu attīstītājiem lielākās problēmas rada birokrātiski ilgā projektu saskaņošana

Nekustamā īpašumu projekta visas dokumentācijas saskaņošana Latvijā var ilgt līdz pat diviem gadiem. Bieži vien daudzie normatīvie akti ir pretrunā viens ar otru vai nav viens otru papildinoši, neparedz secīgas vienu no otras izrietošas darbības, stāsta Nacionālās nekustamo īpašumu attīstītāju alianses (NNĪAA) valdes loceklis Guntars Grīnvalds.

Visas šīs birokrātijas dēļ Rīga ir zaudējusi vairākas lielas investīcijas nekustamajos īpašumos - divi lieli ārvalstu investori gribēja būvēt dzīvokļus un biroja ēkas, ieguldot 20 miljonus eiro, taču birokrātijas dēļ šīs investīcijas gāja secen, norāda Grīnvalds.

"Piemēram, zemesgabalu sagatavošanu būvniecībai ietekmē ļoti daudzi normatīvie akti - sākot no teritorijas plāna, Ministru kabineta būvniecības noteikumiem, Rīgas apbūves noteikumiem -, un tas viss veido ļoti daudzslāņainu kūku, kurai sarežģīti izurbties cauri. Bieži vien šie daudzie normatīvie akti ir pretrunā viens ar otru vai nav viens otru papildinoši," skaidro NNĪAA vadītājs.

Grīnvalds uzsver, ka pēc Zolitūdes traģēdijas birokrāti kļuvuši vēl piesardzīgāki. "Viņiem šķiet, ka tad, ja dokumentu izskatīs un virzīs pēc iespējas ilgāk, dokuments būs kvalitatīvāks. Tā tas nebūt nav - jo ilgāk skata, jo kvalitatīvāks. Drīzāk tad ir jārunā par arhitektu un būvinženieru personisko atbildību konkrētu jautājumu skatīšanā, vai šis cilvēks ir pietiekami sevi izglītojis, lai zinātu jaunākās tendences, jaunākos pētījumus par materiāliem, to izturību un tamlīdzīgus jautājumus. Attīstītāji kā projekta pasūtītāji gribētu, lai tie speciālisti, ar kuriem mēs sadarbojamies, kuri zīmē un rasē projektu, būtu izglītoti un paši savā nozarē sakārtojušies, lai attīstītāji varētu paļauties uz tiem, kuriem ir sertifikāts attiecīgajā jomā," stāsta Grīnvalds.

Viņš uzsver, ka arī jaunais Būvniecības likums, kura deklarētais mērķis bija nozares sakārtošana un birokrātijas mazināšana, īsti nav atvieglojis darbu.

"Piemēram, būvatļauja, kas tiek izsniegta uzreiz pēc būvniecības ieceres iesniegšanas. Daudzi ārzemju partneri to tā arī saprot - mums ir "construction permit", varam sākt būvēt. Viņiem nav skaidrs, ka būvatļauja tikai ļauj sākt visu garo procesu. Tikai šī procesa laikā var dabūt visus tehniskos uzdevumus, saskaņojumus pieslēgumiem. Protams, ja lasām pašu likumu, tam nav nekādas vainas, problēmas sākas tajos normatīvajos aktos, kas saistīti ar likuma izpildi un kuri detalizētāk regulē procesa izpildi. Bieži vien šie normatīvie akti nonāk pretrunās, birokrāti mēģina tos tulkot, tādējādi laiks līdz lēmuma pieņemšanai tiek novilcināts, piemēram, lēmums par to, kurā vietā mājā būs ūdensvada un kanalizācijas ievads, kas nav tik būtisks un būvi ietekmējošs. No attīstītāja jau pašā projekta sākumā pieprasa informāciju par to, kur būs pievadi, celiņi, apstādījumi - lietas, kuras var izlemt, saskaņot un atrisināt procesa laikā," stāsta Grīnvalds.

Viņš piebilst, ka, piemēram, Lietuvā projektu saskaņošanas process prasa tikai pusgadu, turklāt visus dokumentus var iesniegt elektroniski, pat būvatļauju var saņemt elektroniski. "Pie mums ir dokumentu blāķi, bieži vien uz būvvaldi saskaņošanai un apstiprināšanai ir jāved vairākas kastes ar dokumentiem. Diemžēl Latvijā joprojām nav nekādu iespēju projekta dokumentāciju iesniegt elektroniski. Ļoti ceram, ka šāda iespēja ar laiku tiks ieviesta, jo tas ļoti atvieglotu darbu," stāsta Grīnvalds.

Vēl viena problēma ir tā, ka ne vienmēr iegādātā zemesgabalā var būvēt to, ko paredz attīstības plāns, norāda NNĪAA vadītājs. Bieži vien tas atšķiras no lokālplāna, tad vēl tiek prasīts detālplāns, un tas visu paildzina.

"Vēl sliktāk ir tad, ja izvēlētajā vietā ir divi zemesgabali, kuri jāapvieno, jo nevar māju uzbūvēt uz diviem zemesgabaliem pat tad, ja šie abi zemesgabali pieder vienam īpašniekam. Katram zemesgabalam ir jātaisa atsevišķs būvprojekts, un tā ir problēma. Ir dzirdēts, ka tirdzniecības centros nav varējuši savienot daudzstāvu autostāvvietu ar pašu tirdzniecības centru, jo tie ir divi atsevišķi būvprojekti. Uzskatu, ka ir visai muļķīgi prasīt apvienot divus blakus esošus zemesgabalus, ja tiem ir viens īpašnieks. Ir daudz šādu problēmu, kuras būtu jārisina," piebilst Grīnvalds.

Viņš norādīja, ka birokrātijas mazināšanai NNĪAA piedalās dažādās darba grupās kopā ar Rīgas domes ierēdņiem - tas abām pusēm veicina izpratni par to, kā atvieglot darbu. "Ierēdņi labāk saprot mūsu problēmas, ir redzama vēlme padarīt procesu vienkāršāku. Esam aktīvs partneris un esam gatavi nākt jau ar konkrētiem, izstrādātiem priekšlikumiem. Tagad Rīgā notiek darbs ar dažādiem tematiskajiem plāniem, kas būs par pamatu nākamajam attīstības plānam, un arī šajās darba grupās esam gatavi piedalīties," informē Grīnvalds.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Četri veidi, kā vienā nedēļas nogalē uzlabot interjera dizainu

02.02.2016

alt
alt

Izmantojot "airbnb.com" un citus interneta rīkus, mājvietu izīrētājiem Latvijā jāatceras nomaksāt nodokļus

03.02.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība