Ar grozījumiem Rīgas domes noteikumos pagarina deklarēšanās periodu NĪN atlaižu saņemšanai

Rīgas domes saistošajos noteikumos «Par nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) Rīgā» tiks noteikts pārejas posms NĪN aprēķināšanai par 2016.gadu, paredzot, ka deklarēšanās periods dzīvokļos rīdziniekiem tiek pagarināts līdz šā gada 1.martam, lēmusi Rīgas dome.

Noteikumi paredz, ka dzīvokļiem, kuros ir deklarēti iedzīvotāji, par 2016.gadu tiek aprēķināta samazināta NĪN likme. Kā pastāstīja Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis, Rīgā pēc 1.janvāra bija ap 38 000 dzīvokļu, kuros neviens nebija deklarējies.

Opozīcijas deputāte Sarmīte Ēlerte (V) bija iesniegusi priekšlikumu šo termiņu pagarināt līdz 1.jūlijam, taču tas tika noraidīts. Ēlerte debatēs rosināja grozīt arī tos noteikumus, kas nosaka atvieglojumus par NĪN - "Nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtība Rīgā", lai atlaides tiktu piešķirtas ģimenēm ar bērniem.

"Jānovērš kļūda, kas radusies, Rīgas domei dzēšot ugunsgrēku un nepamanot, ka atlaides atņem ģimenēm ar bērniem," pauda Ēlerte.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S) debatēs oponēja, ka ar pārejas perioda noteikšanu tiek ļauts iedzīvotājiem, kas tehnisku iemeslu dēļ nevarēja piedeklarēties savos dzīvokļos, "izpildīt likumā noteikto un piedeklarēties". Šis risinājums rasts pozitīvas pašvaldības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sadarbības rezultātā, uzsvēra Ušakovs. Viņš apgalvoja, ka ap 38 000 tukšo dzīvokļu Rīgā, kurā līdz 1.janvārim neviens nepiedeklarējās, galvenokārt pieder ārzemniekiem vai juridiskām personām, kuriem atlaides ģimenēm ar bērniem nebūs aktuālas.

Pašvaldībā skaidro, ka pēc noteikumu pieņemšanas par izmaiņām NĪN iekasēšanas kārtībā konstatēti vairāki apstākļi, kas ierobežoja rīdzinieku iespējas pilnvērtīgi izmantot savas tiesības. Pirmkārt, 2015.gada nogalē Latvijas iedzīvotājiem, tajā skaitā rīdziniekiem, tīmekļa vietnē "www.latvija.lv" nebija pieejams e-pakalpojums "Dzīvesvietas deklarācijas iesniegšana". Līdz ar to iedzīvotāji, kuri bija plānojuši savu dzīvesvietas deklarācijas maiņu īstenot gada pēdējās dienās, tehnisku apsvērumu dēļ nevarēja to izdarīt.

Otrkārt, ņemot vērā iedzīvotāju iesniegumu skaitu un plašsaziņas līdzekļos pausto viedokli, neskatoties uz Rīgas domes veiktajiem iedzīvotāju informēšanas pasākumiem, iedzīvotāju ieskatā masu medijos netika nodrošināta pietiekama informācija par saistošo noteikumu ieviestajām izmaiņām NĪN likmes noteikšanai 2016.gadam. Līdz ar to secināms, ka Rīgas iedzīvotāji dažādu apsvērumu dēļ nav varējuši pilnvērtīgi veikt savu dzīvesvietas deklarāciju sakārtošanu, lai par 2016.gadu nekustamajam īpašumam tiktu piemērota samazinātā NĪN likme, skaidro pašvaldībā.

Ar ieteikumu noteikt pārejas periodu NĪN likmes aprēķināšanai 2016.gadā Rīgas pašvaldībā vērsās arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK).

Iedzīvotāju ievērībai pašvaldībā uzsver, ka šie grozījumi nemainīs NĪN likmes tiem objektiem, kam samazinātā nodokļa likme piemērojama jau atbilstoši objektā deklarētajām personām 2016.gada 1.janvārī, neatkarīgi no personu deklarēto dzīvesvietu datu izmaiņām pēc gada sākuma. Proti, samazinātās likmes saņemšanai personai nav jābūt deklarētai objektā gan 2016.gada 1.janvārī, gan 1.martā, bet ir pietiekami, ja persona ir deklarēta attiecīgajā objektā tikai vienā no šiem datumiem. Līdz ar to grozījumi neskars tās personas, kas ir izpildījušas saistošajos noteikumos par NĪN Rīgā izvirzītās dzīvesvietas deklarēšanas prasības šā gada 1.janvārī, bet gan dos iespēju veikt savas dzīvesvietas deklarāciju tām personām, kas dažādu apstākļu dēļ neizdarīja to līdz taksācijas gada sākumam.

Papildus Rīgas dome uzsver, ka grozījumi saistošajos noteikumos neietekmē citu ar NĪN saistīto normatīvo aktu izvirzītās dzīvesvietas deklarēšanās prasības. Tādējādi, piemēram, lai ģimenes ar bērniem saņemtu NĪN atvieglojumus, kas paredzēti noteikumos, ģimenes locekļu deklarētās adreses tiks vērtētas tāpat kā līdz šim, proti, tikai uz taksācijas gada 1.janvāri.

Pašvaldības finansisti aplēsuši, ka šo grozījumu ietekme uz pašvaldības ieņēmumiem varētu būt 1,1 miljona eiro apmērā. Papildu maksāšanas paziņojumu sagatavošanas un nosūtīšanas izmaksas plānotas 92 000 eiro apmērā.

Grozījumi stāsies spēkā pēc publicēšanas "Latvijas Vēstnesī".

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Rīgas pašvaldība bez atlīdzības īpašumā pārņems vairākus valstij piederošus dzīvokļus

17.02.2016

alt
alt

Pētījums: Sērijveida namu inženiertehniskais stāvoklis Rīgā ir apmierinošs

17.02.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

4

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Altum jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā piešķirta 1000.garantija

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība