Latvijas iedzīvotājiem par īpašuma tiesību reģistrāciju jāmaksā būtiski dārgāk nekā kaimiņvalstīs

Latvijas iedzīvotājiem par īpašuma tiesību reģistrāciju zemesgrāmatā ir jāmaksā būtiski dārgāk nekā pārējās Baltijas valstīs, liecina nekustamā īpašuma darījumu izmaksu salīdzinājums Baltijas valstīs.

Kā informē Zvērinātu notāru padome, viens no iemesliem, kāpēc Latvijā ievērojams skaits personu ilgstoši nereģistrē savas īpašumtiesības pēc nekustamā īpašuma mantošanas vai pirkuma līguma noslēgšanas, ir saistīts ar augsto valsts nodevu zemesgrāmatā. Piemēram, iegādājoties 100 000 eiro vērtu ģimenes māju, iedzīvotājiem Latvijā par īpašuma tiesību reģistrāciju zemesgrāmatā ir jāmaksā 18 reizes dārgāk nekā Igaunijā un 63 reizes dārgāk nekā Lietuvā.

Tāpat notāri norāda - ja biznesam domāta nekustamā īpašuma ražotnes vērtība, piemēram, ir 750 000 eiro, tad Latvijā kopējās izmaksas par darījuma noslēgšanu un reģistrāciju ir apmēram 18 347 eiro, savukārt Lietuvā tie ir 7195 eiro, bet Igaunijā - 6546 eiro.

"Patlaban Latvijā nekustamā īpašuma darījumu noslēgšana un reģistrācija ir dārgākā Baltijā, tās pamatā ir izdevumi par darījuma dokumenta sagatavošanu pēc brīvā tirgus cenām un zemesgrāmatas valsts nodeva, kā arī tiesvedības izdevumi nekvalitatīva darījuma līguma gadījumā. Zemākas nodevas apvienojumā ar valsts klātbūtni nekustamā īpašuma darījumos Lietuvā un Igaunijā jau sen izskaudušas gan krāpšanās shēmas, gan iespēju izvairīties no nodokļu nomaksas. Eiropas valstīs īpaši tiek uzsvērts, ka obligāta notariālā akta noteikšana ir veids, kā valsts var regulēt cilvēka kopējās izmaksas saistībā ar nekustamā īpašuma darījuma noslēgšanu un reģistrāciju zemesgrāmatā. Ir pēdējais brīdis arī Latvijā risināt šo jautājumu," uzskata Zvērinātu notāru padomes rīkotājdirektore Vija Piziča.

Padome uzskata un jau vairākus gadus aicina arī Latvijā ieviest Lietuvas un Igaunijas sevi pierādījušo risinājumu un paredzēt līdzīgas kopīgas izmaksas par nekustamā īpašuma darījumu noslēgšanu un reģistrāciju Latvijā. Šīs reformas nepieciešamību nosaka fakts, ka Igaunijā un Lietuvā, kur pastāv darījuma obligāta notariāla apliecināšana, kopējās izmaksas ir ievērojami mazākas nekā Latvijā, kur notārs tikai apliecina nostiprinājuma lūgumu.

Padome atsaucas arī uz "Doing Business 2016" pētījumu, kur Igaunijas nekustamā īpašuma darījumu reģistrācijas sistēma ir novērtēta kā ceturtā labākā un Lietuvas kā otrā labākā pasaulē, bet Latvija ir 23.vietā.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Pētījums: Sērijveida namu inženiertehniskais stāvoklis Rīgā ir apmierinošs

17.02.2016

alt
alt

Būvniecības apjoms ES decembrī palielinājies par 1,4%

17.02.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dreiliņos taps vērienīgs, pircējiem pieejams dzīvojamo māju projekts

2

Ielūdz uz Atvērto durvju dienu vēsturiskā dzīvojamā ēkā Rīgas centrā

3

Trīs dzīvokļi, ko ir iespēja iegādāties vilinošajā Teikā

4

A. Kostins: Latvijā katru gadu pieaug nebanku kredītu izsniegtais apjoms

5

TOP 5 virtuves dizaina trendi, kas ir aktuāli šoruden

6

TOP 10 lielākie nekustamo īpašumu darījumi laika posmā 10.09.2018-16.09.2018

City24 redaktora izvēle

alt

TOP5: ekskluzīvākās mājas, kas šobrīd pieejamas iegādei

alt

TOP 5 virtuves dizaina trendi, kas ir aktuāli šoruden

alt

Dreiliņos taps vērienīgs, pircējiem pieejams dzīvojamo māju projekts