Mājokļu pieejamība Rīgā pasliktinājusies, bet saglabājas augsta

Šī gada pirmajā ceturksnī mājokļu pieejamība Rīgā pasliktinājusies, taču tā saglabājusies augsta un ir labāka nekā Viļņā, bet sliktāka nekā Tallinā, liecina "Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indekss.

Šī gada pirmajā ceturksnī "Swedbank" Mājokļu pieejamības indekss Rīgā, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, samazinājās līdz 151. Jau ziņots, ka pagājušā gada ceturtajā ceturksnī "Swedbank" Mājokļu pieejamības indekss Rīgā pieauga par pieciem punktiem un sasniedza 156,7 jeb augstāko rādītāju pēdējo astoņu gadu laikā.

Mājokļu pieejamības pasliktināšanos Rīgā ietekmēja procentu likmju pieaugums un sezonāls darba samaksas kritums. Taču kopumā visās Baltijas galvaspilsētās mājokļu pieejamība bija labāka nekā pirms gada. Vienlaikus Rīgā patlaban vajadzīgs visīsākais laiks, lai sakrātu pirmajai iemaksai, norāda "Swedbank".

 

Rīgā mājokļu pieejamību uzlaboja dzīvokļu cenu kritums par 2,4% pret iepriekšējo ceturksni, bet negatīva ietekme bija hipotekāro kredītu procentu likmju kāpumam par 47 bāzes punktiem, kā arī sezonālajam darba samaksas kritumam.

Kopumā Rīgā mājokļu pieejamība saglabājas augsta - mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1,5 vidējai neto algai un kura vēlas iegādāties 55 kvadrātmetru dzīvokli, hipotekārā kredīta maksājumam būtu jānovirza 19,9% no neto ienākumiem, proti, krietni zem noteiktās 30% normas.

"Aktivitāte mājokļu tirgū Rīgā pakāpeniski pieaug, tomēr kopumā tirgus saglabājas segmentēts. Dārgāko dzīvokļu kategorijā Rīgā joprojām dominē nerezidenti, taču šo darījumu skaits uz kopējā fona ir salīdzinoši neliels. Tikmēr pēdējos ceturkšņos aktivitāte spējāk augusi vidējās klases - 500 līdz 1000 eiro (350 līdz 700 lati) par kvadrātmetru - dzīvokļu segmentā populārākajos mikrorajonos, ko iegādājas tieši vietējie iedzīvotāji. Savukārt lētākas kategorijas dzīvokļos aktivitāte nav būtiski mainījusies," saka "Swedbank" ekonomiste Kristilla Skrūzkalne.

Tallinā Mājokļu pieejamības indekss sasniedza 163 punktus un kritās galvenokārt augstāku dzīvokļu cenu dēļ, kas ceturkšņa laikā pieauga par 4,3%. Arī procentu likmju kāpums par septiņiem bāzes punktiem un sezonālais darba samaksas kritums mājokļu pieejamību ietekmēja negatīvi, tomēr mazāk.

Viļņā, atšķirībā no pārējām galvaspilsētām, Mājokļu pieejamības indekss uzlabojās, kaut gan joprojām bija viszemākais - 131,3 punkti. Mājokļu pieejamību uzlaboja visi trīs faktori, bet galvenokārt procentu likmju kritums par 15 bāzes punktiem, mazākā mērā Mājokļu pieejamības indeksu pozitīvi ietekmēja arī dzīvokļu cenu samazinājums par 0,5% un darba samaksas pieaugums.

Pirmajā ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai, Rīgā samazinājās par vairāk nekā divām nedēļām un sasniedza 25 mēnešus, Viļņā tas samazinājās par vairāk nekā nedēļu - līdz 34 mēnešiem, bet Tallinā pieauga par teju piecām nedēļām un sasniedza 26 mēnešus.

Rīgā "standarta" mājsaimniecībai kredīta apkalpošanai šī gada pirmajā ceturksnī bija jāspēj novirzīt 168 eiro jeb aptuveni 118 lati mēnesī, salīdzinot ar 120 latiem pirms gada, kas nepārsniegtu 30% no mājsaimniecības ikmēneša pēcnodokļu ienākumiem. Savukārt Tallinā un Viļņā tas būtu 228 un 198 eiro jeb attiecīgi 160 un 139 lati.

"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksu publicē ik ceturksni. Indekss atspoguļo hipotētiskas mājsaimniecības spēju iegādāties, bet ne pārdot "standarta" mājokli Baltijas valstu galvaspilsētās. Indekss ietver kredītu apkalpošanas izmaksas, bet neiekļauj mājokļa uzturēšanas izdevumus, piemēram, komunālos un nodokļu maksājumus.

Koka būvkonstrukcijām rekordaugsti eksporta apjomi

13.06.2013

Atvērto durvju diena Nordic Homes ciematā Carnikavā

13.06.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts