Nelaikā pieņemtie lēmumi, pircēju tirgus un citas 2015.gadu raksturojošās tendences

Nekustamo īpašumu kompānijas «Arco Real Estate» ikgadējās preses konferences laikā, kurā tika prezentēts jaunākais Latvijas nekustamo īpašumu tirgus pārskats par 2015.gadu, kompānijas valdes loceklis Māris Laukalējs iepazīstināja klātesošos ar tendencēm, kas raksturoja pērno gadu, kā arī izteica prognozes par šajā gadās gaidāmā. Piedāvājam nelielu ieskatu viņa stāstītajā.

Aktivitātes bums - apstājies

Pērn Latvijā pirmo reizi kopš 2009.gada darījumu skaits arī īpašumiem samazinājās, kopumā sarūkot par 2,9 procentiem. Vēl sliktāka situācija atklājas Rīgā. Proti, kā liecina Zemesgrāmatas dati, Latvijas galvaspilsētā noslēgto pirkuma līgumu skaits, salīdzinot ar 2014.gadu, samazinājās par 6,9 procentiem. "Aktivitātes bums, kas sākās 2011.gadā, ir apstājies. Vērojams kritums, ko, pats dīvainākais, nav izraisījušas tikai izmaiņas Imigrācijas likumā, jo nerezidentu darījumu skaits ir datu bāzē ir salīdzinoši mazs. Tas nozīmē, ka ir vēl citi apstākļi, kas 2015.gadā veicināja darījumu skaita kritumu," preses konferences laikā pastāstīja M.Laukalējs.

Lielākās izmaiņas un darījumu skaita samazinājumu piedzīvoja tie segmenti, kurus skāra izmaiņas Imigrācijas likumā par uzturēšanās atļauju saņemšanu. Piemēram, darījumu skaits ar dzīvokļiem Rīgas Klusajā centrā un Vecrīgā samazinājās uz pusi, savukārt jauno projektu tirgū saruka gan darījumu skaits, gan tika novērota cenu lejupslīde.

Aptuveni 70 procentus no visa Latvijas nekustamo īpašumu tirgus aizņem sērijveida dzīvokļu segments, un tajā 2015.gadā bija vērojama stabilitāte, kā arī pakāpenisks cenu pieaugums. Šis segments ir interesants ar to, ka, atšķirībā no jauno projektu segmenta, kas pamatā ir bāzēts uz kredītresursiem, tajā lielākā daļa darījumu notiek par cilvēku iekrātajiem līdzekļiem vai nebanku kreditētāju kompāniju līdzekļiem. Sērijveida dzīvokļu segments ir lielākais un aktīvākais no segmentiem, un tā Rīgas dzīvokļu cenu indekss parāda, ka šī segmenta attīstība notiek pārsteidzoši stabili – sākot no 2011.gada tā nepārtraukti ir augusi 2 līdz 3 procentu robežās.

Pārdot kļuvis neizdevīgi

Salīdzinot 2015.gada nogali ar 2007.gada jūniju, kad tika konstatēta vēsturiski augstākā vidējā viena kvadrātmetra cena (1620 eiro par kvadrātmetru), pērn cenas bija par 59,6 procentiem zemākas. 2007.gadā tika sasniegts arī vēsturiski lielākais piedāvājuma skaits – 10 500, kas norāda, ka toreizējā cena bija tik vilinoša, ka cilvēki bija gatavi pārdot dzīvokļus pat, ja pēc tā nebija vajadzības. 2015. gadā piedāvājuma skaits ir būtiski samazinājies, kas liecina par to, ka par tik zemām cenām, kādas ir šobrīd, potenciālais pārdevējs dzīvokli nav gatavs pārdot. "Ņemot vērā, ka jauno projektu celtniecības apjomi praktiski ir apstājušies, tas var izraisīt situāciju, ka sērijveida dzīvokļu segments nākošajos gados varētu piedzīvot straujāku cenu pieaugumu," prezentācijas laikā skaidroja M.Laukalējs.

Vismazākais dzīvokļu piedāvājums saglabājies Bolderājā, Ķengaragā un Vecmīlgrāvī, veidojot vien 1 procentu no kopējā skaita. Savukārt lielākais piedāvājums konstatēts Mežciemā un Āgenskalnā.

Var teikt, ka 2015.gadā nekustamo īpašumu tirgus iezīmējās kā pircēju tirgus. Šāda tendence saglabāsies arī šajā gadā, kas nozīmē, ka īpašumu pirkt būs izdevīgāk nekā pārdot vai attīstīt.

Neatbilstošā brīdī pieņemtie lēmumi

"Arco Real Estate" valdes loceklis norādīja, ka pērn, gluži kā 2006.gadā, lielā mērā situāciju nekustamo īpašumu tirgū ietekmēja valdības pieņemtie lēmumi. Proti, 2006.gada otrajā pusē valdība pieņēmumu tobrīd esošā cenu pieaugumu ierobežojošus lēmumus, taču tie tika pieņemti brīdī, kad Amerikas bankās jau bija sākusies krīze. "Rezultātā valdība lēmumi sakrita ar kopējo nekustamo īpašumu krīzi pasaulē. Šie it kā labi domātie lēmumi tika pieņemti neīstā brīdī, un, daudzējādā ziņā tieši to dēļ Latvijā, atšķirībā no Igaunijas un Lietuvas, cenu kritums bija tik ļoti dziļš un smags," skaidroja M.Laukalējs.

Līdzīga situācija izveidojās arī 2015.gadā, kad labi domātās izmaiņas Imigrācijas likumā tika pieņemtas ekonomikas attīstībai neatbilstošā brīdī. Bez šiem grozījumiem varēja arī iztikt, jo uzturēšanās atļauju apjoms būtu krities pats par sevi. "Līdzīgi, kā tas bija 2006.gadā, kad cena būtu kritusies pati par sevi, tieši tāpat arī uzturēšanās atļauju skaits būtu samazinājies arī bez valdības pieņemtiem lēmumiem Krievijas ekonomisko problēmu dēļ," uzsvēra Arco Real Estate valdes priekšsēdētājs.

Prognozes 2016.gadam

2015.gada laikā sērijveida dzīvokļu cenas kopumā pieauga par 2,8 procentiem, gada beigās sasniedzot vidējo cenu – 655 eiro par kvadrātmetru. "Arco Real Estate" prognozē, ka 2016.gada laikā tās varētu palielināties par 4 procentiem, bet nākamajos divos – katrā vēl par 5 procentiem.

M.Laukalējs arī prognozēja, ka sērijveida segments turpinās attīstīties tikpat normāli, kā līdz šim. Cenas gan nedaudz pieaugs, gan samazināsies, tomēr kopumā vēl vismaz piecus gadus  optimālā cena būs no 450 līdz 800 eiro par kvadrātmetru.

Jauno projektu segments pagājušajā uzrādīja kritumu, cenai pērnā gada laikā kopumā pazeminoties par 7 procentiem. M.Laukalējs izteica prognozi, ka tuvāko gadu laikā jauno projektu segmentā būs vērojams neliels cenu pieaugums. 2016.gadā tie varētu būt 5 procenti, bet nākamajos divos – katrā vēl par 7 procentiem. "Būtisks kritums šajā segmentā vairs nevar būt, jo negatīvi zemākais skaitlis ir sasniegts, tā kā nākamajos gados mēs tomēr šajā segmentā prognozējam straujāku pieaugumu," skaidroja "Arco Real Estate" valdes loceklis.

Viens no stabilākajiem nekustamā īpašuma tirgus segmentiem 2015.gadā bijis īres segments, kura galvenie klienti ir ārzemju studenti, kā arī citi ārvalstu pilsoņi, kas šeit strādā. Kā pastāstīja M.Laukalējs, arī šajā segmentā būtiskas izmaiņas šogad nav gaidāmas – netiek prognozēti ne strauji pieaugumi, ne kritumi. 

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

"Nordic Homes" izstrādājis jaunu ekonomiskās privātmājas konceptu

01.03.2016

alt
alt

Jaunais projekts "Das Haus" nodots ekspluatācijā

01.03.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Novembrī notiks individuālās klientu dienas jaunajos projektos!

2

"V" elektroniskajās izsolēs pārdos vērtīgas komercplatības Rīgas centrā

3

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

4

Ērtas un gudras mājas īsteniem pilsētniekiem - jaunais projekts "Tīnūžu 1A" Pļavniekos

5

Izvēlies mūsdienīgu dzīvojamo māju pārvaldību, ko nodrošina Latvijas apsaimniekošanas uzņēmums HAGBERG

6

"R.Evolution" neparastais piedāvājums: pop-up birojs Philosophers Residence

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums

alt

Mēbeļu iegāde internetā: veiksmīgas iepirkšanās ceļvedis