Uzņēmēju redzējums, kā atvieglot un paātrināt projektu saskaņošanas procesus

Februārī notika asociācijas LANĪDA iniciēta uzņēmēju tikšanās ar Rīgas domes amatpersonām, uz kuru tika aicināti arī citu nevalstisko organizāciju, kas saistītas ar būvniecības un projektu atīstīšanas jomu pārstāvji. Nekustamā īpašuma nozares pārstāvji norādīja uz lielo birokrātiju, kas pagarina projekta attīstīšanas laiku un aicināja Rīgas pašvaldības amatpersonas iesaistīties būvniecības saskaņošanas procesa sakārtošanā, lai Rīga un Latvija kļūtu interesantākas investoriem.

Rīgas domes pārstāvji izskatīja visus 11 iesniegtos priekšlikumus un atzina, ka to starpā ir arī tādi, kurus pašvaldība savas kompetences ietvaros var ieviest: atvieglot un paātrināt projektu saskaņošanas procesu, mērķtiecīgāka Būvvaldes resursu izmantošana u.c. Uzņēmēji rosināja, piemēram, pāriet uz elektronisku sistēmu ne tikai projektu iesniegšanai, bet arī saskaņošanai, ļaujot nebūtisku projekta kļūdu novēršanu skaņošanas gaitā, kas kopumā sniegtu 5 mēnešu laika ietaupījumu, izveidot vienotu datubāzi komunikāciju tīklu turētājiem, lai projektētājs varētu operatīvi redzēt kopējo situāciju, kā arī ierosināts izslēgt nepieciešamību izstrādāt un saskaņot Būvvaldē nebūtiskas būvprojekta izmaiņas, ja, veicot labiekārtojuma un inženiertīklu uzmērījumus, tiek konstatētas nelielas atkāpes no projekta.

Inguss Vircavs, Rīgas pašvaldības Būvvaldes vadītājs, izvērtējot uzņēmēju priekšlikumus, atzina, ka ir daudzi, kuri ir atbalstāmi. Piemēram, atbalstāma ir ierosme izvērtēt kritērijus, kad nepieciešams izstrādāt detālplānu, kaut arī pašvaldībai šeit nav daudz iespēju interpretācijai, jo MK noteikumi nr.628, kas pieņemti 2014. gadā, konkretizē kompleksu teritoriju apbūvi un skaidri pasaka, kad nepieciešams izstrādāt detālplānu. "Tādēļ lietderīgi būtu diskutēt ar valdību par noteikumu pārskatīšanu," piebilda Vircavs.

Elīna Rožlapa, Latvijas Arhitektu savienības Sertificēšanas centra vadītāja, akcentēja, ka šobrīd nozarei trūkst visaptverošas informācijas par raksturīgākajām kļūdām projektu pieteikumos, kā arī par pašvaldības specifiskajām prasībām attīstītājiem. Viņa piebilda, ka e-vidē Latvijā projektus var iesniegt 4 Latvijas būvvaldēs, bet pēc 1. marta varēs jau kopumā 67 pašvaldībās, bet "pilnvērtīga projektu skaņošana e-vidē nebūs, ja šai sistēmai nepievienosies komunikāciju tīklu turētāji. Šis process būtu jāveicina gan pašvaldībai, pievienojot savus komunikāciju uzņēmumus, gan arī valsts līmenī (Sadales tīkls u.c.). Tāpat būtu jāpanāk, lai iesniegtos projektus vienlaikus skatītu vismaz četri eksperti, nevis gaidītu, kad izskata viens un tad dokumenti dodas pie cita".

I. Vircavs piebilda, ka projektu iesniegšana e-vidē esot atbalstāma, arī pašreizējais likumdošanas regulējums to atļauj darīt. "Rīgā šogad vēl visaptverošo valsts būvniecības e-sistēmu nelietos, jo pašlaik vēl tiek risināts IT jautājums par iespējām tam pieslēgties un tiek testēta šī sistēma." Viņš informēja, ka kopš 1. janvāra jau esot ieviesta prakse, ka vairāki eksperti vienlaikus izskata iesniegtos projektus, kas, cerams, paātrināšot izvērtēšanas procesu.

Oskars Ozoliņš, būvkompānijas Merks valdes priekšsēdētājs, par būtisku trūkumu uzskata būvatļaujas apstrīdēšanas kārtību, kad pašvaldības izsniegto buvatļauju tiesā var apstrīdēt jebkura persona, bez jebkāda riska sev, bez nopietniem argumentiem un bieži vien arī savās interesēs. Viņš piedāvāja atsevišķi izcelt administratīvo procesu būvniecības jomā, lai apstrīdēšana neilgtu vairākus gadus.
Būvvaldes vadītājs I. Vircavs pievienojās uzņēmēju iebildēm par publiskās apspriedes kritērijiem, un aicināja šai jautājumā meklēt zelta vidusceļu, jo nepiekrita, ka vienīgais veids, kad varētu apstrīdēt ieceres, kā tas ir Viļņā, būtu tikai Teritorijas plānojuma izstrādes gaitā.

Rīgas domes pārstāvji atbalstīja uzņēmēju ierosinājumu veidot t.s. "zaļo koridoru" pilsētai nozīmīgiem investīciju projektiem, sakot, ka jau pašlaik domē nozīmīgi projekti tiekot vērtēti īpaši, bet pilnībā šādu sistēmu ieviest varētu būt problemātiski, jo tas būtu pretrunā likumdošanai, kas paredz vienlīdzības principu. Tāpēc uzņēmējiem būtu jāvirza grozījumi likumdošanā, ar ierosinājumiem un kritērijiem, kādiem varētu atbilst šie projekti.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Latvijā pērn sarucis mājsaimniecību ienākumos mājokļa uzturēšanas izdevumu īpatsvars

03.03.2016

alt
alt

Dzīvokļi koka ēkās Rīgā ir maz pieprasīti

07.03.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

2

Novembra klientu dienas Rīgas centrā: reģistrējies individuālai projektu apskatei!

3

"Dzirciema nams" – plaši divistabu dzīvokļi ērtai dzīvošanai un strādāšanai no mājām

4

Sestdien jaunajā Pierīgas kvartālā "Līčukrasti" notiks pirmā Klientu diena

5

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

6

Izvēlies mūsdienīgu dzīvojamo māju pārvaldību, ko nodrošina Latvijas apsaimniekošanas uzņēmums HAGBERG

City24 redaktora izvēle

alt

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

alt

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums