Uzlabojusies mājokļu pieejamība Baltijas valstu galvaspilsētās

Mājokļu pieejamība pērn ceturtajā ceturksnī visās trijās Baltijas valstu galvaspilsētās ir uzlabojusies, liecina jaunākā «Swedbank» Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati.

Mājokļu pieejamības indekss Rīgā 2015.gada ceturtajā ceturksnī pieauga par 4,7 punktiem salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2014.gadā un sasniedza 160,1 punktu, Tallinā - par 4,2 punktiem, sasniedzot 153,4 punktus, bet Viļņā - par četriem punktiem, sasniedzot 129,2 punktus.

"Mājokļu pieejamības indeksa vērtība 160,1 Rīgā nozīmē, ka pērn ceturtajā ceturksnī mājsaimniecību ienākumi Rīgā bija par 60,1% augstāki kā nepieciešams, lai atļautos dzīvokli atbilstoši noteiktajai normai un hipotekārā kredīta maksājumi nepārsniegtu 30% no neto ienākumiem," piebilsts apskatā.

Pēc "Swedbank" datiem, Rīgā mājokļu pieejamības uzlabojumu veicināja aizvien spējais algu kāpums - par 7,7% gada laikā, kamēr mājokļu cenas augušas vidēji par 2,8%. Arī Tallinā mājokļu pieejamības uzlabošanos veicināja algu pieaugums 6,6% apmērā, kas apsteidzis mājokļu cenu kāpumu (4%), bet Viļņā algas gada laikā auga par 4,3%, kamēr dzīvokļu cenu kāpums bija pavisam neliels - 1,3%.

Tāpat apskatā minēts, ka pagājušā gada ceturtajā ceturksnī gada laikā hipotekāro kredītu procentu likmes nedaudz samazinājās Igaunijā un Lietuvā, bet pieauga Latvijā.

Pērn ceturtajā ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus 15% pirmajai iemaksai Rīgā bija par mēnesi un vienu nedēļu īsāks nekā pirms gada - 24,6 mēneši. Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks pirmajai iemaksai samazinājās par apmēram trim nedēļām un bija 28,5 mēneši, bet Viļņā - par mēnesi un bija 36,8 mēneši.

"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati tiek publicēti ik ceturksni. Indekss atspoguļo hipotētiskas mājsaimniecības spēju iegādāties, bet ne pārdot, standarta mājokli Baltijas valstu galvaspilsētās. Indekss ietver kredītu apkalpošanas izmaksas, bet neiekļauj mājokļa uzturēšanas izdevumus, piemēram, komunālos un nodokļu maksājumus.

Indeksa vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība novirza kredīta apkalpošanai tieši 30% no tās pēcnodokļu ienākumiem, lai iegādātos 55 kvadrātmetru dzīvokli. Indeksa aprēķināšanā tiek pieņemts, ka mājokļa pirkšanai tiek ņemts hipotekārais kredīts ar 30 gadu termiņu; tiek maksāta vidējā tirgū pieejamā hipotekārā kredīta procentu likme, kā arī tas, ka mājsaimniecības ikmēneša ienākumi ir līdzvērtīgi pusotrai vidējai neto mēnešalgai, ko saņem attiecīgajā galvaspilsētā.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Darījumu skaits ar zemesgabaliem privātapbūvei Pierīgā pērn audzis par 16,8%

08.03.2016

alt
alt

Komercobjektu pārdošanas cenu pieaugumu Baltijā ietekmēs prasītā ienesīguma likmju samazināšanās

08.03.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

2

Esi pats sava mājokļa saimnieks! Reaton prezentē ko nebijušu apdares materiālu tirgū - fiksētās izmaksas

3

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

4

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

alt

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

alt

Jaunā Teika, Ezerparka Nami un Vairoga 32 dzīvojamais projekts vērs durvis apmeklētājiem