Uzlabojusies mājokļu pieejamība Baltijas valstu galvaspilsētās

Mājokļu pieejamība pērn ceturtajā ceturksnī visās trijās Baltijas valstu galvaspilsētās ir uzlabojusies, liecina jaunākā «Swedbank» Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati.

Mājokļu pieejamības indekss Rīgā 2015.gada ceturtajā ceturksnī pieauga par 4,7 punktiem salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2014.gadā un sasniedza 160,1 punktu, Tallinā - par 4,2 punktiem, sasniedzot 153,4 punktus, bet Viļņā - par četriem punktiem, sasniedzot 129,2 punktus.

"Mājokļu pieejamības indeksa vērtība 160,1 Rīgā nozīmē, ka pērn ceturtajā ceturksnī mājsaimniecību ienākumi Rīgā bija par 60,1% augstāki kā nepieciešams, lai atļautos dzīvokli atbilstoši noteiktajai normai un hipotekārā kredīta maksājumi nepārsniegtu 30% no neto ienākumiem," piebilsts apskatā.

Pēc "Swedbank" datiem, Rīgā mājokļu pieejamības uzlabojumu veicināja aizvien spējais algu kāpums - par 7,7% gada laikā, kamēr mājokļu cenas augušas vidēji par 2,8%. Arī Tallinā mājokļu pieejamības uzlabošanos veicināja algu pieaugums 6,6% apmērā, kas apsteidzis mājokļu cenu kāpumu (4%), bet Viļņā algas gada laikā auga par 4,3%, kamēr dzīvokļu cenu kāpums bija pavisam neliels - 1,3%.

Tāpat apskatā minēts, ka pagājušā gada ceturtajā ceturksnī gada laikā hipotekāro kredītu procentu likmes nedaudz samazinājās Igaunijā un Lietuvā, bet pieauga Latvijā.

Pērn ceturtajā ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus 15% pirmajai iemaksai Rīgā bija par mēnesi un vienu nedēļu īsāks nekā pirms gada - 24,6 mēneši. Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks pirmajai iemaksai samazinājās par apmēram trim nedēļām un bija 28,5 mēneši, bet Viļņā - par mēnesi un bija 36,8 mēneši.

"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati tiek publicēti ik ceturksni. Indekss atspoguļo hipotētiskas mājsaimniecības spēju iegādāties, bet ne pārdot, standarta mājokli Baltijas valstu galvaspilsētās. Indekss ietver kredītu apkalpošanas izmaksas, bet neiekļauj mājokļa uzturēšanas izdevumus, piemēram, komunālos un nodokļu maksājumus.

Indeksa vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība novirza kredīta apkalpošanai tieši 30% no tās pēcnodokļu ienākumiem, lai iegādātos 55 kvadrātmetru dzīvokli. Indeksa aprēķināšanā tiek pieņemts, ka mājokļa pirkšanai tiek ņemts hipotekārais kredīts ar 30 gadu termiņu; tiek maksāta vidējā tirgū pieejamā hipotekārā kredīta procentu likme, kā arī tas, ka mājsaimniecības ikmēneša ienākumi ir līdzvērtīgi pusotrai vidējai neto mēnešalgai, ko saņem attiecīgajā galvaspilsētā.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Darījumu skaits ar zemesgabaliem privātapbūvei Pierīgā pērn audzis par 16,8%

08.03.2016

alt
alt

Komercobjektu pārdošanas cenu pieaugumu Baltijā ietekmēs prasītā ienesīguma likmju samazināšanās

08.03.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Atvērto durvju dienas maratons jau sestdien!

2

Rīgas centra pūrs: dzīvokļi šikas privātmājas vērtībā

3

TEKSTILIANA - jauns dzīvokļu projekts Torņakalnā

4

Dzīve pašmāju debesskrāpī! Fantastiska interjera dzīvoklis "Filozofu rezidences" 14. stāvā

5

Pēdējās iespējas kļūt par "Skanstes Parka" iemītnieku - vairs pieejami tikai daži dzīvokļi

6

Rīgas pieejamākajā projektā "Liepziedi" aktīvi norit otrās ēkas būvdarbi

City24 redaktora izvēle

alt

Dzīve pašmāju debesskrāpī! Fantastiska interjera dzīvoklis "Filozofu rezidences" 14. stāvā

alt

Atvērto durvju dienas maratons jau sestdien!

alt

Rīgas centra pūrs: dzīvokļi šikas privātmājas vērtībā