Uzlabojusies mājokļu pieejamība Baltijas valstu galvaspilsētās

Mājokļu pieejamība pērn ceturtajā ceturksnī visās trijās Baltijas valstu galvaspilsētās ir uzlabojusies, liecina jaunākā «Swedbank» Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati.

Mājokļu pieejamības indekss Rīgā 2015.gada ceturtajā ceturksnī pieauga par 4,7 punktiem salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2014.gadā un sasniedza 160,1 punktu, Tallinā - par 4,2 punktiem, sasniedzot 153,4 punktus, bet Viļņā - par četriem punktiem, sasniedzot 129,2 punktus.

"Mājokļu pieejamības indeksa vērtība 160,1 Rīgā nozīmē, ka pērn ceturtajā ceturksnī mājsaimniecību ienākumi Rīgā bija par 60,1% augstāki kā nepieciešams, lai atļautos dzīvokli atbilstoši noteiktajai normai un hipotekārā kredīta maksājumi nepārsniegtu 30% no neto ienākumiem," piebilsts apskatā.

Pēc "Swedbank" datiem, Rīgā mājokļu pieejamības uzlabojumu veicināja aizvien spējais algu kāpums - par 7,7% gada laikā, kamēr mājokļu cenas augušas vidēji par 2,8%. Arī Tallinā mājokļu pieejamības uzlabošanos veicināja algu pieaugums 6,6% apmērā, kas apsteidzis mājokļu cenu kāpumu (4%), bet Viļņā algas gada laikā auga par 4,3%, kamēr dzīvokļu cenu kāpums bija pavisam neliels - 1,3%.

Tāpat apskatā minēts, ka pagājušā gada ceturtajā ceturksnī gada laikā hipotekāro kredītu procentu likmes nedaudz samazinājās Igaunijā un Lietuvā, bet pieauga Latvijā.

Pērn ceturtajā ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus 15% pirmajai iemaksai Rīgā bija par mēnesi un vienu nedēļu īsāks nekā pirms gada - 24,6 mēneši. Tallinā krāšanai nepieciešamais laiks pirmajai iemaksai samazinājās par apmēram trim nedēļām un bija 28,5 mēneši, bet Viļņā - par mēnesi un bija 36,8 mēneši.

"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati tiek publicēti ik ceturksni. Indekss atspoguļo hipotētiskas mājsaimniecības spēju iegādāties, bet ne pārdot, standarta mājokli Baltijas valstu galvaspilsētās. Indekss ietver kredītu apkalpošanas izmaksas, bet neiekļauj mājokļa uzturēšanas izdevumus, piemēram, komunālos un nodokļu maksājumus.

Indeksa vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība novirza kredīta apkalpošanai tieši 30% no tās pēcnodokļu ienākumiem, lai iegādātos 55 kvadrātmetru dzīvokli. Indeksa aprēķināšanā tiek pieņemts, ka mājokļa pirkšanai tiek ņemts hipotekārais kredīts ar 30 gadu termiņu; tiek maksāta vidējā tirgū pieejamā hipotekārā kredīta procentu likme, kā arī tas, ka mājsaimniecības ikmēneša ienākumi ir līdzvērtīgi pusotrai vidējai neto mēnešalgai, ko saņem attiecīgajā galvaspilsētā.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Darījumu skaits ar zemesgabaliem privātapbūvei Pierīgā pērn audzis par 16,8%

08.03.2016

alt
alt

Komercobjektu pārdošanas cenu pieaugumu Baltijā ietekmēs prasītā ienesīguma likmju samazināšanās

08.03.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Iespēja iegādāties elegantu privātmāju Jūrmalā, kurā aug pašiem savs olīvkoks

2

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

3

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

4

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

City24 redaktora izvēle

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

alt

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā