Energoefektivitātes paaugstināšanai dzīvojamās ēkās būs pieejami 166,47 miljoni eiro

Energoefektivitātes paaugstināšanai dzīvojamās ēkās būs pieejami 166,47 miljoni eiro, paredz šodien valdības komitejā atbalstītie Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātie noteikumi par atbalsta mērķa pasākumu «Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās».

 EM informē, ka Latvijas daudzdzīvokļu dzīvojamo fondu veido 36 600 ēku ar kopējo platību 50,4 miljoni kvadrātmetru, no kuriem lielākā daļa - 98% pēc skaita - ir uzbūvēti līdz 1993.gadam, kad tika būtiski paaugstinātas siltumtehniskās prasības ēku norobežojošām konstrukcijām, un ir ar zemu energoefektivitātes līmeni.

Pēc ekspertu vērtējuma, izmaksu efektīvā veidā var renovēt 60-70% no Latvijas ēku sektora, dzīvojamo ēku sektorā tie būtu ap 25 000 daudzdzīvokļu māju, kuru kopplatība ir 38 miljoni kvadrātmetru. Par izmaksu efektīvu energoefektivitātes paaugstināšanas projektu uzskata tādu projektu, kura investīciju atmaksāšanās periods ir līdz 20 gadiem. 20 gadi ir daudzdzīvokļu māju būvkonstrukciju un inženiersistēmu vidējais lietderīgais kalpošanas laiks.

Pieņemot, ka vidējās renovācijas izmaksas uz vienas ēkas kopējās platības kvadrātmetru ir 100 eiro, kopējais nepieciešamo investīciju apjoms dzīvojamā fonda sakārtošanai ir 3,8 miljardi eiro. Vienlaikus, ņemot vērā nākotnē gaidāmo būvniecības izmaksu pieaugumu un pieņemot, ka vidējās viena kvadrātmetra izmaksas varētu pieaugt līdz 150 eiro, kopējais nepieciešamo investīciju apjoms dzīvojamo ēku sektora renovācijai varētu būt pat 5,4 miljardi eiro. Tādējādi gan 2007.-2013.gada Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas periodā pieejamais publiskais finansējums 89,29 miljonu eiro apmērā, gan 2014.-2020.gada plānošanas periodā plānotais finansējums veido tikai nelielu daļu no nepieciešamajām investīcijām.

Tajā pašā laikā EM uzsver, ka Latvijas dzīvojamā fonda energoefektivitātes paaugstināšana ir viena no 2014.-2020.gada ES fondu plānošanas perioda prioritātēm. Finansējuma pieejamība energoefektivitātes paaugstināšanas projektiem ir būtiska, lai samazinātu ēku sektora enerģijas patēriņu.

2014.-2020.gada ES fondu plānošanas periodā energoefektivitātes pasākumiem dzīvojamajās mājās plānotais kopējais attiecināmais finansējums, ieskaitot snieguma rezervi, ir 166 470 588 eiro, tai skaitā ES fonda finansējumus 141 499 999 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums 24 970 589 eiro. Minētā pasākuma īstenošanu nodrošinās VAS "Attīstības finanšu institūcija ''Altum"'' ("Altum").

EM norāda, ka pasākuma gaitā tiek sniegts atbalsts visā Latvijas teritorijā, neskatoties uz teritoriju attīstības potenciālu. Galvenie nosacījumi atbalsta saņemšanai būs dzīvokļu īpašnieku lēmums par energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu veikšanu, energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ekonomiskais pamatojums, kā arī māju un pilnvaroto personu atbilstība šajos noteikumos minētajiem un "Altum" izstrādātajiem nosacījumiem.

Lai nodrošinātu izsniegto aizdevumu atmaksu un varētu vērsties pret dzīvokļu īpašniekiem, kuri neveic savus maksājumus, "Altum" slēgs cesijas līgumus ar dzīvokļu īpašnieku pilnvarotajām personām, tādējādi iegūstot tiesības parāda atmaksas saistības iestāšanās gadījumā vērst savus prasījumus pret konkrētajiem dzīvokļu īpašniekiem.

Minētās aktivitātes plānots ieviest no 2016.gada pirmā ceturkšņa.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Būvniecības nozarei nepieciešama vidēja termiņa stratēģija

14.03.2016

alt
alt

Latvijas iedzīvotāji atklāj, ko uzskata par lielākajiem draudiem mājokļa drošībai

15.03.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

4

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Altum jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā piešķirta 1000.garantija

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība