Energoefektivitātes paaugstināšanai dzīvojamās ēkās būs pieejami 166,47 miljoni eiro

Energoefektivitātes paaugstināšanai dzīvojamās ēkās būs pieejami 166,47 miljoni eiro, paredz šodien valdības komitejā atbalstītie Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātie noteikumi par atbalsta mērķa pasākumu «Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu dzīvojamās ēkās».

 EM informē, ka Latvijas daudzdzīvokļu dzīvojamo fondu veido 36 600 ēku ar kopējo platību 50,4 miljoni kvadrātmetru, no kuriem lielākā daļa - 98% pēc skaita - ir uzbūvēti līdz 1993.gadam, kad tika būtiski paaugstinātas siltumtehniskās prasības ēku norobežojošām konstrukcijām, un ir ar zemu energoefektivitātes līmeni.

Pēc ekspertu vērtējuma, izmaksu efektīvā veidā var renovēt 60-70% no Latvijas ēku sektora, dzīvojamo ēku sektorā tie būtu ap 25 000 daudzdzīvokļu māju, kuru kopplatība ir 38 miljoni kvadrātmetru. Par izmaksu efektīvu energoefektivitātes paaugstināšanas projektu uzskata tādu projektu, kura investīciju atmaksāšanās periods ir līdz 20 gadiem. 20 gadi ir daudzdzīvokļu māju būvkonstrukciju un inženiersistēmu vidējais lietderīgais kalpošanas laiks.

Pieņemot, ka vidējās renovācijas izmaksas uz vienas ēkas kopējās platības kvadrātmetru ir 100 eiro, kopējais nepieciešamo investīciju apjoms dzīvojamā fonda sakārtošanai ir 3,8 miljardi eiro. Vienlaikus, ņemot vērā nākotnē gaidāmo būvniecības izmaksu pieaugumu un pieņemot, ka vidējās viena kvadrātmetra izmaksas varētu pieaugt līdz 150 eiro, kopējais nepieciešamo investīciju apjoms dzīvojamo ēku sektora renovācijai varētu būt pat 5,4 miljardi eiro. Tādējādi gan 2007.-2013.gada Eiropas Savienības (ES) fondu plānošanas periodā pieejamais publiskais finansējums 89,29 miljonu eiro apmērā, gan 2014.-2020.gada plānošanas periodā plānotais finansējums veido tikai nelielu daļu no nepieciešamajām investīcijām.

Tajā pašā laikā EM uzsver, ka Latvijas dzīvojamā fonda energoefektivitātes paaugstināšana ir viena no 2014.-2020.gada ES fondu plānošanas perioda prioritātēm. Finansējuma pieejamība energoefektivitātes paaugstināšanas projektiem ir būtiska, lai samazinātu ēku sektora enerģijas patēriņu.

2014.-2020.gada ES fondu plānošanas periodā energoefektivitātes pasākumiem dzīvojamajās mājās plānotais kopējais attiecināmais finansējums, ieskaitot snieguma rezervi, ir 166 470 588 eiro, tai skaitā ES fonda finansējumus 141 499 999 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums 24 970 589 eiro. Minētā pasākuma īstenošanu nodrošinās VAS "Attīstības finanšu institūcija ''Altum"'' ("Altum").

EM norāda, ka pasākuma gaitā tiek sniegts atbalsts visā Latvijas teritorijā, neskatoties uz teritoriju attīstības potenciālu. Galvenie nosacījumi atbalsta saņemšanai būs dzīvokļu īpašnieku lēmums par energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu veikšanu, energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ekonomiskais pamatojums, kā arī māju un pilnvaroto personu atbilstība šajos noteikumos minētajiem un "Altum" izstrādātajiem nosacījumiem.

Lai nodrošinātu izsniegto aizdevumu atmaksu un varētu vērsties pret dzīvokļu īpašniekiem, kuri neveic savus maksājumus, "Altum" slēgs cesijas līgumus ar dzīvokļu īpašnieku pilnvarotajām personām, tādējādi iegūstot tiesības parāda atmaksas saistības iestāšanās gadījumā vērst savus prasījumus pret konkrētajiem dzīvokļu īpašniekiem.

Minētās aktivitātes plānots ieviest no 2016.gada pirmā ceturkšņa.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Būvniecības nozarei nepieciešama vidēja termiņa stratēģija

14.03.2016

alt
alt

Latvijas iedzīvotāji atklāj, ko uzskata par lielākajiem draudiem mājokļa drošībai

15.03.2016

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

TOP5: gaumīgi vienistabas dzīvokļi Rīgā

2

"Valsts nekustamie īpašumi" pārdos izsolē trīs nekustamos īpašumus

3

Vasaras akcija "Gaiļezera namos": 5000 eiro vērta virtuve dāvanā

4

Dārza svētki, kurus izbaudīs arī bērni

5

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda

6

Šiks un elegance - 6 pārdošanā esoši apartamenti Jūrmalā

City24 redaktora izvēle

alt

Kad dzīvesvieta ir kā miera oāze

alt

Dizaina māja Mārupē, kurā katra detaļa ir pārdomāta

alt

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda