Būvniecības apjomi šogad var samazināties par 10-15%

Apjomu samazinājums būvniecības nozarē šogad varētu būt 10-15% robežās, kas nozarei ir ļoti milzīgs skaitlis. Šie procenti nozīmē arī 10-15% darbvietu, pastāstīja AS «RERE grupa» valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

"Patlaban vēl nav skaidrs, cik lielā apmērā savu projektu virzīšanā būs spējuši mobilizēties privātie pasūtītāji. Ja privātajā sektorā izdosies savlaicīgi saņemt būvatļaujas un izstrādāt projektus, tad tie lielā mērā var kompensēt valsts un pašvaldību pasūtījumu trūkumu. Šobrīd ļoti uzskatāmi ir redzams, ka arī privātie projekti ievērojami kavējas. Šo kavējumu dēļ daži privātie pasūtītāji pat ir atcēluši savus plānus," stāstīja Āboltiņš-Āboliņš.

Viņš pieļauj, ka tam iemesls ir ne tikai situācija būvniecības nozarē, bet arī kopējais ekonomiskais fons un ģeopolitiskā situācija.

"Turklāt arī bankas ir ļoti piesardzīgas pret tiem projektiem, kuriem nav paredzama ievērojama kapitāla atdeve. No otras puses, banku piesardzība ir laba lieta, jo tiem projektiem, kas patlaban tiek būvēti, ir daudz lielākas izredzes izdzīvot ilgtermiņā. Tajā pašā laikā ir daudzas iespējas, kuras netiek realizētas un bieži vien uzņēmēji izšķiras par strādāšanu kādā citā tirgū," skaidroja Āboltiņš-Āboliņš.

"RERE grupas" vadītājs prognozēja, ka apjomu samazinājums būvniecības nozarē šogad būs 10-15% robežās un šie procenti nozīmē arī 10-15% darbvietu. Āboltiņš-Āboliņš sacīja, ka cilvēki nespēj sevi ilgstoši uzturēt no neesošiem iekrājumiem, tāpēc liela daļa būvuzņēmumu meklēs iespējas attīstīt savu biznesu ārzemēs. Arī liela daļa būvstrādnieku meklēs darba iespējas ārzemēs, jo tepat blakus, Skandināvijā, būvniecības tirgus ir gandrīz vai pārkarsis un atrast darbu būs viegli.

"Kas notiks pēc tam? Būs svarīgi, lai šie cilvēki atgrieztos Latvijā, taču tam priekšnoteikumi ir diezgan vāji. Ja mēs varam diezgan droši prognozēt, ka 2016.gada beigās un 2017.gadā veidosies šāda situācija, un, ņemot vērā to, ka agrāk vai vēlāk lielie projekti Latvijā atsāksies, uzņēmējiem jādomā par to, lai aizbraukušie darbinieki būtu motivēti atgriezties," uzsvēra Āboltiņš-Āboliņš.

Jautāts, kādā veidā būvuzņēmēji var motivēt atgriezties aizbraukušos darbiniekus, uzņēmējs norādīja, ka viens no veidiem ir piedāvāt ievērojami lielākas algas, bet tādā gadījumā strauji augs būvniecības izmaksas.

"Tomēr būvniecības izmaksu kāpumu var prognozēt arī tāpēc, ka nebūs, kas šos objektus būvē. Varam nonākt situācijā, ka pieprasījums pēc būvniecības pakalpojumiem Latvijā pārsniegs piedāvājumu, līdz ar to būvniekiem būs iespēja izvēlēties labākos un interesantākos projektus. Raugoties no tautsaimniecības kopējās attīstības viedokļa, tas nebūtu labi, jo ļoti daudzi projekti var netikt uzbūvēti laikā vai arī netikt uzbūvēti vispār," skaidroja Āboltiņš-Āboliņš.

Viņaprāt, būvniecības nozarei kopumā ir jāmainās efektivitātes virzienā. "Paredzu, ka algām noteikti būs jāaug, citādi nespēsim konkurēt ar kaimiņvalstīm un citiem uzņēmumiem ārzemēs, bet tajā pašā laikā ir jāaug arī produktivitātei. Uzņēmējiem būs jādomā par efektīviem pārvaldes modeļiem, modernu projektu vadību, jāizskauž visas liekās darbības, kuras nerada nekādu pievienoto vērtību biznesam. Šajā jomā vēl ir daudz ko darīt. Domāju, ka būvniekiem izdosies nošaut divus zaķus reizē - gan celt algas, gan arī paaugstināt konkurētspēju," uzskata Āboltiņš-Āboliņš.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Par gada labāko sabiedrisko jaunbūvi atzīst CSDD ēku Mežciemā

21.03.2016

alt
alt

"Nolikto atslēgu" principa ieviešanas "sausais atlikums" ir vairāk negatīvs nekā pozitīvs

21.03.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks