Būvniecības apjomi šogad var samazināties par 10-15%

Apjomu samazinājums būvniecības nozarē šogad varētu būt 10-15% robežās, kas nozarei ir ļoti milzīgs skaitlis. Šie procenti nozīmē arī 10-15% darbvietu, pastāstīja AS «RERE grupa» valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš.

"Patlaban vēl nav skaidrs, cik lielā apmērā savu projektu virzīšanā būs spējuši mobilizēties privātie pasūtītāji. Ja privātajā sektorā izdosies savlaicīgi saņemt būvatļaujas un izstrādāt projektus, tad tie lielā mērā var kompensēt valsts un pašvaldību pasūtījumu trūkumu. Šobrīd ļoti uzskatāmi ir redzams, ka arī privātie projekti ievērojami kavējas. Šo kavējumu dēļ daži privātie pasūtītāji pat ir atcēluši savus plānus," stāstīja Āboltiņš-Āboliņš.

Viņš pieļauj, ka tam iemesls ir ne tikai situācija būvniecības nozarē, bet arī kopējais ekonomiskais fons un ģeopolitiskā situācija.

"Turklāt arī bankas ir ļoti piesardzīgas pret tiem projektiem, kuriem nav paredzama ievērojama kapitāla atdeve. No otras puses, banku piesardzība ir laba lieta, jo tiem projektiem, kas patlaban tiek būvēti, ir daudz lielākas izredzes izdzīvot ilgtermiņā. Tajā pašā laikā ir daudzas iespējas, kuras netiek realizētas un bieži vien uzņēmēji izšķiras par strādāšanu kādā citā tirgū," skaidroja Āboltiņš-Āboliņš.

"RERE grupas" vadītājs prognozēja, ka apjomu samazinājums būvniecības nozarē šogad būs 10-15% robežās un šie procenti nozīmē arī 10-15% darbvietu. Āboltiņš-Āboliņš sacīja, ka cilvēki nespēj sevi ilgstoši uzturēt no neesošiem iekrājumiem, tāpēc liela daļa būvuzņēmumu meklēs iespējas attīstīt savu biznesu ārzemēs. Arī liela daļa būvstrādnieku meklēs darba iespējas ārzemēs, jo tepat blakus, Skandināvijā, būvniecības tirgus ir gandrīz vai pārkarsis un atrast darbu būs viegli.

"Kas notiks pēc tam? Būs svarīgi, lai šie cilvēki atgrieztos Latvijā, taču tam priekšnoteikumi ir diezgan vāji. Ja mēs varam diezgan droši prognozēt, ka 2016.gada beigās un 2017.gadā veidosies šāda situācija, un, ņemot vērā to, ka agrāk vai vēlāk lielie projekti Latvijā atsāksies, uzņēmējiem jādomā par to, lai aizbraukušie darbinieki būtu motivēti atgriezties," uzsvēra Āboltiņš-Āboliņš.

Jautāts, kādā veidā būvuzņēmēji var motivēt atgriezties aizbraukušos darbiniekus, uzņēmējs norādīja, ka viens no veidiem ir piedāvāt ievērojami lielākas algas, bet tādā gadījumā strauji augs būvniecības izmaksas.

"Tomēr būvniecības izmaksu kāpumu var prognozēt arī tāpēc, ka nebūs, kas šos objektus būvē. Varam nonākt situācijā, ka pieprasījums pēc būvniecības pakalpojumiem Latvijā pārsniegs piedāvājumu, līdz ar to būvniekiem būs iespēja izvēlēties labākos un interesantākos projektus. Raugoties no tautsaimniecības kopējās attīstības viedokļa, tas nebūtu labi, jo ļoti daudzi projekti var netikt uzbūvēti laikā vai arī netikt uzbūvēti vispār," skaidroja Āboltiņš-Āboliņš.

Viņaprāt, būvniecības nozarei kopumā ir jāmainās efektivitātes virzienā. "Paredzu, ka algām noteikti būs jāaug, citādi nespēsim konkurēt ar kaimiņvalstīm un citiem uzņēmumiem ārzemēs, bet tajā pašā laikā ir jāaug arī produktivitātei. Uzņēmējiem būs jādomā par efektīviem pārvaldes modeļiem, modernu projektu vadību, jāizskauž visas liekās darbības, kuras nerada nekādu pievienoto vērtību biznesam. Šajā jomā vēl ir daudz ko darīt. Domāju, ka būvniekiem izdosies nošaut divus zaķus reizē - gan celt algas, gan arī paaugstināt konkurētspēju," uzskata Āboltiņš-Āboliņš.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Par gada labāko sabiedrisko jaunbūvi atzīst CSDD ēku Mežciemā

21.03.2016

alt
alt

"Nolikto atslēgu" principa ieviešanas "sausais atlikums" ir vairāk negatīvs nekā pozitīvs

21.03.2016

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dizaina māja Mārupē, kurā katra detaļa ir pārdomāta

2

Kad dzīvesvieta ir kā miera oāze

3

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda

4

Dzīvokļi hygge dzīves baudīšanai jaunajā projektā Lofts&Rosegold

5

Ielūdz uz īpašo klientu dienu Ezerparka Namos

6

"Vestabalt" atvērs durvis daudzdzīvokļu namam Tallinas ielā 86

City24 redaktora izvēle

alt

Kad dzīvesvieta ir kā miera oāze

alt

Dizaina māja Mārupē, kurā katra detaļa ir pārdomāta

alt

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda