Privātmāju segments pielāgojies vietējā tirgus prasībām

Savrupmāju un privātās apbūves zemju segmentā gadu raksturo pilnīga pārorientēšanās un pielāgošanās vietējā tirgus prasībām, teikts nekustamo īpašumu kompānijas «Latio» mājokļu tirgus pārskatā par 2015.gada ceturto ceturksni.

Kā liecina "Latio" apkopotā informācija, 2015.gadā Rīgā notika vidēji 23 darījumi ar savrupmājām, kas ir caurmērā par 5-10 darījumiem mazāk nekā gadu iepriekš. Saskaņā ar Zemesgrāmatā reģistrēto darījumu informāciju savrupmāju tirgus vidējais apjoms mēnesī bija 2,1 miljons eiro. Puse no darījumiem ir notikuši ar īpašumiem par summu līdz 50 tūkstošiem eiro.

Privātmāju segmentā 2015.gada 4.ceturksnī tirgus pēc darījumu skaita samazinājās par 13%, bet pēc darījumu summas par 22%.

Tirgus samazināšanos ceturkšņa griezumā ietekmēja ļoti neaktīvs gada pēdējais mēnesis, kad tika fiksēti tikai 9 darījumi par kopējo summu 0,9 miljoni eiro, taču oktobra un novembra aktivitāte saglabājās gada vidējo rādītāju līmenī ar caurmērā 26 darījumiem.

Tirgus aktivitātes kritums decembrī pēc kompānijas speciālistu domām ir vairāku apstākļu sakritība, kas nereti ir novērojama pie tik neliela tirgus, jo katrs darījums var būtiski ietekmēt statistiskos rādītājus. Ekonomisku pamatojumu šādas tendences saglabāšanai tuvākajā laikā nav, tirgus ir stabils, un gada sākumā paredzams aktivitātes pieaugums.

Decembrī darījumu skaits ar īpašumiem par cenu zem 50 000 eiro bija četras reizes mazāks nekā vidēji gadā, taču ceturksnī lielākais samazinājums bija darījumiem ar mājām par summu 100 līdz 150 tūkstošu eiro apmērā.

2015.gadā arvien biežāk tiek novērota tendence, ka pircēji meklē vienstāvu mājas, īpaši izteikti, ja pircējam jau ir pieredze dzīvot divstāvu mājā.

Pārskatā teikts, ka pircējiem ir svarīga laba ēkas kvalitāte, sakārtota apkārtējā infrastruktūra, skolu un bērnudārzu pieejamība. Tāpat būtiska ir laba satiksme, sabiedriskā transporta pieejamība, kā arī tas, lai zemesgabalam ir pieejamas nepieciešamās komunikācijas. Pircēji ļoti racionāli izvērtē optimālo mājas lielumu, paredzot apmēram 50 līdz 70 kvadrātmetrus uz katru mājas iedzīvotāju. Šobrīd mazāk likvīdas ir mājas ar liekām platībām.

2015.gadā Rīgā ir reģistrēti caurmērā 20-22 darījumi ar privātās apbūves zemes gabaliem, kas ir apmēram par 7-12 darījumiem mēnesī mazāk nekā pirms gada.

Vidējā darījumu summa mēnesī ir 0,7-0,9 miljonu eiro, bet kopējā zemes gabalu platība, ar kuriem tiek veikti darījumi, ir nedaudz zem 3 hektāriem mēnesī, bet vidējā zemesgabala platība apmēram 1200-1500 kvadrātmetri.

2015.gada 4.ceturksnī darījumu skaits ar privātās apbūves zemes gabaliem Rīgā, salīdzinot ar 3.ceturksni, pieauga par 13%, bet summa par 5%, taču darījumi vidēji tika slēgti par zemesgabaliem ar mazāku platību nekā iepriekšējā ceturksnī.

Interese par privātās apbūves zemesgabaliem ir stabila, taču darījuma noslēgšanai nepieciešamais laiks ir pieaudzis, jo pircējs ļoti rūpīgi veic izvēli, bet piedāvājumā ne vienmēr ir atbilstoši kvalitatīvi zemesgabali.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Jauno projektu dzīvokļu tirgū prognozē lēnu cenu kāpumu

23.03.2016

alt
alt

"Balta" pērn saņēmusi 245 atlīdzību pieteikumus par ugunsnelaimēm mājokļos

23.03.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Sapnis! Dzīve upes krastā no 400 EUR mēnesī

2

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

3

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

6

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

City24 redaktora izvēle

alt

Sapnis! Dzīve upes krastā no 400 EUR mēnesī

alt

Apartamenti, no kuriem gājiena attālumā sasniedzama likteņupe Daugava

alt

Krāsains un omulīgs dzīvoklis Jelgavas apriņķī