Tirdzniecības centru paplašināšanās pērn notika piesardzīgi

Pagājušajā gadā tirdzniecības telpu tirgus attīstībai bija raksturīgs salīdzinoši neliels telpu platību pieaugums. Tirdzniecības centru paplašināšanās Rīgā notika piesardzīgi, teikts «Arco Real Estate» nekustamo īpašumu tirgus pārskatā.

Viens no tirdzniecības centru attīstības galvenajiem faktoriem 2015.gadā bija iedzīvotāju pirktspējas palielināšanās saistībā ar nelielo vidējās darba algas pieaugumu pērn.

Tajā pašā laikā bažas radīja iedzīvotāju skaita samazināšanās, kā arī pēdējo gadu augošā tendence preces iegādāties interneta veikalos, norāda "Arco Real Estate". Kaut gan kopējais tūristu skaits pieauga, pērn būtiski samazinājās Krievijas tūristu skaits, kas līdz šim bija maksātspējīgākie tirdzniecības centru apmeklētāji.

Pārskatā teikts, ka pērn spēcīgākie tirgus spēlētāji nostiprināja savas pozīcijas, pakāpeniski izstumjot vājākus tirgus dalībniekus, proti, mazāk populārus tirdzniecības centrus. Pērn populārākie tirdzniecības centri - "Alfa", "Spice", "Galerija Centrs", "Domina" un "Origo" - attīstījās, veidojot plašāku sadarbību ar kvalitatīvākiem nomniekiem, kas spēja veicināt lielāku klientu skaita pieaugumu.

Pārskatā norādīts, ka pērn plašus soļus attīstības virzienā spēra lielveikalu ķēde "Rimi", kas sešās tirdzniecības vietās kopumā paplašināja telpas vairāk nekā 13 000 kvadrātmetru platībā.

Ņemot vērā interneta veikalu skaita pieaugumu, tirdzniecības telpu nomniekiem Rīgas centra un Vecrīgas ielās kļuva arvien grūtāk nodrošināt pastāvīgu klientu plūsmu, tādēļ tie bija spiesti telpas atbrīvot. Šīs telpas sāka nomāt dažādi ēdināšanas uzņēmumi, kas bija konkurētspējīgāki, tādējādi izstumjot citus nomniekus.

Pieprasītākās telpu platības Rīgas centrā joprojām bija 100 līdz 150 kvadrātmetrus lieli veikali.

Telpu nomas maksas pieaugums pērn novērots vienīgi populārākajos tirdzniecības centros un intensīvākās gājēju plūsmas ielās. Konstatēti gadījumi, kad nomas maksa daļēji tika noteikta procentuāli no nomnieka veikala apgrozījuma.

Tirdzniecības telpu vidējās nomas maksas Rīgas centrā un Vecrīgā svārstījās diapazonā no 15 eiro līdz 35 eiro par kvadrātmetru. Tikai ap 15% telpu tika iznomātas par nomas maksu, kas bija zemāka vai augstāka par šo diapazonu.

Atsevišķi telpu nomas darījumi Vecrīgā sasniedza 38-45 eiro par kvadrātmetru. Tās galvenokārt bija nelielas - līdz 90 kvadrātmetriem - telpas, piemērotas ēdināšanas uzņēmumiem vai ekskluzīviem veikaliem.

Tirdzniecības telpas jaunuzceltās dzīvojamās vai biroju ēkās Rīgas centrā tika iznomātas par vidēji 25-35 eiro par kvadrātmetru.

Populārākajos tirdzniecības centros 2015.gada beigās brīvo tirdzniecības telpu īpatsvars vidēji bija no 2,5 līdz 5%. Brīvo telpu apjoms starp populārākajiem un mazāk populārajiem tirdzniecības centriem varēja būtiski atšķirties. Vidēji apmeklētos tirdzniecības centros brīvo platību īpatsvars varēja sasniegt pat 12-15%.

"Arco Real Estate" prognozē, ka līdz ar iekšzemes kopprodukta pieaugumu palielināsies arī nepieciešamība pēc jaunām tirdzniecības telpām, līdz ar to paredz, ka Rīgā tuvākā gada laikā turpinās būvēt pārtikas lielveikalus līdzīgā intensitātē kā pērn. Šādu prognozi "Arco Real Estate" pamato arī ar patērētāju optimisma pieaugumu pēdējo gadu laikā.

Būtiskas izmaiņas tirdzniecības telpu nomas maksā netiek prognozētas. Tirdzniecības telpu investīciju portfeļu darījumiem tuvākajā nākotnē, iespējams, būs neliela izaugsme. Šobrīd notiekošajiem investīciju darījumiem ir raksturīga ienesīguma likme 6,5-8% apmērā, norāda "Arco Real Estate".

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Daugavpilī dzīvokļu cenas saglabāsies esošajā līmenī

29.03.2016

alt
alt

Pērn Jūrmalā ļoti būtiski saruka darījumu aktivitāte ar īpašumiem

29.03.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iespēja dzīvot pazīstamā arhitekta Vladimira Volkova projektētā villā Sunīšos

2

Rudens mājokļu medības: klāt Atvērto durvju dienas maratons jaunajos projektos

3

Interesentiem tiks izrādīti jaunākie dzīvokļi Jaunajā Teikā

4

Piedalies Atvērto durvju dienā un apskati projekta 26VESETAS dzīvokļus

5

Jūrmalas Sun Terraces aicina uz Atvērto durvju dienas pasākumu

6

Ieskaties! Dizaina māja Bieriņos ar "The devil is in the details" pieeju

City24 redaktora izvēle

alt

Ieteikumi virtuves "atsvaidzināšanai" jebkuram budžetam

alt

Nāc uz Atvērto durvju dienas maratonu un laimē dāvanu karti 300 eur vērtībā no ALANDEKO

alt

Ieskaties! Dizaina māja Bieriņos ar "The devil is in the details" pieeju