Mājokļa galvojuma programmā jau ir garantiju griesti, problēma - zemesgrāmatas nodevas atvieglojums

Jau pašlaik mājokļu iegādes valsts atbalsta programmas nosacījumos ir iekļauti ierobežojumi, kas nosaka galvojuma apmēra griestus gan procentuālā veidā no aizņēmuma apjoma, gan naudas izteiksmē, un pats lielākais iespējamais galvojuma apmērs ir 20 000 eiro, skaidro Latvijas Komercbanku asociācija.

Taču pieprasījumu pēc valsts galvojumiem būtiski palielina un motivē šo atbalstu pieprasīt arī cilvēkiem, kuriem tas nemaz nebūtu nepieciešams, būtu apspriežama cita normatīvo aktu norma - atlaide nodevai par īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatā, skaidro asociācijā.

Latvijas Komercbanku asociācijas Kreditēšanas komitejas līdzpriekšsēdētājs un "Swedbank" Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainārs Balcers skaidro, ka Attīstības finanšu institūcijas "Altum" valsts galvojuma programmas mērķis ir sniegt atbalstu ģimenēm ar bērniem un kopumā programma darbojas tai paredzētajā virzienā. Taču pērn tika pieņemti grozījumi noteikumos par zemesgrāmatu nodevu, paredzot būtisku nodevas atlaidi darījumiem, kuros saņemts valsts galvojums. "Diemžēl šādu atvieglojumu dēļ pieteikties valsts atbalsta programmai ir motivētas arī tās ģimenes, kurām tas, iespējams, nemaz nebūtu nepieciešams. Tāpēc, pirms domāt par kādiem papildu programmas ierobežojumiem, vispirms būtu jānovērtē cēloņi, un, ja ir nepieciešami uzlabojumi, tie būtu apspriežami ar visām programmā iesaistītajām pusēm," norāda Balcers.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) iepriekš bija paudis viedokli, ka pirmā mājokļa iegādes programmai varētu noteikt izsniegtās garantijas griestus. Viņš minēja gadījumu, kad kādai ģimenei, kas kvalificējas programmai, tika izsniegta garantija tuvu 300 000 eiro. "Nenoliedzami šī ģimene kvalificējas pēc visiem kritērijiem, tomēr šis gadījums liek mums saprast, ka programma tik lielam slieksnim nebija domāta," atzina ekonomikas ministrs.

Tomēr Komercbanku asociācija atzīmē, ka saskaņā ar banku un "Altum" apliecināto šāda garantija nav tikusi izsniegta un tas nav iespējams. Garantija ir izsniegta aizdevumam 302 000 eiro apmērā, bet garantijas apjoms iekļāvies valsts atbalsta programmas nosacījumos. Galvojuma apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē: 10% (bet ne vairāk kā 10 000 eiro), ja ģimenē ir viens bērns; 15% (bet ne vairāk kā 15 000 eiro), ja ģimenē ir divi bērni; 20% (bet ne vairāk kā 20 000 eiro), ja ģimenē ir trīs un vairāk bērnu.

Pašlaik aizdevumus ar valsts galvojumu izsniedz sešas Latvijas komercbankas: "Citadele", "SEB banka", "Swedbank", "Nordea", "ABLV Bank" un "DNB banka". Galvojums tiek sniegts uz termiņu līdz 10 gadiem. Programmā aizņēmējs var saņemt tikai vienu galvojumu dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai. Galvojumu nepiešķir, ja aizņēmējs iepriekš saņēmis valsts atbalstu galvojuma veidā dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai.

Mājokļa galvojumu programmas darbība tika sākta 2015.gada janvārī. Līdz šā gada marta vidum programmā piešķirti 1753 mājokļu galvojumi ģimenēm, kurās kopā aug 2556 bērni. Kopējā piešķirtā galvojumu summa ir 10 906 111 eiro.

 

City24.lv iesaka:

JAUNO PROJEKTU KAMPAŅA "KARSTIE PIEDĀVĀJUMI" - LABĀKIE JAUNIE PROJEKTI VIENUVIET! ATRODI ARĪ SAVAS JAUNĀS MĀJAS!

Katrs ceturtais apdrošināšanas gadījums saistīts ar mājokļa iedzīves bojājumiem

06.04.2016

alt
alt

City24 piedāvā: martā skatītāko aktīvo objektu TOP 6

06.04.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks