Mājokļu tirgū nākamajiem diviem gadiem paredz patīkamu izaugsmes fāzi

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA un DNB bankas konferencē «Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?» DNB bankas eksperts Pēteris Strautiņš informēja, ka Latvijas iedzīvotāju vēlme un gatavība ieguldīt mājokļa tirgū ir tuvu vēsturiski augstākajam līmenim. Darba tirgus aktivizēšanās, ienākumu pieaugums un līdz šim lielākie uzkrājumi, kas savukārt sekmējis banku aktivizēšanos kreditēšanas jomā, dod pamatu optimismam turpmākajiem diviem gadiem, un, ja vien nenotiek kādas neparedzamas globālas ķibeles, mājokļu tirgū ir «paredzama patīkamas izaugsmes fāze».

Ekonomikas ministrs un Ministru prezidenta biedrs Arvils Ašeradens, atklājot konferenci, uzsvēra, ka NI nozare ir viena no svarīgākajām tautsaimniecības nozarēm, kura ir cieši saistīta ar valsts ekonomisko izaugsmi un cikliem, kā arī ar iedzīvotāju labklājību. "Mājsaimniecību ieguldījumi īpašumos ir svarīga iedzīvotāju labklājības komponente, tie ir kā amortizators iespējamo krīžu pārvarēšanai nākotnē. Kopumā Latvijā var redzēt, ka ir iestājusies ievērojama piesardzība šajā jomā, tāpēc nozare atrodas zināmā pēckrīzes ēnā," situāciju raksturoja ministrs.

Ieskicējot turpmāko ekonomisko attīstību, ministrs norādīja, ka ārējos tirgos, domājot par nākotni, jūtama pieaugoša neskaidrība, kuru rada gan ģeopolitiskie notikumi, Krievijas rubļa lejupslīde, konflikti u.c., tas viss ir licis samazināt izaugsmes prognozi eirozonā uz 1.7%. Latvijā situāciju esot mazliet labāka, un, lai gan Latvijas banka šim gadam tautsaimniecības izaugsmes prognozi koriģējusi uz 2.3%, Ekonomikas ministrija palikusi pie sava uzskata, ka IKP šogad augs 3-3.2% robežās. To sekmēs gan eksporta izaugsme, gan darba algu pieaugums un kreditēšanas atjaunošanās. Ministrs piebilda, ka šobrīd Latvijas banku kontos uzkrāts tik daudz naudas kā vēl nekad: 22 miljardi eiro depozītos, no kuriem Latvijas rezidentu daļa ir ap 10 miljardiem, turklāt – lielākā daļa ir privātpersonu noguldījumi. Kā zināms, pašlaik procentu likmes uzkrājumiem nav tās pateicīgākās, tāpēc ministrs ieteica, ka ir īstais liks naudu investēt un tieši – ilgtermiņa ieguldījumos, kuriem atbilst arī nekustamais īpašums (NĪ). Ministrs piebilda, ka „bankas aktivizējušas savu kreditēšanu, par to liecina jauno izsniegto kredītu skaits, un maz ticams, ka NĪ cenas būs tik labas kā tagad arī vēlāk. Tas nozīmē, ka šim tirgum ir jāaug". Tomēr, lai tas notiktu, "iztrūkst viens elements: valsts konsekventa rīcība NĪ tirgus atbalstam," teica A. Ašeradens, tāpēc Ekonomikas ministrijā pieņemts lēmums izveidot atsevišķu darba grupu, kas atbildēs par būvniecības, mājokļu politikas izstrādi un NĪ jautājumiem. "Ja zinām, kas līdz šim ir darīts būvniecības sektora standartu izveidē un eksportspējas stiprināšanā, ir iestrādes mājokļu politikā, ēnu ekonomikas apkarošanā, tad NĪ tirgus jautājumi un tajā esošās problēmas risinājumi ir atvērts politisks jautājums. Plānojam nokomplektēt darba grupu pusgada laikā, lai jau vasarā sāktu aktīvu dialogu ar nozares pārstāvjiem," teica Ašeradens.

Ministrs uzsvēra vēl vienu svarīgu jautājumu valdībā: par nodokļu politiku. "Pašlaik strādā Pasaules bankas misija, kura pavisam drīz publicēs savu redzējumu par mūsu valsts nodokļu sistēmu un piedāvās attīstības scenārijus. Valdībai līdz Jāņiem ir jāpieņem lēmums, kāda turpmāk būs šī sistēma Latvijā, lai tā būtu ilgtermiņā strādājoša. Tāpēc aicinu uz aktīvu uzņēmēju iesaistīšanos," teica ministrs.

DNB bankas eksperts Pēteris Strautiņš atzīst, ka "IKP rādītājos šogad gan varētu būt neliela vilšanās, bet viss, kas Latvijā ir trausls, līdz šā gada beigām būs salūzis, un kopumā izaugsme sagaidāma līdzīga kā pērn. Turpmākie gadi būs ievērojami labāki: hipotekārā kreditēšana atjaunojas, arī ES finansējums no fondiem ieplūdīs ar jaunu sparu un pēc diviem, trim gadiem neviens vairs neuztrauksies par tautsaimniecības izaugsmes tempu, bet gan vairāk runās par izaugsmes kvalitatīvo struktūru".

Eksperts atzina, ka mazliet apbēdina dati, ka privātais patēriņš aug lēnāk nekā ienākumi, bet redzams, ka pēdējos 12 mēnešos Latvijas mājsaimniecības un uzņēmumi palielinājušas uzkrājumus vai samazinājušas kredītsaistības kopumā par miljardu eiro tādējādi nostiprinot savu finansiālo drošību. Taču tas arī nozīmē, ka investīcijas ir mazākas, nekā varētu būt. Varētu teikt, ka pašlaik dzīvojam anti-burbuļa fāzē. Nākamajiem diviem gadiem paredzama arvien patīkamākas izaugsmes fāze, un par to liecina kaut vai viens fakts: valstī, kur vidējo un augstāko izglītību ieguvušo īpatsvars ir vidēji lielāks kā Eiropas Savienībā, algas nevar palikt tik zemas. Bezdarbs samazinās, arī iedzīvotāju noskaņojuma indikatori ir diezgan augsti. Aptauja rāda, ka iedzīvotāju vēlme tuvākā gada laikā investēt jaunā mājoklī vai esošā uzlabošanā ir tuvu vēsturiski augstākajam punktam un tuvojas "trekno gadu" līmenim," teica DNB bankas eksperts.

Konferences pozitīvo noti mazliet "pabojāja" publicists un analītiķis Juris Paiders, kurš konferences dalībniekiem lika aizdomāties, vai ir iespējama nepārtraukta izaugsme un kad Latvija sasniegs ES vidējo līmeni labklājības ziņā. J. Paiders uzsvēra: "Lai Latvijā sasniegtu valdības dokumentos noteikto izaugsmes mērķi, IKP pieaugumam katru gadu būtu jābūt 3,3%. Ja tikpat lielu pieaugumu uzrādīs citas ES valstis, nekāda Latvijas tuvināšanās ES vidējam rādītājam nenotiks! Mūsu valdības plānos tiek paredzēta nemitīga augšupeja, nerēķinoties ar realitāti, konkurenci, ģeopolitiku, turklāt daudzos rādītājos jau ir sasniegts maksimums. Patērētāju skaita sarukuma apstākļos praktiski visi Latvijas sektori ir pārinvestēti, bet liela peļņa ir gūstama tikai pārdalot tirgu."

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Darījumu skaits Rīgā pieaug jau trešo mēnesi pēc kārtas

07.04.2016

alt
alt

Rūpes par svešu, kā par savējo: Īpašuma pārvaldība Rīgā un Rīgas rajonā

08.04.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

3

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

4

Trīs istabu dzīvokļi Rīgas centrā no 1900 EUR/ m2: tikai projektā "Kvartāls 5/26"

5

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

6

Viedoklis: kāda būs biroju telpu nākotne Covid- 19 pandēmijas iespaidā?

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem