Investīciju tirgus komercīpašumos turpinās būt aktīvs, lai gan pieauguma temps samazināsies

Investīciju tirgus komercīpašumos turpinās būt aktīvs, ko sekmēs zemās procentu likmes, redzēsim jaunu investoru vārdus, kuri pašlaik izskata iespējas investēt Baltijas valstīs, lai gan ieguldījumu pieauguma temps samazināsies. Baltijas valstu galvaspilsētās sagaidāms kvalitatīvu potenciālo investīciju objektu piedāvājuma pieaugums, mūsu kaimiņi - Viļņa un Tallina varētu būt pievilcīgākas jaunu komercīpašumu projektu dēļ. Nomas maksu pieaugums šogad nav gaidāms.

Tādas prognozes Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA un DNB bankas konferencē "Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?" komercīpašumu sektorā šim gadam izteica Vineta Vigupe, starptautiskās kompānijas CBRE tirgus izpētes un konsultāciju direktore Baltijas valstīs. 

Baltijā augstākais investīciju apjoms kopš 2007. gada

Iepazīstinot konferences dalībniekus ar investīciju tendencēm Eiropā un Baltijas valstīs pērn, Vineta Vigupe atzina, ka iepriekšējā gadā, salīdzinot ar 2014. gadu, par 25 % audzis kopējais investīciju apjoms gan Centrālās un Austrumeiropas reģionā (CAR), gan Baltijā, ko veicinājusi Eiropas ekonomikas izaugsme, ko sekmēja spēcīgs iekšējais patēriņš un zemās banku procentu likmes. Kvalitatīvu investīciju objektu trūkums veicināja pašu fondu iesaistīšanos komercīpašumu attīstīšanā un iznomāšanā, bet meklējumos pēc lielāka ienesīguma ir pieaugusi ASV un Vācijas pamatfondu interese par CAR, tostarp - Baltiju. Teikto viņa ilustrēja ar statistiku: investīciju apjoms Eiropas komercīpašumos 2015. gadā sasniedza 273 miljardus eiro un ceturtdaļa no visām investīcijām ir nākušas no reģioniem ārpus Eiropas. Čehija un Polija ar 6.8 mljrd. eiro investīciju apjomu bijušas līderes piesaistīto investīciju ziņā CAR.

Baltijas valstis pērn ir sasniegušas augstāko investīciju apjomu kopš 2007. gada, pārsniedzot 1 miljarda eiro investīcijas komercīpašumos, kas gan ir par 18 % mazāk nekā bija investēts 2007. gadā. Rekordapjomus eksperte skaidroja ar to, ka sarežģītāku un lielāku portfeļu pārdošanas ilgums nereti pārsniedz vienu gadu, un tie darījumi, kas iesākti 2014. gadā, noslēdzās pērn.

Latvijā pērn dominēja investīcijas divos sektoros: tirdzniecības (79% no kopapjoma) un biroju objektos, sasniedzot 358.5 milj. eiro ieguldījumus. Igaunija izcēlās ne tikai ar apjomu, sasniedzot 476. 1 milj. eiro investīcijas, bet arī ar sektoru dažādību: ieguldījumi alternatīvajā un industriālajā sektorā, viesnīcās, birojos. Lielākais investīciju apjoms Igaunijā (37%) un arī Lietuvā (72% no 262.5 milj. eiro) tika veiktas tirdzniecības objektos.

V. Vigupe piebilda, ka jau šā gada 1. ceturksnī Latvijā komercobjektos investēti 127 milj. eiro, kas gan ir 2.5 reižu mazāk nekā attiecīgā periodā pērn.

Prognozējot investoru aktivitāti šogad (saskaņā ar CBRE aptauju), 24 % investoru atzinuši, ka šogad varētu veikt investīcijas CAR, bet 11 % par pievilcīgu reģionu ieguldījumiem atzinuši arī Baltijas valstis.

"Šogad investori pievērsīs uzmanību tam, kā attīstīsies Eiropas ekonomika, kur vidējais IKP pieaugums līdz šim ir bijis labvēlīgs tieši CAR reģionam, un analizēs draudus/riskus. Pieaugs interese Eiropā par investīciju veikšanu alternatīvajā sektorā," prognozēja eksperte.

Nodokļi attur no investīcijām Latvijā

Nekustamā īpašuma (NĪ) jomas eksperti vērsa konferences dalībnieku uzmanību uz vairākām problēmām, kas attur investorus no ieguldījumiem komercobjektos Latvijā. Viktors Savins, Eften Capital vadošais partneris, izteicās: „Ja investors skatās uz Baltijas īpašumu tirgu un analizē, kāda ir investīciju vide, redzam, ka investorus satrauc demogrāfijas jautājums jeb iedzīvotāju skaits, kurus ik gadu mēs jūtami zaudējam. Nodokļu sistēmas nestabilitāte Latvijā rada bažas un tāpēc mēs nevaram izcelties uz kaimiņvalstu fona, jo pirms katra gada budžeta pieņemšanas situācija mainās, parādās dažādas idejas, kas rada riskus un neveicina jaunu investīciju ieplūšanu.”

Jekaterina Kolosova, Nordic and Baltic Property group rīkotājdirektore Baltijas valstīs, klāstīja savu pieredzi: uzņēmums pirms 5 gadiem nopircis pustukšas ēkas Rīgā, pirms pāris gadiem – ēkas Viļņā. "Cerējām, ka Rīgā tirgus augs un biroju telpas aizpildīsim viegli, bet izrādījās otrādi. Rīgā biroja ēkā, kas atbilst B klasei, tikai tagad beidzot ir sasniegts 90% aizpildījums. Iemesls tik gausai aizpildei ir arī nomas maksa, kurā lielu daļu veido īpašuma nodoklis," teica viņa.

Aleksandrs Tralmaks, Catella Corporate Finance partneris, iepazīstināja ar apkopotiem datiem par NĪ nodokli Baltijas valstīs, kur Rīga vien privātmāju sektorā izceļas pozitīvi uz Baltijas fona. Tā, piemēram, NĪ nodoklis biroju ēkām Tallinā gadā ir 0.60 EUR/ m², Viļņā 2.74 EUR/ m², bet Rīgā tas ir visaugstākais – 4.74 EUR/ m².

"Ja valdību nemainīs līdzšinējo situāciju, investoriem būs arvien grūtāk atrast motivāciju šeit investēt. Pagaidām gan to viņi vēl piecieš, jo ir zemas banku aizdevumu likmes," teica A. Tralmaks, bet  V. Savins piebilda, ka "ar šādu nodokļu politiku  par jaunu biroju ēku celtniecību nevaram runāt, un tā mēs turpinām dzīvot savās vecajās kurpju kastēs".

Banku pārstāvji uz tirgu raugās pozitīvi

Ilze Opmane-Jēgere, DNB bankas Lielo uzņēmumu segmenta vadītāja, analizējot investoru aktivitāti komercobjektu segmentā, atzina: "Redzam ļoti lielu investoru interesi ieguldīt līdzekļus labos, sakārtotos īpašumos, kas ģenerē regulāru naudas plūsmu, it sevišķi birojos, dažāda izmēra tirdzniecības centros. Uz tādiem objektiem konkurence ir tiešām liela! Citāda situācija ir ar nesakārtotiem objektiem, attīstāmiem zemes gabaliem, rekonstruējamiem īpašumiem – šādu īpašumu likviditāte ir drīzāk slikta, jo šobrīd aktīvu attīstītāju mums Latvijā ir pamaz.

Ja salīdzinām ar 2006.-2007. gadu, tad šobrīd banku pieeja nekustamo īpašumu kreditēšanā ir krietni mainījusies, un daudz lielāks fokuss tagad ir uz īpašuma naudas plūsmas paredzamību un ilgtspēju, vadības un īpašnieku pieredzi, reputāciju.

Pēc Ilzes Opmanes-Jēgeres vārdiem, regulāri tiek dzirdēti viedokļi, ka šobrīd Latvijā attīstīt jaunus īpašumus neatmaksājas, taču no savu klientu sasniegtā redzam, ka arī attīstības projekti atmaksājas, ja ir skaidri izstrādāts projekta koncepts un projektu vada pieredzējusi komanda ar labu izpratni par vietējo tirgu. Skandināvijas un Rietumeiropas investori šobrīd ļoti aktīvi ienāk Baltijā, jo te, ieguldot līdzīgā īpašumā, var nopelnīt krietni vairāk nekā viņu mītnes zemēs."

Jeļena Gavrilova, SEB bankas nekustamo īpašumu finansēšanas pārvaldes vadītāja: "Mēs šo tirgu vērtējam pozitīvi, bet vienlaikus - arī diezgan uzmanīgi.  Var teikt, ka tuvākajā laikā darbs pietiks visām bankām un darījumu apjoms varētu sasniegt 500 miljonus EUR. Jauno komercobjektu nav daudz, biežāk novērojam darījumus ar esošām ēkām, kuras tiek uzlabotas un tad pārdotas. Ja redzam, ka ilgtermiņā šādu objektu vērtība būs 70 % , tas nozīmē, ka nefinansējam par visiem 100 %."

Abu banku pārstāves bija vienisprātis, ka šogad komercobjektu sektorā būs liela aktivitāte, jau šobrīd procesā ir vairāki lieli darījumi, bet tik lielu apjomu darījumu kā pērn šogad gan nebūšot. Tirgus būs interesants, ir zināms par jauniem attīstāmiem projektiem, kā arī arvien vairāk iezīmēsies tendence esošo objektu efektivizēšanā, paplašināšanā, teica baņķieres.

 

City24.lv iesaka:

PIEDALIES KONKURSĀ UN LAIMĒ 200 EIRO VĒRTU DĀVANU KARTI NO "SPICE HOME"!

Rūpes par svešu, kā par savējo: Īpašuma pārvaldība Rīgā un Rīgas rajonā

08.04.2016

alt
alt

"NCC Housing" maina zīmolu uz "Bonava"

12.04.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

2

Esi pats sava mājokļa saimnieks! Reaton prezentē ko nebijušu apdares materiālu tirgū - fiksētās izmaksas

3

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

4

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

City24 redaktora izvēle

alt

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

alt

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

alt

Jaunā Teika, Ezerparka Nami un Vairoga 32 dzīvojamais projekts vērs durvis apmeklētājiem