Jauno projektu tirgū var pietrūkt kvalitatīvie un lētie dzīvokļi

Jauno projektu tirgū jau kopš pērnā gada rudens ir vērojama rosība, kas saglabāsies arī šogad. Bankas piedāvā klientiem izdevīgākus nosacījumus kredīta ņemšanai, bet cilvēki apzinās, ka var pienākt brīdis, kad tirgū trūks ekonomisku un kvalitatīvu dzīvokļu, tādēļ interese par mājokļu iegādi jaunajos projektos pieaug. Lai par situāciju jauno projektu tirgū, galvenajiem spēlētājiem un nākotnē gaidāmo uzzinātu vairāk, piedāvājam ieskatīties nekustamā īpašumu kompānijas «Ober Haus» dzīvojamo platību speciālistes Daigas Maniķes stāstītajā.

Interese par jaunajiem projektiem aug

Pērnais gads jauno projektu tirgū bija izaicinājumu pilns. Gada sākums bija grūts un stagnējošs, jo bankas kredītus deva nelabprātīgi un ļoti stingri izvērtēja katra klienta kredītiespējas. Situācija strauji mainījās vasaras vidū, kad pirmo iemaksu no 20, 15 procentiem samazināja uz 10 procentiem, bet bankas sāka piedāvāt labvēlīgākus kreditēšanas noteikumus arī klientiem ar mazākiem, bet stabiliem ienākumiem.

Pozitīvu pienesumu tirgū devusi arī pērnā gada sākumā izveidotā ALTUM mājokļa atbalsta programma, kas jaunajām ģimenēm sniedza iespēju dzīvokli iegādāties ar mazāku pirmo iemaksu, kā arī maksāt mazāku valsts nodevu (0,2 procentus parasto 0,5 procentu vietā), kas ļauj ievērojami ietaupīt jaunā projekta iegādes brīdī.

Tā visa rezultātā jauno projektu tirgū rudenī varēja novērot darījumu apjoma pieaugumu par apmēram 20 procentiem. "Ober Haus" pārstāve Daiga Maniķe stāsta, ka arī šogad aktivitāte un interese par mājokļu iegādi jaunajos projektos ir liela: "Darījumu apjoms 2016.gada sākumā ir apmēram tāds pats, kā pērnā gada rudenī – var teikt, ļoti cerīgs. Dzimst bērni, veidojas jaunas, stabilas ģimenes, kas ir ieinteresētas šos mājokļus iegādāties".

Galvenie pircēji – jaunās ģimenes

Pēc nerezidentu buma beigām par galveno mājokļu pircēju jaunajos projektos ir kļuvuši vietējie (ģimenes ar bērniem). Pircēji galvenokārt ir vecumā no 28 gadiem, ar stabiliem ienākumiem, kuri strādā Eiropā vai kādā stabilā kompānijā Latvijā.

Jaunās ģimenes lielākoties meklē trīsistabu un četristabu dzīvokļus. Vidējā summa, par kuru ģimenes var atļauties iegādāties mājokli jaunajā projektā, ir aptuveni 100 tūkstoši eiro. "Par divistabu dzīvokli pieprasījums ir no 70 līdz 80 tūkstošiem, par trīsistabu no 85 līdz 110 tūkstošiem, bet par četrām istabām – no 110 līdz 150 tūkstošiem eiro, kas ir robeža, virs kuras vietējiem ir grūti iegādāties dzīvokli jaunajos projektos," pastāsta D.Maniķe.

Pieprasīti ir energoefektīvi, plaši, ērta plānojuma dzīvokļi, kuru apdarē izmantoti mūsdienīgi materiāli. Pircējiem ir svarīgi, lai projekts atrastos vietā ar labu infrastruktūru, tuvu sabiedriskajam transportam un izglītības iestādēm. Tā kā arvien vairāk cilvēku nodarbojas ar sportu, piemēram, riteņbraukšanu vai skriešanu, liela nozīme ir apkārtējai videi, kā arī tam, vai projektā ir noliktavu telpas, kurās droši var atstāt savus velosipēdus. Jauna mājokļa meklētājiem ir svarīgi, lai projektā tiktu nodrošinātas pazemes autostāvvietas, dzīvokļos būtu lieli logi un balkoni, bet iekšpagalmi būtu droši bērniem. "Šobrīd pircēji lēmumu par mājokļa iegādi pieņem pārdomāti, domājot par savām vajadzībām un rūpīgi izpētot vidi, kurā dzīvos. Viņi vēlas, lai pēc darba varētu atgriezties kvalitatīvā, drošā mājoklī, kur var atpūsties un atjaunot enerģiju, un kur nav jādzird, ko aiz sienas dara kaimiņš," zina teikt "Ober Haus" pārstāve.

Sarūkošie portfeļi un karstākie projekti

Jauno projektu tirgus segmentā šobrīd pieejami pavisam jauni projekti, ko cītīgi ceļ attīstītāji, kā arī vēl pieejami daži projekti no banku meitas uzņēmumu portfeļa. Tiesa, piedāvājums šajā portfelī sarūk visai strauji. Lielākais portfelis pieder SEB bankas meitas uzņēmumam Latectus, kuru piedāvājumā ir projekti Juglas ielā 10, kā arī Liepājas ielā 2 jeb "Māras dārzos". "Šie ir arī ejošākie projekti, jo pircējiem ir pieņemama cena, kura ir atbilstoša kvalitātei. Tiem ir plaši un pārdomāti dzīvokļu plānojumi, augstie griesti, skaņas izolācija, pazemes autostāvvietas, nav vajadzīga papildus siltināšana. Šādu interesantu projektu tirgū šobrīd trūkst, jo pašreiz attīstītāji ceļ ekonomiski un pārdomāti, lai nesadārdzinātu dzīvokļu iegādi," skaidro D.Maniķe.

Pircēju uzmanību minētajiem projektiem "Latectus" izdevies piesaistīt arī pateicoties tam, ka viņi saprata, ka dzīvokļi ar pelēko apdari klientiem nav pievilcīgi, tādēļ ieguldīja naudu dzīvokļos līdz pilnīgai apdarei. "Labs piemērs ir "Māras dārzi". Proti, kad dzīvokļi bija ar pelēko apdari, tos pirka gausi. Taču, pieaicinot būvniekus, dizaineri un virtuves mēbeļu kompāniju tika izveidota kvalitatīva apdare un mūsdienīgs dizains, kas padarīja dzīvokļus pievilcīgus un pircēju acīm tīkamus," zina teikt Ober Haus pārstāve.

Runājot par projektiem, kas ir pabeigti nesen vai tikai top, dzīvojamo platību speciāliste izceļ un uzslavē pārdomātākos no tiem: "YIT mājas ir izstrādājuši ekonomisku un pārdomātu plānveidīgu dzīvokļu konceptu. Turklāt, viņi būvē māju kompleksus, kas ir pievilcīgi ģimenēm ar bērniem – kaimiņi sadraudzējas, bērni droši kopā spēlējas, un izveidojas tāda kā projekta kopiena." Pircēji atzinīgi ir novērtējuši arī NCC mājas. Piemēram, ļoti pieprasīts bija jaunais projekts Biķernieku ielā 160, kur no rindu mājām izveidojās tāds kā māju ieloks.

Kā labu attīstītāju jāmin arī kompāniju "Merks", kas blakus Rīgas centram esošajā Skanstes apkaimē izveidoja populārās, kvalitatīvās Skanstes mājas un pašlaik būvē jaunu daudzdzīvokļu namu kompleksu Skanstes parks. "Ļoti labs projekts ir arī "Ezerparka Nami". Mežaparka tuvums, veiksmīgs plānojums, pazemes autostāvvietas, lielas riteņu novietnes – šis ir projekts, ko noteikti jāņem vērā, jo attīstītāji ir labi pastrādājuši un izveidojuši aktīviem, sportiskiem cilvēkiem piemērotu projektu," uzsver D.Maniķe.

Viens no interesantākajiem jaunajiem projektiem ir Jaunā Teika. "Ober Haus" pārstāve stāsta, ka pēdējā no projekta mājām vēl nebija nodota ekspluatācijā, kad 80 procenti dzīvokļu jau bija pārdoti: "Attīstītājam bija iespēja piedāvāt nelielas dzīvokļu platības (no 42 līdz 75 kvadrātmetriem)  ar atbilstošām cenām, tāpēc šī projekta dzīvokļi bija pieprasīti. Vēl jāatzīmē, ka viņi spēra Latvijā nebijušu, interesantu soli, kas arī piesaistīja klientu uzmanību. Proti, lai klienti redzētu, kā dzīvokļi varētu izskatīties pēc to iekārtošanas, tika pieaicināti dizaineri, kas vienā no projekta stāviem dzīvokļos izveidoja dažādus interjera dizainus. Dzīvokļos bija mēbeles, trauki, aizkari un vēl citi interjera priekšmeti, kas ikvienam atnākušajam ļāva justies mājīgi. Tas bija gudri darīts, jo, neskatoties uz to, ka šajā projektā nav pazemes autostāvvieta vai noliktavas telpas, dzīvokļi šajā projektā bija ļoti pieprasīti."

Pirkt kļuvis izdevīgāk, nekā īrēt

2016.gadā jaunajos projektos pārdošanā ir 1600 dzīvokļi, kas ir nedaudz mazāk nekā iepriekšējā gadā. Pašlaik jaunos projektus attīsta lielās un stabilās kompānijas, piemēram, "YIT Celtniecība", "NCC mājas", "Merks", "Domuss" un "Hanner", bet pārējās ir mazās kompānijas. Tā kā būvvalde pēdējo gadu laikā jaunpienācēju pieteiktos projektus izvērtē ļoti stingri un ilgi, daudzi iecerētie projekti netiek uzsākti vai arī tos iesaldē, jo investoriem un attīstītājiem ilgie saskaņošanas termiņi nav pieņemami.

Lielajām un stabilajām kompānijām, kas pārsvarā turpina jau uzsākto projektu būvniecību, saskaņošanas process norit ātrāk. Tomēr, tajā pašā laikā arī viņu uzsāktie projekti netiek uzcelti vienā piegājienā - attīstītāji uzbūvē vienu māju, to izpārdod un tikai tad ceļ nākamo. "Šobrīd ir īstais laiks mājokļa iegādei, jo var pienākt brīdis, kad jauno projektu tirgū nebūs liela izvēle. Jau šobrīd trūkst lētu dzīvokļu ar labu plānojumu, to īpaši var izjust tādos pieprasītos rajonos kā Purvciems un Teika. Piemēram, Jaunajā Teikā dzīvokļi ir izpārdoti, Biķerziedos piektā uzceltā māja arī ir izpārdota, bet sestajai vēl pat pamati nav ielikti. Tas nozīmē, ka līdz brīdim, kamēr uzbūvēs ko jaunu, paies vēl vismaz gads!" skaidro D.Maniķe.

Turklāt, tā kā īres cenas ir augstas, ņemt kredītu mājokļa iegādei šobrīd ir izdevīgāk nekā īrēt. Proti, ja par dzīvokli, kas paņemts kredītā, mēnesī ir jāmaksā, piemēram, 400 eiro, bet par īres dzīvokli 500, tad, lai cik liels būtu pirmais maksājums, kredīts ilgtermiņā ir izdevīgāks. "Mājokļa iegādei labvēlīga pašreiz ir arī kreditēšana. Likmes šobrīd ir zemas un stabilas, tādēļ, kamēr pieejamas atlaides un labi kredīta nosacījumi, vajag izmantot doto iespēju," rekomendē speciāliste.

 

City24.lv iesaka:

JAUNO PROJEKTU KAMPAŅA "KARSTIE PIEDĀVĀJUMI" - LABĀKIE JAUNIE PROJEKTI VIENUVIET! ATRODI ARĪ SAVAS JAUNĀS MĀJAS!

Pērn samazinājies darījumu skaits "premium" dzīvokļu segmentā

13.04.2016

alt
alt

Būvniecības valsts kontroles birojs nozares profesionāļiem piedāvā specializētas apmācības

13.04.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Podniekos četru mēnešu laikā rezervēti 50% dzīvokļu

3

Starlex Real Estate uzsāk jauna privātmāju ciemata pārdošanu Mārupē - "Soulful Village"

4

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

5

FOTO: "Mežaparka Rezidences" nodod ekspluatācijā arī 2. un 3. dzīvokļu māju

6

Stabu100 – pieejama jaunbūve Rīgas centrā

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem