Ekspertu ieteikumi, kā pavasarī sakopt zemi un piešķirt īpašumam vērtību

Pavasaris jau pusē - ir pēdējais laiks, lai ķertos pie dažādiem sava īpašuma teritorijas sakopšanas darbiem. Zāliena sakopšana,  piebraucamo ceļu salabošana – tie ir vien daži no darbiem, kurus būtu jāveic, lai labiekārtotu savu īpašumu un piešķirtu tam vērtību. Lai to darot, nenonāktu situācijā, kad apkārtnes zeme rada zināmus sarežģījumus celtniecības un uzkopšanas darbu sekmīgai realizācijai, dažādus risinājumus piedāvā Zemes servisa eksperti.

Ikvienam saimniekam patīk, ja viņam piederošais īpašums ir skatam tīkams un kārtīgs. Sakoptības sajūtu palīdz radīt, piemēram, zaļš, nopļauts zāliens. Kad ir piemērotākais laiks zāles sēšanai un cik tas izmaksātu?

Piemērotākais un pareizākais laiks zāles sēšanai ir tieši šobrīd - pavasarī. Savukārt, lai varētu pateikt izmaksas, nepieciešams zināt, kādā stāvoklī ir zeme. Piemēram, ja īpašniekam piederošajā teritorijā nav krūmu un celmu (tie ir nogriezti), tad 1 kvadrātmetra cena līdz gatavai zālītei var izmaksāt līdz pat 75 centiem par kvadrātmetru.

Ko darīt, ja teritorijā, kur ir vēlme izveidot zālāju, vēl ir krūmi un koki?

Tad vispirms kokus un krūmus vajadzētu nozāģēt. Kad tas paveikts, ir divas iespējas. Pirmkārt, celmus izraut ar saknēm un teritoriju nolīdzināt, otrkārt, celmus un virsējo zemes kārtu safrēzēt 20 cm dziļumā zem zemes, iemaļot zemē safrēzēto celmu skaidas, kuras ar laiku sadalīsies un zeme iegūs mēslojumu. Tādā veidā var iegūt zemi zālāja sēšanai vai citām vajadzībām.

Bet ko iesākt, ja teritorija no krūmiem un kokiem atbrīvota, bet palikuši celmi?

Vispirms vajadzētu nopļaut zāli. Pēc tam jāveic zemes rekultivācija - koku un krūmu sakņu sistēmas safrēzēšana. Tiesa, ar to vien nepietiek, jo tālāk jāveic zemes virsējās kārtas sagatavošana kvalitatīvai zālāja sēšanai - virsējās kārtas līdzināšana, akmeņu un atlikušo sakņu sistēmas nogrābšana un nolasīšana. Kad šie priekšdarbi ir izdarīti, var sēt zālāju. Ar vienu kilogramu zālāja sēklas, kas var maksāt no 4 līdz 8 eiro kilogramā, var izsēt no 50 līdz 80 kvadrātmetrus.

Vai tad nepietiek tikai ar zemes rekultivāciju, lai varētu sēt zālīti? Kādēļ vajadzīga  arī virsējās kārtas līdzināšana?

Safrēzējot zemi 20 cm dziļumā veidojas "uzpūtenis", un uzkāpjot uz šādas zemes, Jūsu kāja iegrims līdz pat potītei.  Tādā zemē uzreiz zālāju sēt nevar, tāpēc vispirms ir jāveic  augstāk minētie priekšdarbi, atbrīvojot zemi no saknēm, kokiem un akmeņiem. Darbības veic ar zemes aerācijas frēzi.

Zeme ir sakopta, zāliens iesēts. Ko jūs ieteiktu darīt, lai novērstu to, ka teritorijā laiku pa laikam ciemojas meža zvēri? Piemēram, meža cūkas, kuras var izpostīt rūpīgi kopto zālienu vai īpašumam nodarīt kādus citus bojājumus?

Pirmkārt, mēs rekomendējam uzstādīt lauksaimniecības tipa žogu ar impregnētiem, virpotiem stabiem un metāla sietu. Tas ne vien ir viens no lētākajiem veidiem, kā norobežot zemi – tas liegs meža zvēriem ienākt teritorijā, bet mājdzīvniekiem – to pamest.
Ja vēlaties, lai īpašums teritorija būtu īpaši droši un tajā nevarētu iekļūt, piemēram, meža cūkas, kuras var izpostīt rūpīgi iekopto zālienu vai veikt kādus citus postījumus, papildus lauksaimniecības žogam trīs rindās var novilkt dzeloņstieples.

Bet ko darīt gadījumā, ja cūkas savus posta darbus jau veikušas jau pirms žoga uzlikšanas? Vai ir iespējams tos sakopt?

Tādā gadījumā varam piedāvāt iespēju šos postījumus salabot. Teritorijas virsējo kārtu varam pārfrāzēt, izlīdzināt visus rakumus, un, ja nepieciešams, piesēt zālienu un pierullēt. Tādējādi īsā laikā Jūsu teritorija tiks sakopta un ātri vien atgūs iepriekšējo izskatu.

Nereti pavasarī māju īpašnieki saskaras ar problēmu, ka viņu piemājas ceļš ir neizbraucams. Vai šādam ceļam var veikt kādus uzlabojumus, lai uz tā nebūtu bedres un nestāvētu ūdens?

Jā, ceļa uzlabojumus ir iespējams veikt, taču tādā gadījumā vispirms vajadzētu ceļu apsekot, lai saprastu dažas svarīgas detaļas. Pirmkārt, vai ir grāvīši, kur ūdenim notecēt, otrkārt, vai ir nepieciešams papildināt ceļa virskārtu, kas uzlabotu ceļa filtrāciju un nestspēju, un treškārt, jānosaka, vai piemājas ceļam ir vajadzīgais profils.

Varbūt Jūsu ceļam ir nepieciešams veikt tikai virsējās kārtas safrēzēšanu 10 cm dziļumā, lai uztaisītu ceļa virsmu viendabīgāku un labāku ceļa virsmas filtrāciju, pēc tam pārrullēt ar vibrorulli.

Ja vēlaties uzzināt vairāk, tad kontaktējieties ar mums pa tālr. 20222296 vai mājas lapā www.zemesserviss.com.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Konkurss: Izvēlies karstāko jauno projektu un laimē dāvanu karti 200 eiro vērtībā!

22.04.2016

alt
alt

Tieslietu ministrijas virzītā reforma radīs valsts budžeta līdzekļi pārdali par labu notāriem aptuveni 9 miljonu eiro apmērā gadā

25.04.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

4

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Altum jauno speciālistu mājokļu garantiju programmā piešķirta 1000.garantija

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība