Biroju nomas tirgus tiks papildināts ar jaunām telpām

Nekustamā īpašuma kompānija «Ober Haus» izveidojusi pārskatu par 2016.gada pirmo ceturksni Latvijas komercplatību tirgū. Kompānijas apkopotā informācija liecina, ka biroju telpu nomas tirgū, kā arī noliktavu un ražošanas telpu segmentā 2016.gads iesācies ar vidēju un vidēji augstu aktivitāti, bet tirdzniecības platību jomā, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo ceturksni, aktivitāte saglabājusies līdzšinējā līmenī.

Biroju nomas tirgū vērojama attīstītāju aktivitāte

"Ober  Haus" komercplatību pārskatā teikts, ka biroju telpu nomas tirgū 2016.gada pirmais ceturksnis ir bijis vidēji aktīvs. Nomas maksas ir saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī - A klases biroju segmentā vidēji tās ir robežās no 10 līdz 15 eiro par vienu kvadrātmetru (augstākā nomas maksa par A klase biroju ir 16 eiro par vienu kvadrātmetru), savukārt B klases biroju segmentā nomas maksas ir robežās no 7 līdz 10 eiro par kvadrātmetru. Vidējās apsaimniekošanas izmaksas A un B klases biroju centros ir robežās no 0,95 līdz 4,5 eiro par kvadrātmetru.

Lielākais pieprasījums ir pēc vidēja lieluma birojiem platībā no 60 līdz 150 kvadrātmetriem pilsētas centrā vai klusajā centrā par nomas maksu ne augstāku par 8 eiro kvadrātmetrā. Saglabājies arī pieprasījums pēc A klases biroja telpām platībās no 250 līdz 350 kvadrātmetriem, turpretī piedāvājums šādām telpām ir ļoti ierobežots. Tomēr ir vērojama attīstītāju aktivitāte, un tuvāko gadu laikā biroju nomas tirgus tiks papildināts ar augstas klases biroju telpām, kā, piemēram, attīstītāja Hanner A klases biroju ēka Sporta ielā 11 piedāvās ap 14‘000 m2 nomājamu biroja telpu (ekspluatācijā nodošanas paredzētais termiņš – 2017. gada 1. Ceturksnis). Attīstītājs LNK Properties ir iegādājies ēkas Pārdaugavā, Kauguru ielā 2A un rekonstruēs B klases biroja telpas ar kopējo platību 4000 m2. Tiek novērota tendence, ka starptautiskas kompānijas meklē iespējas optimizēt izdevumus, samazinot nomātās platības, mainot biroja atrašanās vietu no centra uz citiem pilsētas rajoniem, vai veicot sarunas par esošās nomas samazinājumu.

Tāpat arī saglabājas pieprasījums pēc biroju ēku iegādes gan kā investīciju objektiem, gan pašu kompānijas vajadzībām.

Tirdzniecības platību jomā notiek pielāgošanās patērētāju vēlmēm

Tirdzniecības platību jomā 2016.gada 1.ceturksnis, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, aktivitātes ziņā nav īpaši mainījies, teikts "Ober Haus" izveidotajā pārskatā.

Iezīmējas dažas tendences patērētāju uzvedībā tirdzniecības centros – aizvien vairāk cilvēku vēlas tur saņemt sadzīves pakalpojumus un ieturēt maltīti, līdz ar ko pieaugumu piedzīvo ēdināšanas nozare. Restorānu un kafejnīcu apgrozījuma pieaugums apliecina, ka pilsētnieku vidū iesakņojas tradīcija ieturēt maltīti tirdzniecības centros.

Nozīmīgu izaugsmi piedzīvo arī pakalpojumu sfēra, kas laikus noreaģējusi uz patērētāju vēlmi izmantot tirdzniecības centru kā universālu pakalpojumu sniedzēju. Tirdzniecības centru apmeklētāji izmanto iespēju, ka pie tirdzniecības centriem ir ērti novietot automašīnu un visu izdarīt vienuviet - apmeklēt veselības centru, skaistumkopšanas salonu, banku un pastu, nodot drēbes veļas mazgātavā un ķīmiskajā tīrītavā, veikt mobilo tālruņu remontu, izgatavot rezerves atslēgas un iegādāties sadzīvē nepieciešamas lietas.

Pagājušā gada nogalē Rīgas pilsētas būvvalde atļāva sākt daudzfunkcionālā tirdzniecības centra "Akropole" būvniecību. Saistībā ar centra būvniecību gan joprojām tiek veiktas dažādas izmaiņas, lai vēl vairāk uzlabotu mazumtirdzniecības, būvniecības, satiksmes organizācijas un citus darbības standartus. Būvniecības darbus plānots sākt 2016. gada otrajā pusē.

Kompānijas komercīpašumu tirgus pārskatā teikts, ka 2016.gada 1.ceturksnī vidējās nomas maksas mazām tirdzniecības platībām līdz 100 kvadrātmetriem aktīvajā centrā bija no 15 līdz 35 eiro par kvadrātmetru, atsevišķās vietās ar intensīvu gājēju un transporta plūsmu sasniedzot 50 eiro par kvadrātmetru. Vecrīgā nomas maksas par mazām tirdzniecības platībām svārstās kā vienmēr būtiski – no 15 līdz 50 eiro par kvadrātmetru, atkarībā no atrašanās vietas, cilvēku plūsmas, tūrisma objektu pievilcības, piemēram Peitavas ielā ir 15 eiro par kvadrātmetru, bet Kaļķu, Vaļņu ielās – ap 50 eiro. Lielākām platībām nomas maksas gan aktīvajā centrā, gan Vecrīgā ir amplitūdā no 8 līdz 30 eiro par kvadrātmetru. Nomas maksas par tirdzniecības telpu nelielām platībām, kas atrodas tālāk no centra, ir no 6 līdz 17 eiro par kvadrātmetru, savukārt par lielām platībām – no 5 līdz 12 eiro par kvadrātmetru.

Šajā gada periodā nomnieku interešu centrā ir Vecrīga un centrs, jo tuvojas vasaras sezonas tūristu un atvaļinājuma baudītāju pieplūdums.

Tā kā cilvēku dzīves temps kļūst arvien straujāks, Vecrīgā un pilsētas aktīvajā centrā strauji attīstītās mazumtirdzniecības niša – ātrās ēdināšanas un iepirkšanās veikali.

Atvēršanai tuvojas pirmā ātrās ēdināšanas zīmola Pizza Hut ēstuve Vecrīgā, Audēju ielā 14, blakus KFC ēstuvei.

Ātrās apkalpošanas sfērā startē arī uzņēmumi, kas iepriekš darbojušies citā sektorā – 2015. gada decembrī Vecrīgā sev iepriekš neraksturīgu tirdzniecības vietu atvēra lielveikalu ķēde Rimi, savukārt šā gada februārī vecpilsētā tika atvērts pirmais Statoil veikals, kurā netiek tirgota degviela. Abi komersanti plāno, ka jaunās koncepcijas veikalu skaits pieaugs jau šogad. Attīstība notiks pakāpeniski, vērtējot patērētāju atsaucību un tirgus tendences.

Mazinājusies investoru interese par noliktavu celtniecību

Noliktavu un ražošanas telpu segmentā 2016. gada 1. ceturksnis ir iesācies ar vidēji augstu aktivitāti. Ir parādījies telpu piedāvājums, kas saistīts ar uzņēmumu pāriešanu uz pašu telpām. Vislielākais pieprasījums pēc nomājamām telpām ir platībās no 500 līdz 1000 kvadrātmetriem.

Palielinoties telpu piedāvājumam šajā segmentā, investoru interese par noliktavu celtniecību ir mazinājusies. Pārsvarā tiek attīstīti tie projekti, kuros  ir noslēgti līgumi ar nomniekiem un tiek būvēts pēc to vajadzībām. Viens no šādiem projektiem ir LNK grupas projekts Piedrujas ielā, kas sastāvēs no noliktavu, biroju un tirdzniecības platībām.

2016. gada 1. ceturksnī komerczemju pieprasījums ir palicis nemainīgs – klienti meklē zemes no 2500 līdz 10‘000 kvadrātmetru platībās mazumtirdzniecībai, neliela apjoma biroju un noliktavu būvēšanai pašu lietošanai, kā arī daudzdzīvokļu māju būvniecībai pievilcīgās vietās zemes līdz 20‘000 kvadrātmetru platībās mazumtirdzniecībai un operacionālai darbībai (noliktavas, tehnikas novietnes, servisa zonas) Pierīgā; mazliet mazinājies ir to zemju pieprasījums, kas paredzētas lielu noliktavu celtniecībai.

Kā vēsta "Ober Haus", noliktavu un industriālo platību jomā vidējās nomas maksas ir saglabājušās iepriekšējā līmenī. Maksa par neapsildītiem, veciem angāriem ir vidēji 0,7 eiro par kvadrātmetru; par vecās industriālās zonās atjaunotiem cehiem vidēji no 1,5 līdz 3,0 eiro par kvadrātmetru; par ekspluatācijā tikko nodotu A klases kompleksu ar atbilstošas kvalitātes aprīkojumu visās pozīcijās, Rīgas robežās no 3,5 līdz 4,5 eiro par vienu kvadrātmetru. Vidējās apsaimniekošanas izmaksas ir robežās no 0,4 līdz 0,8 eiro par kvadrātmetru.

Pārdošanas cenas arī saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī. Par nelielām sekundārām noliktavu, ražotņu un servisu būvēm platībās līdz 500 kvadrātmetriem cena ir vidēji no 350 līdz 400 eiro par vienu kvadrātmetru. Cenas par angāriem platībās no 500 kvadrātmetriem variē no 70 līdz 250 eiro par vienu kvadrātmetru. Galvenokārt cena atkarīga no angāru stāvokļa un specifikas. Ražošanas objektu apbūves zemju vidējās cenas Pierīgā un Rīgas mikrorajonos ir robežās no 10 līdz 30 eiro par vienu kvadrātmetru.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

2017.gada kadastrālo vērtību aprēķinam izmantos šogad spēkā esošo vērtību bāzi

19.04.2016

alt
alt

Atvērto durvju diena projektā Ezerparka Nami!

20.04.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

3

Podniekos četru mēnešu laikā rezervēti 50% dzīvokļu

4

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

5

Starlex Real Estate uzsāk jauna privātmāju ciemata pārdošanu Mārupē - "Soulful Village"

6

Trīs istabu dzīvokļi Rīgas centrā no 1900 EUR/ m2: tikai projektā "Kvartāls 5/26"

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem