Tieslietu ministrijas virzītā reforma radīs valsts budžeta līdzekļi pārdali par labu notāriem aptuveni 9 miljonu eiro apmērā gadā

Latvijas Zvērinātu notāru padomes ierosinātā un Tieslietu ministrijas virzītā reforma radīs valsts budžeta līdzekļi pārdali par labu notāriem, kuri ik gadu no nekustamo īpašumu pārdošanas darījumiem atlīdzībās saņemtu aptuveni 9 miljonus eiro, kas būtu garantēts ienākums bezkonkurences apstākļos, bet kopējais budžeta ieņēmumu samazinājums pārsniegtu 17 miljonus.

Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse (NNĪAA) kopā ar citu nozaru pārstāvošajām organizācijām, sociālajiem partneriem un NVO iebilst pret virzīto reformu un nolēmušas aicināt tieslietu ministru Dzintaru Rasnaču uz tikšanos, lai klātienē uzklausītu argumentus, kāpēc un kā interesēs tiek virzīta Latvijas Zvērinātu notāru padomes iniciēta reforma. Šāds lēmums pieņemts minēto organizāciju tikšanās laikā.

Neizpratni par virzīto reformu Tieslietu ministrijas izveidotajā darba grupā jau paudušas daudzas organizācijas - Latvijas pašvaldību savienība (LPS), Bāriņtiesu darbinieku asociācija, Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse (NNĪAA), Ārvalstu investoru padome (ĀIP) Latvijā, LTRK, LDDK, Zvērinātu advokātu padome, Latvijas Komercbanku asociācija un Maksātnespējas administratoru asociācija.
Nacionālās nekustamo īpašumu attīstītāju alianses valdes loceklis Guntars Grīnvalds norāda, ka, neskatoties uz organizāciju paustajām bažām un norādītajiem reformas riskiem ilgtermiņā, jaunā reforma neizprotamu iemeslu dēļ tiek virzīta tālāk. NNĪAA kategoriski iebilst pret jauno reformu un norāda, ka nav pieņemami mainīt likumus tikai tādēļ, lai apmierinātu vienas atsevišķas interešu grupas intereses, neņemot vērā, ka tas apdraudēs nekustamo īpašumu nozares sekmīgu attīstību, mazinās mājokļu pieejamību iedzīvotājiem, samazinās ārvalstu investīciju pieplūdumu Latvijai un ar jaunu nodevu radīs papildu finanšu un birokrātijas slogu pārdevējiem un pircējiem, respektīvi, iedzīvotājiem un uzņēmējiem.

NNĪAA pieaicinātais eksperts advokātu biroja Glimstedt un partneri pārstāvis Ivars Pommers atzīst, ka šis ir gadījums, kad ar valsts atbalstu tiek radīts monopolstāvoklis aptākļi vienai profesijai -  šajā gadījumā notāriem. Ņemot vērā, ka kopējie ienākumi budžetā no valsts nodevas par nekustamo īpašumu darījumiem veido aptuveni 35 miljonus eiro gadā, tad 0,5% atlīdzība notāriem nozīmētu garantētus ienākumus aptuveni 8 – 9 miljonus eiro gadā.

LPS pārstāvis un Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents min, ka šobrīd valstī ir nedaudz vairāk nekā 100 notāri, no kuriem gandrīz 70% darbojas Rīgā. Šobrīd apliecinājumus ierobežotas summas ietvaros (8537 euro) reģionos pilda arī bāriņtiesas, kas nozīmē pakalpojuma pieejamību reģiona iedzīvotājiem un zemāku valsts noteiktu nodevu par viņu darbu. Jaunā reforma paredz, ka līgumus varēs slēgt tikai notāra klātbūtnē, kas nozīmēs, ka ierobežotās peiejamības un izmaksu pieauguma dēļ pieaugs nesakārtotu īpašumtiesību īpatsvars nākotnē attālākos lauku reģionos un tā rezultātā palielināsies krāpniecības riski. Tam pilnībā piekrīt arī Latvija Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes locekle, Balvu novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Rudīte Krūmiņa.

Ārvalstu investoru padomes Latvijā izpilddirektors Ģirts Greiškalns norāda uz iespējamiem trūkumiem līgumu slēgšanas procesā, kļūstot tam juridiski sarežģītākam. Nopietnā darījumā notārs nevar aizstāt katras puses juristus, līdz ar to notāra loma būs lielā mērā mākslīga, turklāt paredzama funkciju dublēšanās ar zemesgrāmatas tiesnešiem, kas šobrīd izvērtē darījumus. Turklāt Ārvalstu investoru padome ir izpētījusi citu valstu praksi Eiropā un atzīst, ka tikai astoņās valstīs notārs pārbauda līguma saturu, piemēram, Vācijā, Francijā, Šveicē un Itālijā.

LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš uzsver, ka šobrīd minētie krāpšanās gadījumi nekustamā īpašuma darījumos ir bijuši galvenokārt saistīti tieši ar notāru sagatavotajiem dokumentu apstiprinājumiem. Tādēļ šos atsevišķos krāpšanas gadījumus nekustamā īpašuma darījumos varētu viegli novērst, pašiem notāriem elektroniski nosūtot nostiprinājuma lūgumus zemesgrāmatu tiesnešiem par parakstītajiem līgumiem, nevis visus līgumus apstiprinot notariālā akta formā. Tādu izmaiņu veikšana būtu pilnībā atbalstāma, un to varētu veikt nekavējoši.

"Domuss" valdes loceklis un NNĪAA pārstāvis Nils Sidorovičs norāda, ka notāru identificētās esošās sistēmas problēmas un ieguvumi ir tikai teorētiski un faktiski nav objektīva pamatojuma reformas īstenošanai. Nav saskatāma objektīva nepieciešamība reformēt efektīvi funkcionējošu zemesgrāmatu institūciju, un zemesgrāmatas tiesnešu funkciju nodošanu notāriem, pie kā nenovēršami novedīs notāru virzītā sistēmiskā reforma.

LDDK pārstāvis Pēteris Leiškalns min, ka Latvijas Zvērinātu notāru padomes piedāvātais modelis neparedz valsts nodevas samazināšanu līdz Lietuvas vai vismaz Igaunijas nodevas līmenim. Tā piedāvā samazināt nodevu par 30% līdz 50%, vienlaikus paaugstinot notāram obligāti maksājamo summu. Tādā veidā faktiski notiktu šobrīd nodevas formā valstij piekrītošo līdzekļu apjoma daļēja pārcelšana uz notāru ieņēmumiem. Lielu daļu no notāru norādītajiem krāpšanas riskiem var būtiski mazināt ar citām, personām labvēlīgākām metodēm, tai skaitā Zemesgrāmatu nodevas samazināšana līdz Igaunijas vai Lietuvas līmenim. Šobrīd Zemesgrāmatu nodeva, pildot fiskālo funkciju, traucē Zemesgrāmatai pildīt tās pamatfunkcijas: personu īpašumtiesību aizsardzība un aktuālu datu krātuve.

Zvērinātu advokātu padomes loceklis Andris Rukmanis atzīst, ka notāru tiesības pārvērtēt darījumus viennozīmīgi radīs strīdus, būs pamats tiesvedībām un sadārdzinās izmaksas. Ir skaidrs, ka juristi un advokāti kā līdz šim turpinās nodarboties ar darījumu saskaņošanu, bet notāri vēlreiz pārbaudīs izstradāto saturu, lemjot, vai to akceptēt vai nē. Turklāt sarežģītākos starptautisko darījumos līguma lasīšana darījuma pusēm klātienē latviešu valodā radīs sarežģījumus, prasīs piesaistīt tulkus, palielinās izmaksas un varēs aizņemt pat visu dienu.

Tieslietu ministrija ir izveidojusi darba grupu, kurā tiek vērtēta Latvijas Zvērinātu notāru izstrādātā nekustamo īpašumu darījumu reforma. Reformas pamatā ir cēls mērķis – izskaust negodprātīgus darījumus nozarē, kad ar viltu tiek izkrāpti īpašumi. Tomēr būtiskākās reformas izmaiņas paredz noteikt notāru atlīdzību 0,5% apmērā līguma slēgšanas brīdī, kas nozīmē, ka īpašuma pircējam būtu jāmaksā ne tikai 2% valsts nodevu, bet vēl papildus par notāra līdzdalību darījumā. Lai mazinātu kopējās darījuma summas pieaugumu, Notāru padome aicināja samazināt valsts nodevu, bet to jau noraidīja Finanšu ministrija, norādot uz valsts ieņēmumu būtisku samazinājumu.

Galvenie citu darbas grupas dalībnieku iebildumi ir balstīti uz reformas radīto papildu administratīvi birokrātisko slogu, izmaksu palielinājumu, pakalpojumu nepieejamību attālākos reģionos un materiāli nenodrošinātajai sabiedrības daļai, juridiskiem sarežģījumiem darījumos, kvalitātes samazināšanos monopola apstākļos, funkciju dublēšanos ar zemes dienestu un atsevišķas profesijas interešu lobiju.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Ekspertu ieteikumi, kā pavasarī sakopt zemi un piešķirt īpašumam vērtību

22.04.2016

alt
alt

Pretestība nekustamo īpašumu darījumu reformai atklāj NĪ tirgus ēnas puses

25.04.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

2

Video: moderns finansējuma risinājums jaunam dzīvojamajam rajonam Rīgā

3

Īres dzīvokļi, kur neviens vēl nav dzīvojis: jaunais projekts "Ezerpaka Nami" pie Mežaparka

4

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

5

Trīs istabu dzīvokļi Rīgas centrā no 1900 EUR/ m2: tikai projektā "Kvartāls 5/26"

6

Izvēlies savu favorītu no jaunajiem projektiem un laimē FRANKE dāvanu karti 200 EUR vērtībā!

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi RĪGAS CENTRĀ: darījumu statistika un aktuālie projekti