Uzlabos publiskas personas īpašumu iznomāšanas kārtību

Ministru kabinets  izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto konceptuālo ziņojumu par publiskas personas mantas iznomāšanas kārtības uzlabošanu.

Konceptuālajā ziņojumā FM ir analizējusi pašreizējo situāciju un izvērtējusi tiesiskos risinājumus pašvaldības īpašumu iznomāšanas kārtībā, paredzot grozījumus Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā, kā arī Ministru kabineta noteikumos par publiskas personas mantas iznomāšanas kārtību, nomas maksas noteikšanas metodiku un nomas līguma tipveida nosacījumiem.

FM ieskatā, būtu jāparedz izņēmums, ka katrs iznomātājs - ministrijas, "Valsts nekustamie īpašumi", pašvaldības u.c. - var noteikt nomas maksā iekļaujamās netiešo izmaksu komponentes noteikšanas metodiku, atbilstoši kurai tiktu noteikta pamatota un taisnīga daļa no kopējām netiešajām izmaksām, kas attiecināma uz nomas pakalpojuma sniegšanu. FM uzskata, ka šāda kārtība būtu attiecināma tikai uz nekustamā īpašuma iznomāšanu.

Ministrijā norāda, ka piedāvātajā risinājumā jāņem vērā iznomātāju atšķirīgā darbības specifika, pašvaldību teritoriju īpatnības. Tieši netiešo izmaksu komponente varētu būt atšķirīgākā nomas maksas aprēķina daļa. Piemēram, iznomātājiem, kuru lielākais darbības apjoms ir nekustamo īpašumu pārvaldīšana, ieteicams izmantot metodiku, nosakot kopējās nomas pakalpojuma netiešās izmaksas gadā proporcionāli no visām netiešajām izmaksām pēc darbinieku patērētā laika nomas pakalpojuma nodrošināšanai pret visiem iznomātāja sniegtajiem pakalpojumiem. Prognozējams, ka šādā veidā aprēķinātas netiešās izmaksas būtu precīzākas un zemākas, nekā tās noteiktas, rēķinot pēc šobrīd noteiktās metodikas.

FM norāda, ka šim piedāvātajam risinājumam nav noteikti būtiski trūkumi, ja iznomātāji netiešajās izmaksās iekļauj pamatotu un taisnīgu daļu no kopējām netiešajām izmaksām.

Turklāt šim risinājumam ir vairākas priekšrocības. Risinājuma variants paredz katra konkrētā iznomātāja kompetenci apstiprināt metodiku, kā noteikt pamatotu un taisnīgu daļu no kopējām netiešajām izmaksām, kas attiecināma uz nomas pakalpojuma sniegšanu. Piemēram, iznomātājiem, kuru lielākais darbības apjoms ir nekustamo īpašumu pārvaldīšana, ieteicams izmantot metodiku, nosakot kopējās nomas pakalpojuma netiešās izmaksas gadā proporcionāli no visām netiešajām izmaksām pēc darbinieku patērētā laika nomas pakalpojuma nodrošināšanai pret visiem iznomātāja sniegtajiem pakalpojumiem. Līdz ar to, atvasinātām publiskām personām šādā veidā aprēķinot netiešās izmaksas, tās prognozējamas precīzākas un zemākas, nekā tās noteiktas patlaban.

Īstenojot minēto variantu, saglabāsies viens visaptverošs regulējums, kas regulētu publisku personu mantas iznomāšanu, proti, saglabāsies vienota iznomāšanas kārtība, nomas līguma nosacījumi. Tāpat nepalielināsies korupcijas risks un iespēja darboties pretēji sabiedrības interesēm.

FM norāda, ka šī varianta īstenošanas ietekme uz valsts un pašvaldību budžetu ir pozitīva vai neitrāla, bet precīzu ietekmi patlaban nav iespējams aprēķināt.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Pirmajā ceturksnī mājsaimniecībām izsniegti jauni hipotekārie aizdevumi par 91,5 miljoniem eiro

11.05.2016

alt
alt

Premium klases apartamentu namā "Club Central Residence" palikuši vairs tikai 6 brīvi dzīvokļi

11.05.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

2

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

6

Bērnistaba - balanss starp praktiskumu un bērnu sapņu īstenošanu

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā