Uzlabos publiskas personas īpašumu iznomāšanas kārtību

Ministru kabinets  izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto konceptuālo ziņojumu par publiskas personas mantas iznomāšanas kārtības uzlabošanu.

Konceptuālajā ziņojumā FM ir analizējusi pašreizējo situāciju un izvērtējusi tiesiskos risinājumus pašvaldības īpašumu iznomāšanas kārtībā, paredzot grozījumus Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā, kā arī Ministru kabineta noteikumos par publiskas personas mantas iznomāšanas kārtību, nomas maksas noteikšanas metodiku un nomas līguma tipveida nosacījumiem.

FM ieskatā, būtu jāparedz izņēmums, ka katrs iznomātājs - ministrijas, "Valsts nekustamie īpašumi", pašvaldības u.c. - var noteikt nomas maksā iekļaujamās netiešo izmaksu komponentes noteikšanas metodiku, atbilstoši kurai tiktu noteikta pamatota un taisnīga daļa no kopējām netiešajām izmaksām, kas attiecināma uz nomas pakalpojuma sniegšanu. FM uzskata, ka šāda kārtība būtu attiecināma tikai uz nekustamā īpašuma iznomāšanu.

Ministrijā norāda, ka piedāvātajā risinājumā jāņem vērā iznomātāju atšķirīgā darbības specifika, pašvaldību teritoriju īpatnības. Tieši netiešo izmaksu komponente varētu būt atšķirīgākā nomas maksas aprēķina daļa. Piemēram, iznomātājiem, kuru lielākais darbības apjoms ir nekustamo īpašumu pārvaldīšana, ieteicams izmantot metodiku, nosakot kopējās nomas pakalpojuma netiešās izmaksas gadā proporcionāli no visām netiešajām izmaksām pēc darbinieku patērētā laika nomas pakalpojuma nodrošināšanai pret visiem iznomātāja sniegtajiem pakalpojumiem. Prognozējams, ka šādā veidā aprēķinātas netiešās izmaksas būtu precīzākas un zemākas, nekā tās noteiktas, rēķinot pēc šobrīd noteiktās metodikas.

FM norāda, ka šim piedāvātajam risinājumam nav noteikti būtiski trūkumi, ja iznomātāji netiešajās izmaksās iekļauj pamatotu un taisnīgu daļu no kopējām netiešajām izmaksām.

Turklāt šim risinājumam ir vairākas priekšrocības. Risinājuma variants paredz katra konkrētā iznomātāja kompetenci apstiprināt metodiku, kā noteikt pamatotu un taisnīgu daļu no kopējām netiešajām izmaksām, kas attiecināma uz nomas pakalpojuma sniegšanu. Piemēram, iznomātājiem, kuru lielākais darbības apjoms ir nekustamo īpašumu pārvaldīšana, ieteicams izmantot metodiku, nosakot kopējās nomas pakalpojuma netiešās izmaksas gadā proporcionāli no visām netiešajām izmaksām pēc darbinieku patērētā laika nomas pakalpojuma nodrošināšanai pret visiem iznomātāja sniegtajiem pakalpojumiem. Līdz ar to, atvasinātām publiskām personām šādā veidā aprēķinot netiešās izmaksas, tās prognozējamas precīzākas un zemākas, nekā tās noteiktas patlaban.

Īstenojot minēto variantu, saglabāsies viens visaptverošs regulējums, kas regulētu publisku personu mantas iznomāšanu, proti, saglabāsies vienota iznomāšanas kārtība, nomas līguma nosacījumi. Tāpat nepalielināsies korupcijas risks un iespēja darboties pretēji sabiedrības interesēm.

FM norāda, ka šī varianta īstenošanas ietekme uz valsts un pašvaldību budžetu ir pozitīva vai neitrāla, bet precīzu ietekmi patlaban nav iespējams aprēķināt.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Pirmajā ceturksnī mājsaimniecībām izsniegti jauni hipotekārie aizdevumi par 91,5 miljoniem eiro

11.05.2016

alt
alt

Premium klases apartamentu namā "Club Central Residence" palikuši vairs tikai 6 brīvi dzīvokļi

11.05.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Video: moderns finansējuma risinājums jaunam dzīvojamajam rajonam Rīgā

2

Hepsor pirmajā attīstītajā projektā Rīgā, Baložu ielā 7 pārdoti visi dzīvokļi

3

Īres dzīvokļi, kur neviens vēl nav dzīvojis: jaunais projekts "Ezerpaka Nami" pie Mežaparka

4

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

5

Izvēlies savu favorītu no jaunajiem projektiem un laimē FRANKE dāvanu karti 200 EUR vērtībā!

6

Viedoklis: kāda būs biroju telpu nākotne Covid- 19 pandēmijas iespaidā?

City24 redaktora izvēle

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi RĪGAS CENTRĀ: darījumu statistika un aktuālie projekti

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi KREISAJĀ KRASTĀ: Imantā, Dzirciemā, Āgenskalnā, Zasulaukā un Šampēterī