Uzlabos publiskas personas īpašumu iznomāšanas kārtību

Ministru kabinets  izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto konceptuālo ziņojumu par publiskas personas mantas iznomāšanas kārtības uzlabošanu.

Konceptuālajā ziņojumā FM ir analizējusi pašreizējo situāciju un izvērtējusi tiesiskos risinājumus pašvaldības īpašumu iznomāšanas kārtībā, paredzot grozījumus Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā, kā arī Ministru kabineta noteikumos par publiskas personas mantas iznomāšanas kārtību, nomas maksas noteikšanas metodiku un nomas līguma tipveida nosacījumiem.

FM ieskatā, būtu jāparedz izņēmums, ka katrs iznomātājs - ministrijas, "Valsts nekustamie īpašumi", pašvaldības u.c. - var noteikt nomas maksā iekļaujamās netiešo izmaksu komponentes noteikšanas metodiku, atbilstoši kurai tiktu noteikta pamatota un taisnīga daļa no kopējām netiešajām izmaksām, kas attiecināma uz nomas pakalpojuma sniegšanu. FM uzskata, ka šāda kārtība būtu attiecināma tikai uz nekustamā īpašuma iznomāšanu.

Ministrijā norāda, ka piedāvātajā risinājumā jāņem vērā iznomātāju atšķirīgā darbības specifika, pašvaldību teritoriju īpatnības. Tieši netiešo izmaksu komponente varētu būt atšķirīgākā nomas maksas aprēķina daļa. Piemēram, iznomātājiem, kuru lielākais darbības apjoms ir nekustamo īpašumu pārvaldīšana, ieteicams izmantot metodiku, nosakot kopējās nomas pakalpojuma netiešās izmaksas gadā proporcionāli no visām netiešajām izmaksām pēc darbinieku patērētā laika nomas pakalpojuma nodrošināšanai pret visiem iznomātāja sniegtajiem pakalpojumiem. Prognozējams, ka šādā veidā aprēķinātas netiešās izmaksas būtu precīzākas un zemākas, nekā tās noteiktas, rēķinot pēc šobrīd noteiktās metodikas.

FM norāda, ka šim piedāvātajam risinājumam nav noteikti būtiski trūkumi, ja iznomātāji netiešajās izmaksās iekļauj pamatotu un taisnīgu daļu no kopējām netiešajām izmaksām.

Turklāt šim risinājumam ir vairākas priekšrocības. Risinājuma variants paredz katra konkrētā iznomātāja kompetenci apstiprināt metodiku, kā noteikt pamatotu un taisnīgu daļu no kopējām netiešajām izmaksām, kas attiecināma uz nomas pakalpojuma sniegšanu. Piemēram, iznomātājiem, kuru lielākais darbības apjoms ir nekustamo īpašumu pārvaldīšana, ieteicams izmantot metodiku, nosakot kopējās nomas pakalpojuma netiešās izmaksas gadā proporcionāli no visām netiešajām izmaksām pēc darbinieku patērētā laika nomas pakalpojuma nodrošināšanai pret visiem iznomātāja sniegtajiem pakalpojumiem. Līdz ar to, atvasinātām publiskām personām šādā veidā aprēķinot netiešās izmaksas, tās prognozējamas precīzākas un zemākas, nekā tās noteiktas patlaban.

Īstenojot minēto variantu, saglabāsies viens visaptverošs regulējums, kas regulētu publisku personu mantas iznomāšanu, proti, saglabāsies vienota iznomāšanas kārtība, nomas līguma nosacījumi. Tāpat nepalielināsies korupcijas risks un iespēja darboties pretēji sabiedrības interesēm.

FM norāda, ka šī varianta īstenošanas ietekme uz valsts un pašvaldību budžetu ir pozitīva vai neitrāla, bet precīzu ietekmi patlaban nav iespējams aprēķināt.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Pirmajā ceturksnī mājsaimniecībām izsniegti jauni hipotekārie aizdevumi par 91,5 miljoniem eiro

11.05.2016

alt
alt

Premium klases apartamentu namā "Club Central Residence" palikuši vairs tikai 6 brīvi dzīvokļi

11.05.2016

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Praktiski padomi – kam pievērst uzmanību, izvēloties dīvānu?

2

Projektā Mežaparka Rezidences uzsākta dzīvokļu un rindu māju priekšpārdošana

3

Ģimeniski, mūsdienīgi un aktīviem cilvēkiem piemēroti: karstākie jaunie "Bonava Latvija" projekti

4

Pašam sava māja Pierīgā: Salienā pieejami labiekārtoti zemes gabali privātmāju būvniecībai

5

Dzīve ūdens ieskautā vietā

6

2018. gada interjera dizaina aktualitāte - Amtico Vinila grīdas

City24 redaktora izvēle

alt

Jautrākai bērnībai: idejas, kā ar krāsām bērnistabā radīt priekpilnu vidi

alt

Premium īpašumu tirgus - arvien pieejamāks vietējam pircējam

alt

Šogad Rīgas jauno projektu tirgus tiks papildināts ar 2000 jauniem dzīvokļiem