Ekonomikas ministrijai jāizstrādā specifiskāki kritēriji pirmā mājokļa iegādes programmai

Ekonomikas ministrijai (EM) jāizstrādā specifiskāki kritēriji pirmā mājokļa iegādes programmai, secinājusi Valsts kontrole (VK) revīzijā par EM 2015.gada pārskata sagatavošanas pareizību.

Revidentu vērtējumā pirmā mājokļa programmas finansēšana ir specifisks valsts atbalsta instruments, līdz ar to arī mērķauditorijai ir jābūt definētai pēc iespējas konkrētāk, lai maksimāli tiktu sasniegts finanšu līdzekļu piešķiršanas likumā noteiktais mērķis - pirmā mājokļa programmas finansēšana, kam valsts ir gatava sniegt galvojumu. Patlaban normatīvo aktu regulējums pieļauj nekustamā īpašuma tirgus stimulēšanu un galvojumu sniegšanu kārtējā mājokļa iegādei, kas var neatbilst likumā noteiktajam - pirmā mājokļa programmas finansēšana.

VK ieskatā, izstrādājot informatīvo ziņojumu par mājokļu galvojumu atbalsta programmu ģimenēm, lai nodrošinātu galvojumu piešķiršanu ģimenēm, kurām ir problemātiski iekrāt pirmo iemaksu dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai, ir nepieciešams detalizēts valsts atbalsta programmas raksturojums. Tajā būtu jābūt nosacījumiem un kritērijiem, saskaņā ar kuriem ģimenes var kvalificēties valsts atbalsta saņemšanai, jo normatīvajā aktā noteiktais galvojuma piešķiršanas nosacījums - personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns, - ir vērtējams kā plašs un tāds, kuram varētu kvalificēties liela auditorija.

Revīzijā arī konstatēts, ka EM ir identificējusi problēmas pirmā mājokļa iegādes atbalsta programmā, proti, ka ir problemātiski piesaistīt finansējumu programmas finansēšanai, kā arī šobrīd pašreizējie kritēriji galvojuma saņemšanai nenodrošina galvojumu izsniegšanu mērķauditorijai.

EM piekrīt VK secinājumam par to, ka mājokļu galvojumu programma ir specifisks atbalsta instruments, tādēļ mērķauditorijai ir jābūt definētai pēc iespējas precīzāk. Šāda izvērtējama veikšanu EM jau bija sākusi 2015.gada beigās, analizējot datus par mājokļu galvojumu programmai nepieciešamo finansējumu.

Jau ziņots, ka valdība šā gada aprīlī atbalstīja EM priekšlikumu, kas paredz no termiņuzturēšanās atļaujas izsniegšanas iegūtos līdzekļus 859 385 eiro apmērā pārskaitīt AS "Attīstības finanšu institūcija ''Altum"'' ar mērķi finansēt pirmā mājokļa programmas īstenošanu. Taču šīs summas pietiks vien diviem ar pusi mēnešiem, tāpēc EM tika uzdots rast risinājumu, kā šo programmu turpināt.

Mājokļa galvojumu programmas darbība tika sākta 2015.gada janvārī. Līdz šā gada 14.martam programmā piešķirti jau 1753 mājokļu galvojumi ģimenēm, kurās kopā aug 2556 bērni. Kopējā piešķirtā galvojumu summa ir 10 906 111 eiro.

Līdz šim visvairāk galvojumu piešķirts mājokļu iegādei Rīgā - 805 galvojumi. Pierīgas novados - 318 galvojumi. Mājokļa iegādei Liepājā piešķirti 86 galvojumi, Jelgavā - 78, Ventspilī - 37, Jūrmalā - 34, Daugavpilī - 27, Valmierā - 22, Rēzeknē - 12. Pārējā teritorijā piešķirti 334 galvojumi, kas ir 19% no kopējā skaita.

7% no visiem galvojumiem ir piešķirti mājokļa iegādei ģimenēm ar trīs vai vairāk bērnu, 31% - ģimenēm ar diviem bērniem, savukārt lielākā daļa - 62% no visiem galvojumiem - piešķirta ģimenēm ar vienu bērnu.

Lai ģimenēm ar bērniem atvieglotu iespēju nodrošināt pirmo iemaksu kredītam mājokļa iegādei vai būvniecībai, Ministru kabinets 2014.gada 5.augustā apstiprināja EM izstrādāto valsts atbalsta programmu dzīvojamās telpas iegādei vai būvniecībai personām, kuru apgādībā ir nepilngadīgi bērni.

Atbalsta programmas gaitā "Attīstības finanšu institūcija ''Altum''" izsniedz uz laiku līdz desmit gadiem un administrē galvojumu personai, ar kuru kopā dzīvo un kuras apgādībā ir vismaz viens nepilngadīgs bērns. "Altum" galvojumu izsniedz pēc tam, kad aizdevējs piešķīris aizdevumu vai rakstiski apliecinājis, ka aizdevums tiks piešķirts.

Šobrīd sešas komercbankas - AS "Citadele banka", AS "SEB banka", AS "Swedbank", "Nordea banka", AS "ABLV Bank" un AS "DNB banka" - izsniedz hipotekāros kredītus Latvijas ģimenēm ar bērniem, atvieglojot nosacījumus par pirmo iemaksu, kas līdz šim ģimenēm ir bijis būtiskākais šķērslis sava mājokļa iegādei.

 

City24.lv iesaka:

PIEDALIES  KONKURSĀ UN LAIMĒ VASARĪGU BALVU - DĀRZA KAMĪNU!

Atvērto durvju diena Ezerparka Namos: iegādājies mājokli garšīgi un saņem praktisku dāvanu

16.05.2016

alt
alt

Konkursā "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2016" saņemti 33 pieteikumi

18.05.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Podniekos četru mēnešu laikā rezervēti 50% dzīvokļu

3

Starlex Real Estate uzsāk jauna privātmāju ciemata pārdošanu Mārupē - "Soulful Village"

4

FOTO: "Mežaparka Rezidences" nodod ekspluatācijā arī 2. un 3. dzīvokļu māju

5

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

6

Stabu100 – pieejama jaunbūve Rīgas centrā

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem