Ekskluzīvo īpašumu īres segmentā pieprasīti mājokļi par zemākām cenām, kā tiek piedāvāts tirgū

Elitāro nekustamo īpašumu īres segmentā, ko raksturo augstāka kvalitāte un turīgāki klienti, aktivitāte valda vienmēr. Piedāvājam ieskatīties ekskluzīvo nekustamo īpašumu kompānijas «Baltic Sotheby`s International Realty» īres un pārdošanas konsultantu Evitas Pudanes un Marikas Alksnītes stāstītajā, lai uzzinātu, kas raksturo premium klases īres mājokļu segmentu, kādas tendences to šobrīd iezīmē un kāpēc ir svarīgi rūpēties par savu prasīgo īrnieku.

Trūkst lielo un kvalitatīvo dzīvokļu

Ekskluzīvo īres dzīvokļu segmentā gan pieprasījums, gan piedāvājums ir viļņveidīgs. Ir brīži, kad, gluži kā šobrīd, tirgū ir tik daudz labu dzīvokļu, ka ir grūti izvēlēties kādu no tiem. Taču mēdz būt arī tā, ka pieprasījums ir, taču objektu nav. Tiesa, kustība šajā segmentā vērojama visu laiku.

Šobrīd premium īres tirgū vispieprasītākie ir trīsistabu un četristabu dzīvokļi. Pateicoties tam, ka ekskluzīvo dzīvokļu īres tirgū nonākuši ar uzturēšanās atļaujām iegādātie īpašumi, piedāvājumā ir daudz mazo (divistabu, trīsistabu) dzīvokļu, savukārt dzīvokļi ar četrām un vairāk istabām vēl joprojām pilsētas centrā ir ļoti maz. "Lieli, kvalitatīvi dzīvokļi, kas būtu par adekvātu cenu, Rīgas centrā vienkārši nav," norāda Marika Alksnīte, "Baltic Sotheby`s International Realty" īres nodaļas vadītāja.

Viņa stāsta, ka uzturēšanās atļauju buma laikā iegādātie īpašumi, kas nonākuši premium īres tirgū, ne tikai palielināja piedāvājumā esošo dzīvokļu skaitu, bet arī izraisīja cenu korekcijas. Proti, tā kā mazo dzīvokļu piedāvājums kļuvis lielāks un tiem savā starpā jākonkurē, mazo dzīvoļu īres cenas ir samazinājušās, savukārt četru, piecu, sešu istabu dzīvokļiem, pēc kuriem pieprasījums ir nemainīgi augsts, bet piedāvājuma nav, cenas nav mainījušās.

Runājot par cenām, jāteic, ka premium īres segmentā to amplitūda ir ļoti plaša. Tās noteikšanā tiek ņemti vērā daudz un dažādi faktori, piemēram, vai īres dzīvoklis ir mēbelēts vai nemēbelēts, kur tas atrodas, kādā kvalitātē, kādi pakalpojumi pieejami un tamlīdzīgi. Kā norāda M.Alksnīte, cenas par dzīvokli vidēji svārstās no 7 līdz 14 eiro kvadrātmetrā, taču, ja īrniekiem tiek piedāvātas arī dažādas ekstras, piemēram, džakuzi, gultas veļas maiņa, tad ikmēneša īres maksa var būt arī augstāka.

Ekspertes stāsta, ka budžeti premium īres tirgū, ko cilvēki var un vēlas tērēt dzīvokļa īrei, ir ļoti dažādi, taču pēdējā gada laikā viņus lielākoties vieno viena vēlme. Proti, īrēt dzīvokļus par zemākām cenām, kā tie šobrīd tiek piedāvāti īres tirgū. Piemēram, divistabu dzīvokļi ir pieprasīti par 500, 600 eiro, kaut arī to tirgus cena ir augstāka. Cena par divām guļamistabām būs sākot no 800 eiro, par trīs – 1000 eiro un vēl vairāk.

Novērtē kvalitāti un atrašanās vietu

Ekskluzīvo īres dzīvokļu segmentā mājokļus lielākoties īrē nerezidenti – galvenie klienti ir vēstniecību darbinieki, ārvalstu kompāniju vadītāji vai to darbinieki, kuri uz noteiktu laiku brauc strādāt uz Latviju un dzīvokļus izvēlas atbilstoši savam statusam un dzīves līmenim, kā arī studenti no ārzemēm. Īrnieku vidū ir arī turīgie vietējie iedzīvotāji, taču viņi proporcionāli sastāda vien 20 procentus no visiem klientiem. "Vietējie klienti ir ļoti prasīgi un ir gatavi maksāt noteikto cenu par premium segmenta dzīvokli, taču tajā pašā laikā viņi arī vēlas saņemt maksimāli daudz. Vietējie iedzīvotāji lielākoties īrē, kamēr būvē paši savu māju," stāsta "Baltic Sotheby`s International Realty" īres un pārdošanas konsultante Evita Pudane.

Noteicošās prasības premium īres tirgū ir atrašanās vieta un dzīvokļa kvalitāte. Vispopulārākais rajons īrnieku vidū vēstniecību tuvuma dēļ ir Klusais centrs. Pieprasīti rajoni ir arī centrs un Vecrīga, kā arī Mežaparks, Ķīpsala, Mārupe un Jūrmala. "Klienti savas pagaidu mājas bieži izvēlas tā, lai no mājām līdz darba vietai varētu izstaigāt ar kājām. Savukārt, ja tiek īrēta māja, tai jābūt viegli sasniedzamai, lai nebūtu ilgs laiks jāpavada ceļā," stāsta M.Alksnīte.

Ne mazāk būtiska ir arī autostāvvieta – ja īrniekam ir iespēja mašīnu novietot apsargātā pagalmā vai pazemes autostāvvietā un droši tikt no savas mašīnas līdz mājvietai, tā īpašumam ir papildus pievienotā vērtība. Vēl klienti novērtē, ja mājā ir konsjeržs jeb dzīvā apsardze, kā arī lifts. "Savukārt dzīvokļus, kas atrodas pirmajā vai pēdējā stāvā, klienti drošības apsvērumu dēļ izvēlas nelabprāt," stāsta M.Alksnīte.

Ieguvēji – pārmaiņām gatavie īpašnieki

Īres tirgus premium segmentu var iedalīt divu veidu īpašumos. Pirmie no tiem ir profesionālie namīpašumi, kuri ir sakārtoti un kuros ir atrodami labi īres dzīvokļi. Namīpašumos gandrīz vienmēr ir konsjeržs jeb dzīvā apsardze, novērošanas kameras, kā arī iekārtotas autostāvvietas. Papildu tam mājas iedzīvotājiem var būt pieejamas arī dažādas telpas kvalitatīvai brīvā laika pavadīšanai, piemēram, bibliotēka, pirts, trenažieru zāle, sauna vai cigāru zāle. Ir arī tādi namīpašumi, kur mājas iedzīvotājiem piedāvā pilnu servisu, kurā ietilpst, piemēram, drēbju nodošana ķīmiskajā tīrītavā, ēdiena piegāde, gultas veļas nomaiņa, uzkopšana, kā arī citi papildus pakalpojumi.

Otra kategorija ir turīgās privātpersonas, kuras izīrē savu īpašumu, nereti pat vairākus. Atšķirībā no namīpašniekiem, kuri mājokļus lielākoties veido neitrālos toņos, privātpersonas dzīvokļus vairāk vai mazāk ir iekārtojuši pēc savas gaumes, tādēļ tie vienam potenciālajam īrniekam var patikt, bet citam – ne visai. "Ar namīpašniekiem ir vieglāk vienoties gan līguma jautājumos, gan par iespējam dzīvoklī kaut ko pamainīt, bet privātpersonas pārliecināt, ka vajag ieguldīt darbu un par īrnieku rūpēties visa īres perioda laikā, ir grūtāk," stāsta E.Pudane. Viņai piekrīt arī otra kompānijas pārstāve, piebilstot, ka reizēm saimnieki nav gatavi dzīvoklī kaut ko izmainīt, tāpēc darījums var arī nenotikt. "Viss ir atkarīgs no tā, cik saimnieki ir pretimnākoši. Ja viņi saprāta robežās ir gatavi pielāgoties arī klienta vēlmēm, iespējas izīrēt dzīvokli ir lielākas," skaidro M.Alksnīte.

Svarīgi radīt labu pirmo iespaidu

Īrnieki jauno mājvietu noskata ar acīm, tāpēc ir svarīgi radīt labu pirmo iespaidu. "Baltic Sotheby`s International Realty" pārstāves stāsta, ka ne reizi vien ir gadījies, ka pats dzīvoklis ir lielisks, bet viena detaļa sabojā kopējo iespaidu. "Nereti ir gadījumi, ka dzīvoklis atrodas vēsturiskā, renovētā mājā. Tam ir augstie griesti, rotājumi, kamīns, bet lamināta grīdas," skaidro M.Alksnīte.

Ekspertes iesaka saimniekam, kurš vēlas izīrēt dzīvokli turīgajiem, prasīgajiem elitāro mājokļu meklētājiem, pievērst uzmanību katram sīkumam. "Ja ienākot dzīvoklī, radīsies labs pirmais iespaids, cena, par kādu tas tiek izīrēts, paliks otrajā plānā. Un, pat ja blakus ir par 200 eiro lētāks dzīvoklis, kas atbilst īrnieka budžetam, bet tajā ir izmantoti premium segmentam neatbilstoši apdares materiāli, klients tomēr izvēlēsies dārgāko, bet gaumīgi un kvalitatīvi iekārtoto īpašumu," papildina E.Pudane.

Dots devējam atdodas

Īres tirgus elitāro dzīvokļu segments no vidējā segmenta atšķiras ar savu kvalitāti. Turklāt, tas nozīmē ne tikai vērtīgu, skaistu dzīvokli, bet arī sakārtotu vidi. Jaunas mājvietas meklētāji novērtē, ja īpašuma saimnieks pēc iepriekšējā īrnieka izvākšanās to ir sakopis un veicis kosmētisko remontu. Pievienoto vērtību īpašumam piešķir arī tas, ja mājoklis ir svaigs, tikko izremontēts un īrnieks būs pirmais, kas tajā varēs dzīvot.

Ekskluzīvo īres īpašumu saimniekiem vajadzētu saprast, ka, ja reiz par īri tiek prasīta augsta cena, ir jāmāk dot arī pretī. E.Pudane padalās ar kādu labu piemēru: "No ārzemēm uz īres līguma parakstīšanu un dzīvokļa pieņemšanu ieradās klienti. Viņi domāja, ka tikai parakstīs dokumentus un pāris dienas pēc tam padzīvos viesnīcā, jo dzīvoklis vēl nebūs iekārtots, taču saimnieki viņus patiešām patīkami pārsteidza. Proti, kad klienti ieradās dzīvoklī, ledusskapis bija piepildīts ar izmeklētiem ēdieniem, uz galda bija sagriezta silta maize, dega sveces, bija saklāti galdauti, gultas veļa, sakārtoti dvielīši. Viņi jau ienākot varēja justies kā mājās". No šādiem īpašniekiem var tikai mācīties, kā sagaidīt savu maksātspējīgo īrnieku, lai viņš paliktu apmierināts, izmantotu piedāvātās papildiespējas arī vēlāk, kā arī pēcāk mājokli ieteiktu citiem mājvietas meklētājiem.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

TOP 10 lielākie nekustamo īpašumu darījumi laika posmā 25.04.2016 - 01.05.2016

20.05.2016

alt
alt

Plāno izsolīt vairākus likvidējamās "Trasta komercbankas" nekustamos īpašumus

23.05.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

3

Podniekos četru mēnešu laikā rezervēti 50% dzīvokļu

4

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

5

Trīs istabu dzīvokļi Rīgas centrā no 1900 EUR/ m2: tikai projektā "Kvartāls 5/26"

6

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem