Notāri: Vairāk nekā 80% dažādos darījumos iesaistīto neizprot pašu parakstīto dokumentu saturu

Vairāk nekā 80% iedzīvotāju, kuri vēršas pie notāriem birojos, lai nostiprinātu nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumu, ļoti vāji izprot pašu parakstīto dokumentu saturu un nereti pat to nepārzina, liecina notāru novērojumi klientu konsultācijās.

To, ka iedzīvotājiem trūkst zināšanu juridiskajos jautājumos, kā arī izpratnes, kad jāvēršas pēc juridiskas palīdzības, apstiprina arī Latvijas Zvērinātu notāru padomes un SKDS pērn veiktā aptauja, kurā 43% Latvijas iedzīvotāju atzina, ka viņu juridiskās zināšanas ir vājas, 36% - vidējas. Tikai 17% savas zināšanas novērtēja kā labas.

"Cilvēki atzīst nespēju saprast juridiskus dokumentus, tāpēc privātā jeb mājas kārtībā sagatavots, piemēram, pirkuma līgums, dāvinājuma līgums vai testaments bieži vien var izrādīties šāviens pašam kājā," paziņojumā presei norāda Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētāja Sandra Stīpniece.

Pirmkārt, šādiem pašrocīgi rakstītiem dokumentiem ir augsts viltošanas risks. Otrkārt, tie veido arī pelēko zonu, kurā iespējama gan nezināmas izcelsmes kustamas mantas legalizācija, gan krāpniecība.

Krāpniecības riskam īpaši ir pakļauti sociāli mazāk aizsargātie iedzīvotāji, kuriem nereti trūkst ne tikai zināšanu, bet arī finansiālu iespēju algot juristu, lai nodrošinātu savu interešu pārstāvību darījumā.

"Līdz ar to otra darījuma puse, piemēram, īpašuma pircējs, var manipulēt ar pārdevēja interesēm un tiesībām, noformējot darījuma dokumentus sev par labu. Daudzkārt ir dzirdēti un arī plašsaziņas līdzekļos aprakstīti gadījumi, kad cilvēki zaudējuši gan īpašumu, gan daļu vai pat visu naudu, ko par to vēlējušies saņemt," uzsver Stīpniece, norādot, ka 62% Latvijas iedzīvotāju mēdz parakstīt līgumus, tos nemaz neizlasot.

"Arī īpašuma pārdevējs var manipulēt ar pircēja tiesībām un iespējām ietekmēt darījuma saturu, īpaši, ja pircējam trūkst zināšanu par juridiskajām darījumu niansēm vai naudas, lai algotu savu advokātu konsultācijām līguma sastādīšanai un pirkuma noformēšanai. Rezultātā pastāv risks, ka ģimene iegādājusies savu pirmo mājokli ar neizdevīgiem nosacījumiem, paļaujoties uz to, ka pārdevējs ir kompetents un uzticams darījuma partneris, kas diemžēl reizēm tā nemaz nav," uzsver Stīpniece.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

"NCC Housing" pārtop par "Bonava Latvija"

10.06.2016

alt
alt

Sabiedriskās organizācijas šonedēļ ar tieslietu ministru pārrunās virzīto notāru reformu

13.06.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

2

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

6

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā