Sabiedriskās organizācijas paudušas kategorisku "pret" jauna "notāru nodokļa" ieviešanu

Astoņas sabiedriskās organizācijas pēc tikšanās ar tieslietu ministru sagaida, ka Dzintars Rasnačs turēs ministrijas solījumu par to, ka iedzīvotājiem un uzņēmējiem Latvijā netiks radīts jauns «notāru nodoklis», ko paredzēja iecere noteikt, ka visi nekustamā īpašuma darījumi būtu obligāti jāapstiprina notariālā kārtībā pie notāra, tam piešķirot 0,5% atlīdzību no darījuma vērtības. Trijās darba grupās bija radies priekšstats, ka reforma tiek virzīta tikai ar vienu mērķi - sabiedrībai uzlikt jaunu nodokli, kura labticīgie ieguvēji ar 9 miljoniem eiro ieņēmumiem gadā būtu vienīgi notāri.

Ja Tieslietu ministrija, virzot reformu, tomēr pieturēsies pie šī Zvērinātu notāru padomes nosacījuma par obligātu notariālu aktu darījumos, tad organizācijas apsvērs iespēju vērsties pie ministru prezidenta Māra Kučinska, lūdzot iejaukties reformas tālākā virzīšanā.

Guntars Grīnvalds, Nekustamo īpašumu attīstītāju alianses (NNĪAA) valdes loceklis: "Ar ministru mums saskan kopīgi reformas mērķi – ēnu ekonomikas mazināšana nekustamo īpašumu darījumu slēgšanā, darījumu tiesiskuma un drošības uzlabošana, tādā veidā samazinot krāpniecības riskus, kā arī pašu darījumu slēgšanas vienkāršošana. Tai pat laikā pilnīgi nepieņemama ir vienas šauras profesijas – notāru – interešu lobēšana ar mērķi iegūt monopolstāvokli un finanšu labumu. Šobrīd ir notikušas trīs darba grupas un rītdien notiks nākamā, bet līdz šim netika ņemts vērā mūsu visu organizāciju iebildumi par darījumu obligātu slēgšanu notariālā kārtībā. Šāds lēmums par obligātu notariālu aktu būtu precedents mūsu tiesiskuma sistēmai, jo ir pretrunā Civillikuma būtībai un apdraud valsts šī brīža tiesiskuma principus. Esam jau kā sabiedriskas organizācijas paudušas savu redzējumu, kā uzlabojot esošo sistēmu, var sakārtot nekustamo īpašumu darījumu jomu, piemēram, virzoties uz elektronisku darījumu reģistrēšanu un informācijas tūlītējas nodošanu zemesgrāmatai."

Neizpratni par virzīto reformu Tieslietu ministrijas izveidotajā darba grupā paudušas daudzas organizācijas - Latvijas pašvaldību savienība (LPS), Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācija, Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse (NNĪAA), Ārvalstu investoru padome (ĀIP) Latvijā, LTRK, LDDK, Zvērinātu advokātu padome un Latvijas Komercbanku asociācija, kas piedalījās arī sēdē ar ministru.

Guntars Grīnvalds, NNĪAA valdes loceklis: "Mums līdz šim bija radusies sajūta, ka runājam ar sienu. Mēs esam astoņas sabiedriskas organizācijas, kas pārstāv iedzīvotājus kopumā dažādos Latvijas reģionos, uzņēmējus, nekustamo īpašumu jomu un valsts tiesiskumu. Mūsu bažas un iebildumi tiek uzklausīti, bet tālāk jau tiek virzīts tikai vienas profesijas interesēs – notāru. Mēs esam profesionāļi savā jomā un līdzšinējie priekšlikumi mūs nepārliecināja. Tagad gaidām nākamo darba grupas sēdi. Vēlos uzsvērt, ka šī brīža Zvērinātu notāru padomes piedāvājums ir pretrunā valsts intersēm par virzīšanos uz elektronisku pārvaldi, bet ar noteikumu par obligātu notariālu aktu liek mums atgriezties akmens laikmetā."

Organizācijas paudušas ministram pārliecību, ka jau šobrīd ir iespējams uzlabot nekustamo darījumu caurspīdīgumu, neieviešot jaunu nodokli, kā arī neuzliekot par obligātu prasību slēgt darījumus notariālā kārtībā. Organizācijām ir radies priekšstats, ka ministrija virza reformu nevis balstoties uz saviem ieskatiem, bet atklāti lobējot Zvērinātu notāru padomes intereses. Jau šobrīd var daudz efektīvāk izmantot valsts institūciju rīcībā esošās elektroniskās datubāzes darījumu reģistrēšanai un informācijas tūlītējai nosūtīšanai valsts zemesgrāmatai, tādā veidā samazinot apstākļus krāpniecību veikšanai.

Sabiedriskās organizācijas uzskatīja, ka to viedoklis netika ņemts vērā Tieslietu ministrijas izveidotajā darba grupā, neatbilstot demokrātiskas valsts pārvaldes principiem. Tāpēc tās aicināja tieslietu ministru Dzintaru Rasnaču uz tikšanos, lai klātienē visām organizācijām būtu iespējas paust bažas par šī brīža ierosinājumiem un norādītu uz to riskiem. Tikšanās laikā organizācijas lūdza ministru skaidrot, kāpēc šāda reforma ir nepieciešama kā papildu finansiāls slogs iedzīvotājiem un vai patiešām nav alternatīvu risinājumu, kā sasniegt izvirzītos reformas mērķus, neuzliekot papildu “nodevu” sabiedrībai.

Galvenie darba grupas dalībnieku iebildumi ir balstīti uz prasību par obligātu notariālo aktu un 0,5% nodevu notāriem, kas radītu papildu administratīvi birokrātisko slogu, izmaksu palielinājumu, pakalpojumu nepieejamību attālākos reģionos un materiāli nenodrošinātajai sabiedrības daļai, juridiskiem sarežģījumiem darījumos, kvalitātes samazināšanos notāru monopola apstākļos, funkciju dublēšanos ar zemes dienestu un atsevišķas profesijas interešu lobiju.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

"Melnsila kvartāls" – jauns solis Pārdaugavas vēsturiskās koka arhitektūras atdzimšanā

14.06.2016

alt
alt

Stabilitāte īres tirgū saglabāsies arī turpmāk

15.06.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

2

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

6

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā