Kas ir īstais saimnieks daudzdzīvokļu namos?

Vai Jūs lietojat elektrību, ūdeni un Jums ir patīkami atgriezties pēc aukstas, lietainas un garas darba dienas siltās mājās? Lielākā daļa cilvēku uz pasaules dzīvo dzīvokļos vai savās privātmājās un izmanto šos resursus. Īpašums ar gadiem nolietojas un ir nepieciešams to regulāri kopt un remontēt, taču, lai tas viss notiktu bez liekām raizēm, ir jāizvēlas speciālisti, kas to varētu paveikt. 

Gribam iepazīstināt Jūs ar mūsu pašu Latvijas jauno apsaimniekošanas nozares uzņēmēju - Gati Bīlandu, intervijā par apsaimniekošanas nozari un viņa uzņēmuma "Namu Attīstība" ikdienu.

1. Pastāstiet nedaudz par Jūsu uzņēmējdarbības pirmsākumiem, kā Jums radās ideja par SIA "Namu Attīstība"? 

Līdz "Namu Attīstība" nonācām pakāpeniski. Līdz tam kopā ar kolēģiem, Osvaldu un Mārtiņu, bijām izmēģinājuši savus spēkus vairākos biznesa virzienos. Protams, bija projekti, kas izdevās, bet gadījās arī tādi, kuros cietām neveiksmes. Taču tā bija izcila skola, kas iemācīja biznesa pamatprincipus. Iepriekš īstenojot dažādas biznesa idejas, nonācām pie "Namu Attīstība". Pastrādājot kādu laiku šajā nozarē, secināju, ka tieši šis bizness ir tas, kas mani interesē visvairāk. Kopš tā laika, nu jau veselus 3 gadus, esmu ar šo biznesu uz "Tu", turpinot mācīties un nemitīgi pilnveidojoties ik dienu.

2. Kādēļ iesaistījāties sfērā, kurā mūsdienās ir tik augsta konkurence?

Es neuzskatu, ka konkurence Rīgā ir milzīga, tomēr jāpiebilst, ka iekarot konkrētu tirgus daļu ir ļoti sarežģīti. Negodprātīgu pārvaldnieku dēļ, cilvēki ir zaudējuši uzticību apsaimniekotājiem, it sevišķi jaunajiem uzņēmumiem. Lai gūtu iespēju sevi pierādīt, ir jāiegūst milzīgs uzticības kredīts un tas jāattaisno. Šis arī ir lielākais apburtais loks, kas jāpārrauj, jo neviens nevēlās riskēt un uzticēties Tev, kamēr neesi pierādījis sevi. Taču nav iespējams sevi pierādīt, ja netiek dota iespēja. Otrs faktors, kādēļ reti kurš izvēlās darboties šajā jomā, ir tās specifika, jo, lai arī tā ir nosacīti šaura joma, tomēr zināšanu, kas jāapgūst un darāmo darbu saraksts, īpašumu pārvaldīšanā, ir ļoti liels. Manuprāt, šajā, kā arī jebkurā citā biznesā, ir nepieciešamas divas komponentes - zināšanas jeb pieredze, un veiksme. Taču, jo vairāk uzkrātu zināšanu, jo mazāk nepieciešama veiksme.

3. Kā Jūs vērtējat apsaimniekošanas nozares likumdošanu, vai, Jūsuprāt, tā ir sakārtota? 

 Likumdošana šajā jomā ir tikai daļēji sakārtota un diemžēl nesniedz viennozīmīgas atbildes uz vairākiem svarīgiem jautājumiem, kā arī brīžiem ne līdz galam paskaidro iesaistīto pušu savstarpējās attiecības, bet ticu, ka tas ir tikai laika jautājums. Jāatzīmē arī fakts, ka kopš neatkarības atgūšanas mums nebija izstrādātas metodikas, tiesu vai juridiskās prakses, ko varētu izmantot par pamatu, uz kā būvēt likumdošanu.

Milzīgu pienesumu šī sektora sakārtošanā deva "Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums", kas stājās spēkā 2010.gadā, un "Dzīvokļa īpašuma likums", kas savukārt stājās spēkā 2011. gadā. Tajos ir noteiktas galvenās vadlīnijas, bet ar to vien nepietiek, jo ir jautājumi, uz kuriem ir jāskatās krietni plašāk, izmantojot Civillikumu, MK noteikumus u.c.

4. Kādi ir galvenie apsaimniekotāja pienākumi?

Es uzskatu, ka apsaimniekotāja galvenais pienākums ir būt kārtīgam saimniekam, kas izturas un rūpējas par svešu īpašumu tik pat atbildīgi kā par savējo.

5. Vai Jūsu praksē bieži rodas problēmas ar savlaicīgu rēķinu apmaksu? Kā Jūs risināt šīs problēmas?

Maksājumu disciplīna ir svarīgs jautājums, kas ļoti ietekmē naudas plūsmu un līdzekļu pieejamību. Ir īpašumi, ko es personīgi zinu, kam ir izcila maksājumu disciplīna un jau vairāku gadu garumā nav bijuši parādnieki. Vidēji parādnieki sastāda 5%, bet sliktākos gadījumos līdz 10% no mājas kopumā. Mūsu uzņēmums vienmēr no sākuma cenšas sazināties un saprast parāda rašanās cēloni, jo praksē ir pierādījies, ka lai arī iemesli var būt visdažādākie, tomēr lielākajā daļā gadījumu tie nav apzināti ļaunprātīgi un ir iespējams rast risinājumu, savstarpēji vienojoties. Gadījumā, ja ilgstoši nav iespējams vienoties un tas nelīdz, atliek tikai tiesiskais ceļš, bet vēlētos uzsvērt, ka šādi gadījumi ir salīdzinoši reti.

6. Vai tiesāšanās ceļā apsaimniekotājs var atgūt nesamaksātos parādus?

Darbs ar parādniekiem ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, tas ietilpst pārvaldnieka pienākumos. Tiesāšanās ceļā, protams, ir iespējams atgūt līdzekļus, tomēr to ietekmē vairāki faktori, un realitātē var gadīties, ka summa tiek atgūta daļēji vai arī nemaz. Es personīgi uzskatu, ka tiesāšanās ir jāizmanto tikai kā galējā iespēja.

7. Vai Jūsu praksē ir bijuši kādi interesanti, nestandarta gadījumi?

Šajā biznesa nozarē bieži gadās nestandarta gadījumi, to ir tik daudz, ka tie paliek par ikdienu. Taču apsaimniekotājam ir jābūt gatavam risināt nestandarta situācijas.

Kā piemēru var minēt pirmo gadu, kad "Namu Attīstība" nesen bija uzsākusi savu darbu. Tas bija smags gads kā jaunajiem uzņēmējiem, jo tobrīd vēl nebijām tik pieredzējuši kā tagad. Pienāca mirklis, kad darba bija tik daudz, ka ar esošajiem resursiem netikām gala, tad arī mēs ar kolēģiem cēlāmies rīta agrumā un devāmies palīgā darbiniekiem, kas smagi strādāja no rīta līdz vakaram, pļaujot zāli, uzkopjot telpas un darot citus apsaimniekotāju darbus. Jāpiebilst, ka arī šobrīd, ja gadās sastapties ar neparedzētām situācijām, paši nebaidāmies sasmērēt rokas un piedalāmies apsaimniekošanas darbos. Mums, kā uzņēmējiem, ir ļoti svarīga darba kvalitāte un mūs nebiedē smags darbs. Svarīgākais priekš "Namu Attīstība" komandas ir apmierināts klients.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Vidējā dzīvokļu cena Tallinā jūnijā gada izteiksmē pieaug par 2,3%

05.07.2016

alt
alt

Prognozē straujāko mājokļu cenu pieaugumu pēdējo piecu gadu laikā

05.07.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

3

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

4

Trīs istabu dzīvokļi Rīgas centrā no 1900 EUR/ m2: tikai projektā "Kvartāls 5/26"

5

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

6

Viedoklis: kāda būs biroju telpu nākotne Covid- 19 pandēmijas iespaidā?

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem