Plaudis: Latvijā vajadzētu stabilizēt īres tirgu

Mājokļu tirgus, Ekspertu viedokļi

Patlaban Latvijā būtu svarīgi nostabilizēt īres mājokļu tirgu, jo īres dzīvokļu tirgus visā pasaulē ir ļoti attīstīts, intervijā sacīja nekustamo īpašumu kompānijas «Vestabalt» īpašnieks Aldis Plaudis.

"Vestabalt" īpašnieks stāstīja, ka patlaban stagnējošo nekustamo īpašumu tirgu nedaudz atdzīvina "Altum" atbalsta programma jaunajām ģimenēm pirmā mājokļa iegādei, taču, viņaprāt, mājokļu jautājumā jāatbalsta arī tie jaunie speciālisti, kuri nolēmuši palikt Latvijā vai atgriežas no studijām ārzemēs un savas profesionālās karjeras sākumā nevar vai nevēlas uzņemties ilgstošas kredītsaistības.

"Šī programma vērsta tikai uz mājokļa iegādi, kas, protams, ir pozitīvi, bet, manā uztverē, patlaban būtu ļoti svarīgi attīstīt un nostabilizēt mājokļu īres tirgu. Te gan vēlos uzsvērt, to īres tirgu, kas ir juridiski korekts bizness un maksā nodokļus. Īres dzīvokļu tirgus visā pasaulē ir ļoti attīstīts, daudzās valstīs šo tirgu regulē īpaši likumi, kas veicina mājokļu pieejamību un nosaka visu dalībnieku, arī valsts, pienākumus un tiesības. Latvietim varbūt svarīgāks ir savs "pleķītis", bet situācija ir tāda, ka īsti to nopirkt nevar un dažam pat negribas," skaidroja Plaudis.

Uzņēmējs skaidroja, ka attīstītāji patlaban īres mājas baidās būvēt, jo Latvijas likumi līdz šim rakstīti denacionalizēto namu īrnieku aizsardzībai, ir labvēlīgi tikai īrniekiem, pat tad, ja tie nepilda savus pienākumus. Joprojām tiek kultivēts uzskats, ka namīpašnieks ir tas sliktais, bet īrnieks - labais, pat ja viņš dzīvo uz namīpašnieka rēķina.

"Valdībai definējot valsts prioritātes mājokļu politikā un mainot īres likumu - nosakot precīzus pienākumus gan valstij, gan īrniekiem, gan namīpašniekiem, situācija uzlabotos. Nav jau tā, ka namīpašnieks vienmēr ir tas asinssūcējs. Kad ilgstošs īres nemaksātājs un komunālo maksājumu parādnieks iesēžas savā "Porsche", nospļaujas tavā virzienā un aizbrauc, zūd vēlme nodarboties ar īres biznesu. Šādā situācijā namīpašnieks nekad nebūs vinnētājs, labākajā gadījumā var tikai savākt komunālos maksājumus, lai norēķinātos ar monopolistiem. Ja nemaksātāju vajag dabūt ārā no dzīvokļa vai piedzīt no viņa parādu, mūsu tiesu sistēmā tas nozīmē kādus piecus gadus. Es esmu tiesājies pat ilgāk par 10 gadiem, pat ne tik daudz naudas kā principa dēļ - tā ir tiesāšanās pret nekaunību," sacīja Plaudis.

Vaicāts, vai gadījumā, ja šogad aktualizētais jaunais Dzīvojamo telpu īres likums Saeimā tiks pieņemts un tiks līdzsvarotas īrnieku un namīpašnieku tiesības, vai tas varētu dot stimulu īres tirgus attīstībai, Plaudis atbildēja, ka gribētu uz to cerēt.

"Protams, ka tas iet soli solī ar citām valsts programmām - jauno ģimeņu atbalstu, valsts politiku reemigrācijas veicināšanā, demogrāfijas politiku. Kāpēc, piemēram, nevarētu būt valsts programma, kas sekmētu lielāku ārvalstu studentu pieplūdumu Latvijā? Ienākumi būtu ne tikai augstskolām, visi ārvalstu studenti ir potenciālie īrnieki, kas par vienistabas dzīvokli gatavi maksāt 300-400 eiro mēnesī. Ja es redzētu tādu valsts programmu, uzreiz sekotu darbība arī no nekustamā īpašuma attīstītāju puses," norādīja Plaudis.

Taujāts, vai "Vestabalt" būtu gatava būvēt īres namus, ja labvēlīgi sakrīt šādi nosacījumi, Plaudis sacīja, ka uzņēmumam jau tagad ir īres nami, un tas būtu gatavs būvēt vēl jaunus.

"Būtu gatavi iepirkt zemi, izstrādāt projektu un uzbūvēt kārtīgu īres namu ar kādiem 50 dzīvokļiem, orientētu tieši uz jauniem cilvēkiem. Ja pats šo namu neatpelnītu, tad man ir, kam atstāt, un bērni to atpelnītu, jo uzskatu, ka ir svarīgi atbalstīt jaunās ģimenes ilgtermiņā," piebilda Plaudis.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Ekonomiskās klases dzīvokļu būvniecība nav izdevīga

14.07.2016

alt
alt

Valstī nav skaidri deklarēta mājokļu politika

15.07.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

2

Esi pats sava mājokļa saimnieks! Reaton prezentē ko nebijušu apdares materiālu tirgū - fiksētās izmaksas

3

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

4

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

alt

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

alt

Jaunā Teika, Ezerparka Nami un Vairoga 32 dzīvojamais projekts vērs durvis apmeklētājiem