Pirmajā pusgadā 57% pārbaudīto publisko ēku ir teicamā vai labā stāvoklī

Būvniecība

Būvniecības valsts kontroles birojs (turpmāk tekstā – Birojs) 2016.gada gada pirmajā pusgadā saskaņā ar izstrādāto plānu kopumā pārbaudījis 400 objektu visā Latvijā. No tiem 57% jeb 228 objekti ir teicamā vai labā stāvoklī, savukārt 43% nav droši ekspluatācijā. Sešos gadījumos pieņemts lēmums par objektu pilnīgu vai daļēju slēgšanu. 

No 400 pārbaudītajiem objektiem 84% gadījumu jeb 336 objektos Biroja pārbaudes tika veiktas pirmo reizi, 11% atkārtoti, bet 5% – ārpuskārtas. "Šajā pusgadā pārbaudes turpinājām objektos, kas atbilst pērn identificēto būtiskāko problēmu kritērijiem – vecums, īpašnieks, lietošanas funkcija. Šādi varējām precīzāk definēt potenciāli nedrošo ēku profilus, kam šogad pievērst pastiprinātu uzmanību. Kā iepriekš prognozēts – nedrošo objektu īpatsvars ir pieaudzis. Salīdzinājumā ar pērno gadu – par vairāk nekā 30%. Arī nākamajā pusgadā turpināsim pārbaudes atbilstoši šiem kritērijiem," pārbaužu rezultātus komentē Biroja vadītājs Pēteris Druķis.

Atbilstoši pērn izvirzītajiem kritērijiem šajā pusgadā 40% no pārbaudītajiem objektiem ir sliktā stāvoklī, savukārt 3% bīstamā stāvoklī. Kopumā joprojām galvenais riska faktors ēkām ir mehāniskā stiprība (68%), vides pieejamība (30%) un patvaļīga būvniecība (19%).

Pusgada laikā Birojs ekspluatācijā pieņēmis 27 sabiedriski nozīmīgas būves, no tām deviņas ir jaunbūves, savukārt 18 – pārbūves. Kopumā pirmajā pusgadā veiktas 175 kontroles. Šobrīd uzraudzība tiek turpināta 70 objektos.

Birojs gada sākumā uzsāka būvekspertu sertifikāciju. Pusgada laikā saņemti vairāk nekā 100 pieteikumi, un 82 pretendenti ir tikuši pielaisti eksāmeniem. No tiem Biroja sertifikātus ieguvuši 66 speciālisti, no kuriem 58 saņēmuši sertifikātus saistībā ar būvprojektu ekspertīzēm. Darbs pie būvspeciālistu sertificēšanas aizvien tiek turpināts.

Kā viena no Biroja šā gada prioritātēm ir arī būvniecības dalībnieku informēšana, lai, panākot vienotu izpratni, sekmētu nozares sakārtošanu. Birojs rīkojis 12 seminārus par četrām aktuālām tēmām – konstatētajām problēmām publisku ēku ekspluatācijā un būvdarbu kontrolē, patvaļīgas būvniecības radīto seko novēršanu, kā arī par būvekspertīžu organizēšanas un būvekspertu sertificēšanas kārtību. Pēc nozares pieprasījuma organizēti arī specializēti bezmaksas semināri organizāciju un uzņēmumu darbiniekiem, izstrādājot konkrētās mērķauditorijas specifikai atbilstošu saturu. Savukārt jūnija sākumā Rīgā norisinājās Biroja organizētā "Būvniecības nedēļa 2016", kurā četru dienu garumā būvniecības procesā iesaistītie dalībnieki un eksperti diskutēja par aktualitātēm nozarē. Nedēļas ietvaros būtisks notikums bija valdības un būvniecības nozares sadarbības memoranda parakstīšana.

Kopumā Birojā pieņemti un izskatīti 200 iesniegumi un sūdzības par normatīvo aktu pārkāpumiem būvniecības procesā vai gadījumos, kad būve ir radījusi vai var radīt bīstamību. Biroja mājaslapā pieejamas atbildes uz biežāk uzdotajiem aktuālajiem jautājumiem.

Birojs darbu sāka 2014.gada 1.oktobrī, līdz ar jaunā Būvniecības likuma spēkā stāšanos. Divas nozīmīgākās Biroja funkcijas ir publisko ēku ekspluatācijas drošuma uzraudzība un būvdarbu kontroles veikšana, kā arī būvju pieņemšana ekspluatācijā Būvniecības likumā noteiktajos gadījumos. 2016.gada sākumā Birojs uzsāka būvspeciālistu kompetences novērtēšanu un pastāvīgās prakses uzraudzību būvekspertīzes specialitātē. 

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

EfTEN Rīgā iegādājas tirdzniecības centru Domina

18.07.2016

alt
alt

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju prognozē nekustamā īpašuma cenu kāpumu

19.07.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība