"Slimās būves sindroms" - sērga, kas sastopama aptuveni 80% ēku

Nereti tiek uzskatīts, ka ar lielāko gaisa piesārņojumu saskaramies, izejot uz ielas, kur gaisā virmo mašīnu izplūdes gāzes. Tomēr, kā atklāj Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš, kaitīgi savienojumi gaisā atrodami daudzās ēkās. Spēcīgākas piesārņojuma koncentrācijas gadījumos, īpaši, ja tā kombinējas ar nepietiekamu gaisa apmaiņu, jārunā jau par «slimās būves sindromu», kas ir nopietns drauds cilvēka veselībai.

Kā stāsta Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš, „slimās būves sindroms” jeb pārlieku augsta kaitīgo vielu koncentrācija gaisā Latvijā konstatēta daudzās ēkās, apmēram 80% no veiktajiem mērījumiem konstatēta arī nepietiekama gaisa apmaiņa. Eksperts atklāj, ka visbiežāk pārbaudes tiek veiktas sabiedriskās ēkās, piemēram, skolās un bērnudārzos. Nereti tas notiek pēc vecāku iniciatīvas, vecākiem pamanot bērna pašsajūtas pasliktināšanos pēc skolas apmeklējuma. Simptomi, ko cilvēki izjūt, biežāk var būt galvassāpes, nogurums, apgrūtināta elpošana, acu asarošana, u.c. Atsevišķos gadījumos cilvēki izlemj veikt pārbaudi, jo, arī telpu vēdinot un uzturot tīrībā, izjūtamas smakas. Šādos gadījumos, veicot mikroklimata pārbaudes, visbiežāk atklājas, ka gaisā ir pārlieku liela CO2 (oglekļa dioksīda), putekļu vai mitruma koncentrācija kā arī pelējuma klātbūtne. Veicinošs apstāklis tam parasti ir vāja vai vispār neesoša telpas ventilācija. Minimālas gaisa apmaiņas apstākļos izmešu daudzums gaisā uzkrājas, radot t.s. „slimās būves sindromu”. Kā apliecina I.Vanadziņš, līdz šim veiktās pārbaudes apstiprina, ka lielākajā daļā sabiedrisko ēku gaisa kvalitātes mērījumiem ir slikti rezultāti.

Vides veselības eksperts skaidro, ka problēmas pamatā ir vairāki iemesli. Kamēr jaunākām ēkām problēmas biežāk rada nepārdomāta vai neizbūvēta ventilācija, vecākās ēkās biežāk sastopamas mitruma un pelējuma problēmas. Tomēr kopumā problēmu vienlīdz daudz ir gan vecās ēkās, gan arī jaunos projektos. Vairāk nekā pusē gadījumu problēmās vainojams gan neatbilstoši izstrādāts projekts, gan nepareizi iestrādāti apdares materiāli.

Kas šīs problēmas izraisa? Šādu problēmu rašanās vaininieki ir gan projektētāji, gan arī pasūtītāji un izpildītāji. Jaunajās būvēs bieži vien finansiālie resursi tiek ietaupīti tieši uz ventilācijas rēķina, jo to pasūtītājs uzreiz neredz. Tomēr itin bieži vaina meklējama materiālu kvalitātē un to nepareizā iestrādē un ekspluatēšanā. Nereti meistari pasūtītāja noteikto termiņu dēļ vai, pamatojoties uz savu ilgstošo pieredzi, neievēro materiāla iestrādes un lietošanas specifiskos noteiktumus. Tomēr izolācijai, montāžas putām, līmēm, krasām un jebkuram citam materiālam ir individuāls žūšanas, nostāvēšanās laiks. Protams, arī pēc norādītā laika ir iespējama ķīmisko vielu iztvaikošana (dažreiz pat vairāku mēnešu laikā, tomēr to apjoms parasti ir niecīgs), tomēr, ignorējot paredzētos materiālu iestrādes un lietošanas nosacījumus, izgarojošo ķīmisko vielu daudzums var ievērojami palielināties un turpināties arī tad, kad jau uzsākta ēkas vai telpas ekspluatācija.

Spilgts piemērs ir grīdām izmantotie materiāli – linolejs, flīzes, lamināts. Reti tiek pievērsta pietiekama uzmanība tiem materiāliem, kas atrodas zem līmes. Arī šāda veida materiāliem, īpaši, ja tie nepareizi iestrādāti vai nav paredzēti lietošanai šādās vietās, žūšanas laiks var būt pat 1-2 gadus ilgs. Tāpat bīstama ir arī neatbilstošu materiālu izmantošana apsildāmām grīdām, jo, tos sildot, ķīmisko vielu iztvaikošana turpinās ļoti ilgi. Savukārt kombinācijā ar nepietiekamu telpas ventilāciju kaitīgo vielu koncentrācija gaisā var kļūt bīstama cilvēka veselībai. Turpretī zem nekvalitatīvi ieklāta grīdas materiāla siltumā rodas mitrums, rasas siltuma punkti, kas savukārt ir labvēlīga dažādu sēņu un citu mikroorganismu attīstībai.

Kā efektīvāko risinājumu šīm problēmām eksperts Ivars Vanadziņš saredz sabiedrības izglītošanu. Jo izglītotāka šajos jautājumos kļūs sabiedrība, jo lielāks spiediens būs arī pasūtītājam. Arhitektiem un projektētājiem jau projektu izstrādē jāuzsver atbilstošas kvalitātes materiālu izmantošana un tehnoloģiskajām prasībām atbilstoša ekspluatēšana. Tas pats attiecināms arī uz būvniecības tehnologiem. Turklāt jāņem vērā, ka līdz ar materiālu attīstību mainās arī to drošas lietošanas nosacījumi. Tomēr grēkot ar minimālas klases materiālu tirdzniecību nevajadzētu arī tirgotājiem.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Kas palīdzēs veiksmīgi pārdot dzīvokli vai māju? Viltīgi un noderīgi padomi

03.08.2016

alt
alt

Mežaparkā veidos aktīvās atpūtas centru ar daudzfunkcionāliem sporta laukumiem

05.08.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Video: moderns finansējuma risinājums jaunam dzīvojamajam rajonam Rīgā

2

Hepsor pirmajā attīstītajā projektā Rīgā, Baložu ielā 7 pārdoti visi dzīvokļi

3

Īres dzīvokļi, kur neviens vēl nav dzīvojis: jaunais projekts "Ezerpaka Nami" pie Mežaparka

4

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

5

Izvēlies savu favorītu no jaunajiem projektiem un laimē FRANKE dāvanu karti 200 EUR vērtībā!

6

Viedoklis: kāda būs biroju telpu nākotne Covid- 19 pandēmijas iespaidā?

City24 redaktora izvēle

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi RĪGAS CENTRĀ: darījumu statistika un aktuālie projekti

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi KREISAJĀ KRASTĀ: Imantā, Dzirciemā, Āgenskalnā, Zasulaukā un Šampēterī