Brexit: jauni izaicinājumi rada jaunas iespējas īpašumu attīstītājiem

«Tālākā attīstība nenoteiktības apstākļos,» tā par nekustamā īpašuma tirgus turpmākām perspektīvām pēc Lielbritānijas referenduma par izstāšanos no ES jeb Brexit*, saka neatkarīgā investīciju konsultante Olga Kozina, piekrītot profesoram Mihaelam Trubešteinam no Lucernas (Šveice) universitātes, ka ir daudz neatbildētu jautājumu par to, kā tieši notiks Lielbritānijas izstāšanās no ES. «Skaidrs, ka tā skars daudzas biznesa jomas, tai skaitā arī nekustamo īpašumu attīstītājus. Tomēr jauni izaicinājumi rada jaunas iespējas, un būs interesanti!» par to ir pārliecināts profesors, kurš kopā ar O. Kozinu un daudziem citiem ekspertiem uzstāsies 26. - 27. septembrī Rīgā notiekošajā Baltijas nekustamo īpašumu (NĪ) attīstītāju forumā.

Vairāku rakstu un grāmatu autors par NĪ investīciju un finanšu tematiku (aktīvu pārvaldība, kapitāla tirgi, īpašumu vērtēšana u.c.) autors, profesors Mihaels Trubešteins (Michael Trübestein, Prof. Dr.), 26. septembrī Radisson Blu Hotel Latvja notiekošā foruma dalībniekiem liks aizdomāties par Brexit ietekmi uz Eiropas nekustamā īpašuma tirgu.

"Šī tēma ir tikai pāris mēnešu veca (referendums par izstāšanos no ES Lielbritānijā notika 23. jūnijā). Ir daudz neatbildētu jautājumu par šo procesu, piemēram, kā tieši tiks realizēta šī izstāšanās (tas, iespējams, prasīs pāris gadus), kāda būs turpmākā attiecību struktūra starp Lielbritāniju un ES, kā arī ar Skotiju, Velsu, Ziemeļīriju un ES. Brexit rezultāti var radīt atšķirīgu attieksmi pret integrāciju ES, un tas varētu būt sākuma punkts turpmākajam reģionu/valstu atdalīšanās procesam, kas iezīmē neskaidru nākotni ar augstāku risku. Pēc tam, kad briti pametīs ES, iespējams, būs jauns atšķirīgs tiesiskais attiecību regulējums ar Apvienoto Karalisti, kas var izraisīt ierobežojumus līdz šim brīvajā Eiropas darba tirgū. Uzņēmumi varētu izlemt atstāt Lielbritāniju vai arī samazināt darba apjomu tur, pārvietojot savus uzņēmumus citviet, kas skars arī darbaspēku. Tas, savukārt, var radīt jaunas iespējas Eiropas nekustamā īpašuma attīstītājiem. Turklāt šie uzņēmumi var pārcelties uz valstīm ar labvēlīgu institucionālo vidi, tai skaitā - uz Latviju. Šis process var izraisīt zemāku pieprasījumu pēc biroju telpām Londonā un lielāku pieprasījumu citās valstīs," prognozē M. Trubešteins. "Ir skaidrs, ka Brexit nesīs sev līdzi daudz izaicinājumu un arī iespējas investoriem un īpašumu attīstītājiem. Būs interesanti!" ir pārliecināts profesors. 

Viņš savā prezentācijā iecerējis runāt arī par to, kā Brexit skars ieguldījumu fondus un investorus: "Daudzi Eiropas ieguldījumu fondi tika un tiks ietekmēti no sterliņu mārciņas vērtības krituma, tas skar arī šo fondu portfolio vērtību." Forumā eksperts minēs arī dažus problēmjautājumus, piemēram, Londonas un Frankfurtes fondu biržu apvienošanos, kas var nest jaunas iespējas attīstītājiem, minēs Šveices piemēru, kas nav ES valsts, un kā tajā tiek nodrošinātas investīcijas u.c. jautājumus.

Jautāts, vai no Brexit procesa ietekmi jutīs arī Baltijas, tai skaitā – Latvijas -  īpašumu attīstītāji, profesors M. Trubešteins atbild: "Protams, ka jutīs! Jauni izaicinājumi, par kuriem runāju jau iepriekš, rada jaunas iespējas. Uzņēmumu migrācija, labvēlīga uzņēmējdarbības vide, augsti attīstīta IT infrastruktūra un augsta līmeņa darbaspēks: tie ir faktori, kas var likt investoriem nosvērties par labu Latvijai. Uzskatu, ka ietekme no Brexit dažādās Eiropas valstīs var būt atšķirīga. Dažas pilsētas kā Dublina, Parīze vai Frankfurte no šī procesa var nopelnīt, citas – ne. Dažas valstis kā Vācija vai Austrija var nopelnīt uz spēcīgā eksporta rēķina, citas - ne. Paredzu, ka no Brexit būs daudz, dažādu efektu, tai skaitā uz nekustamā īpašuma tirgu, un tas skars gan procentu likmes, demogrāfiju, ekonomisko stabilitāti u.c.. Brexit – tas ir viens, bet ļoti svarīgs efekts daudziem," saka eksperts. 

Eksperte Olga Kozina, neatkarīgā investīciju konsultante, kura forumā vadīs diskusiju par turpmākās attīstības perspektīvām biroju platību tirgū, piekrīt Šveices profesoram, ka Brexit ir ienesis lielu nenoteiktību. "Galvenais vienojošais ir secinājums, ka pēc Brexit tālāko nākotni var raksturot kā attīstību nenoteiktības apstākļos," saka viņa. O. Kozina gan nedomā, ka Brexit ietekmē Baltijas virzienā, tostarp uz Latviju, varētu būt liela uzņēmumu plūsma, kuri pārcels savus birojus. "Rīga šajā segmentā konkurē ar citām Austrumeiropas pilsētām, tādām kā Varšava, Viļņa u.c. Lai šī plūsma būtu ievērojama, te būtu jābūt ļoti labam un plašam piedāvājumam. Lai gan nevaram teikt, ka mums būtu sliktāka infrastruktūra kā citviet, un pēc krīzes pārvarēšanas biroju telpu tirgus ir atdzīvojies, tomēr ir diezgan maz jaunu biroja telpu. Turklāt bizness lēmumu par pārvākšanos pieņem, raugoties vismaz gada perspektīvā, un var teikt, ka arī pēc gada šeit būs grūti atrast daudz labu, plašu biroju telpu. Tomēr galvenā problēma, ar kuru saskārušies arī mūsu kaimiņi lietuvieši, kad uz Viļņu pārcēlās daudzu lielu pasaules zīmolu centrālie ofisi, ir darbaspēks. Viļņa izjūt, ka uz ārvalstīm ir izbraukuši gan daudzi jauni cilvēki, gan arī pieredzējuši profesionāļi. Līdzīga problēma varētu būt Rīgā," foruma tēmu loku ieskicē eksperte. Viņa piebilst, ka norises NĪ tirgū ietekmē arī ģeopolitiskie notikumi Austrumos. "Ir daudz jautājumu, kas būtu jāizdiskutē," secina Olga Kozina.

26. - 27. septembrī Rīgā notiks jau otrais Baltijas nekustamo īpašumu (NĪ) attīstītāju forums, kas pulcēs nozares profesionāļus: projektu attīstītājus, investorus un citus ar NĪ nozari saistīto jomu pārstāvjus, lai spriestu par nozarē aktuāliem jautājumiem un dalītos labākajā pieredzē.

Forums tiek organizēts, sadarbojoties Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijai (LANĪDA) ar Starptautisko nekustamo īpašumu federāciju (FIABCI), sniedzot iespēju izzināt ne tikai tuvējo kaimiņu pieredzi projektu attīstībā, bet arī gūt ieskatu pasaulē vadošajās tendencēs. FIABCI kongresos un konferencēs vienmēr piedalās pasaules klases profesionāļi.

Līdztekus daudzajiem NĪ jomas profesionāļiem no trim Baltijas valstīm rudenī Rīgā notiekošajā Attīstītāju forumā kā goda viesis piedalīsies arī Kirkors Ajderhanjans (Kirkor Ajderhanyan), FIABCI World prezidents, kurš kopā ar Ardi Rosimā (Ardi Roosimaa), FIABCI Baltic prezidentu un LANĪDA prezidentu Edgaru Šīnu atklās forumu.

* vārdu atvasinājums, kuru starptautiski lieto, apzīmējot Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (no angļu val.- "Great Britain"/"British" un vārda "exit" - izeja vai šajā kontekstā: izstāšanās)

Pieteikt savu dalību konferencei var www.balticdevelopment.lv

 

City24.lv iesaka:

APSKATI DIENAS TOP ĪRES SLUDINĀJUMUS VAI IEVIETO PATS SAVU PIEDĀVĀJUMU

"East Capital" palielinās savu nekustamo īpašumu investīciju portfeli līdz 600 miljoniem eiro

11.08.2016

alt
alt

"Hanner" investēs 25 miljonus eiro jaunajā Rīgas rajonā Jaunā Teika

11.08.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

3

Podniekos četru mēnešu laikā rezervēti 50% dzīvokļu

4

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

5

Starlex Real Estate uzsāk jauna privātmāju ciemata pārdošanu Mārupē - "Soulful Village"

6

FOTO: "Mežaparka Rezidences" nodod ekspluatācijā arī 2. un 3. dzīvokļu māju

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem