Telpas apgaismojuma veidi un to īpašības

Noderīgi zināt, Interjers un dizains

Viena no nozīmīgākajām interjera sastāvdaļām ir telpas apgaismojums, kas ietekmē ne vien konkrētajā telpā esošo cilvēku komfortu un labsajūtu, bet arī kalpo kā svarīgs dizaina elements. Apgaismojums rada telpā konkrēta veida enerģētiku un noskaņu, tādēļ interjera plānošanas un tapšanas procesā ir ieteicams apzināt iespējamos telpas apgaismojuma veidus, izvēloties piemērotāko risinājumu. Atkarībā no gaismas avota kopumā izšķir trīs telpas apgaismojuma veidus – dabisko, mākslīgo un jaukto. Katru no tiem detalizētāk raksturosim šī raksta ietvaros.

Dabiskais apgaismojums

Dabiskais apgaismojums ir tiešā dienas/nakts gaisma, kas telpā iekļūst caur logiem vai citiem gaismas caurlaidīgiem atvērumiem. Dabiskais apgaismojums telpu padara omulīgu un gaišu, radot patīkamu un mājīgu noskaņu. Gaismas intensitāte ir atkarīga ne vien no diennakts stundas, gadalaika un meteoroloģiskajiem apstākļiem, bet arī no konkrētajā telpā esošajām iekšējām virsmām, blakus novietoto ēku krāsojuma, attāluma un telpas logu orientācijas (visefektīgāk – ja logi ir vērsti pret dienvidiem). Ja telpā ir lieli logi, tiek novērsta nepieciešamība pēc papildu mākslīgā apgaismojuma uzstādīšanas. Tāpat dabiskā gaisma būtiski ietekmē cilvēka veselību un garastāvokli – kā miesu, tā arī prātu. Dabiskais apgaismojums ir lielisks palīgs arī cīņā ar baktērijām, jo tās parasti mitinās tumšās un mitrās telpās.

Mākslīgais apgaismojums

Mākslīgā apgaismojuma gaismas avots ir dažāda veida gaismekļi, kas darbojas ar elektrību. Mākslīgajam apgaismojumam tiek izmantotas kvēlspuldzes, halogēnlampas, dienasgaismas spuldzes, LED diodes un tā tālāk. Atkarībā no gaismas apspīdētās zonas lieluma un radītā efekta tiek izšķirts vispārējais, lokālais jeb vietējais, kā arī dekoratīvais apgaismojums.

Vispārējais apgaismojums

 Vispārējais apgaismojums paredzēts visas telpas vienmērīgai izgaismošanai, kas tiek panākts, izmantojot tiešo, atstaroto, izkliedēto vai jaukto gaismu. Tiešo gaismu rada gaismas objekti, kas izstaroto gaismu novirza tieši uz nepieciešamo plakni (galda lampas, iebūvētie gaismekļi, iekārtu lampas un citi). Atstarotā gaisma, kas tiek virzīta uz sienām vai griestiem, atstarojas un rada izlīdzinātu apgaismojumu (nelielas griestu lampas, sienas lampas un citi). Izkliedētā gaisma caur puscaurspīdīgu kupolu spēj izplatīties telpā pat 360 grādu leņķī (lustras, sienas gaismekļi ar abažūriem un citi). Savukārt jauktā gaisma apvieno iepriekš minēto gaismas veidu funkcijas – gaisma vienlaicīgi izplatās augšup, lejup un cauri puscaurspīdīgam materiālam (piekaramie gaismekļi, atsevišķas galda lampas un citi).

Lokālais jeb vietējais apgaismojums

 Šāda veida gaismekļi izgaismo atsevišķus objektus vai zonas, piemēram, darba galda vai viesistabas dīvāna platību. Vietējā apgaismojuma panākšanai tiek izmantotas stāvlampas, sienas lampas, iebūvēti gaismekļi un zemu iekārtas griestu lampas.

Dekoratīvais apgaismojums

 Dekoratīvais apgaismojums ir interjera dekoratīvais elements, kas telpā pamatā pilda estētiskās noskaņas radīšanas funkciju. Ar dekoratīvā apgaismojuma palīdzību iespējams akcentēt vai noslēpt konkrētus priekšmetus vai dekoratīvās detaļas, kā arī koriģēt gaismas intensitāti, krāsu paleti, staru izkliedēšanu vai virzīšanu vēlamā virzienā un leņķī. Par dekoratīvo gaismu dēvē daudzveidīgās virsmās iebūvētas lampiņas, LED gaismekļus, dekorus-gaismas ķermeņus un citi.

Jaukts apgaismojums

Jaukts apgaismojums tiek panākts, vienlaikus izmantojot dabisko un mākslīgo apgaismojumu, kas tiek uzskatīts par vienu no veselībai atbilstošāko apgaismojuma īstenošanas veidu jebkura veida telpā. Dabiskais apgaismojums veicina koncentrēšanās spējas un sekmē cilvēka labsajūtu, savukārt mākslīgais apgaismojums palīdz papildus izgaismot nepieciešamo telpas platību, tādējādi nodrošinot maksimāli labu redzamību.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Pirmajā pusgadā izsniedz par 4,8% mazāk būvatļauju jaunu individuālo māju būvniecībai

11.08.2016

alt
alt

Lauku īpašumi, kuros baudīt skaistās Latvijas ainavas un palikt divvientulībā ar dabu

12.08.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iespēja dzīvot pazīstamā arhitekta Vladimira Volkova projektētā villā Sunīšos

2

Rudens mājokļu medības: klāt Atvērto durvju dienas maratons jaunajos projektos

3

Interesentiem tiks izrādīti jaunākie dzīvokļi Jaunajā Teikā

4

Piedalies Atvērto durvju dienā un apskati projekta 26VESETAS dzīvokļus

5

Jūrmalas Sun Terraces aicina uz Atvērto durvju dienas pasākumu

6

Klientiem durvis vērs arī vairāki jaunie projekti Pārdaugavā un Mārupē

City24 redaktora izvēle

alt

Ieteikumi virtuves "atsvaidzināšanai" jebkuram budžetam

alt

Nāc uz Atvērto durvju dienas maratonu un laimē dāvanu karti 300 eur vērtībā no ALANDEKO

alt

Ieskaties! Dizaina māja Bieriņos ar "The devil is in the details" pieeju