Telpas apgaismojuma veidi un to īpašības

Viena no nozīmīgākajām interjera sastāvdaļām ir telpas apgaismojums, kas ietekmē ne vien konkrētajā telpā esošo cilvēku komfortu un labsajūtu, bet arī kalpo kā svarīgs dizaina elements. Apgaismojums rada telpā konkrēta veida enerģētiku un noskaņu, tādēļ interjera plānošanas un tapšanas procesā ir ieteicams apzināt iespējamos telpas apgaismojuma veidus, izvēloties piemērotāko risinājumu. Atkarībā no gaismas avota kopumā izšķir trīs telpas apgaismojuma veidus – dabisko, mākslīgo un jaukto. Katru no tiem detalizētāk raksturosim šī raksta ietvaros.

Dabiskais apgaismojums

Dabiskais apgaismojums ir tiešā dienas/nakts gaisma, kas telpā iekļūst caur logiem vai citiem gaismas caurlaidīgiem atvērumiem. Dabiskais apgaismojums telpu padara omulīgu un gaišu, radot patīkamu un mājīgu noskaņu. Gaismas intensitāte ir atkarīga ne vien no diennakts stundas, gadalaika un meteoroloģiskajiem apstākļiem, bet arī no konkrētajā telpā esošajām iekšējām virsmām, blakus novietoto ēku krāsojuma, attāluma un telpas logu orientācijas (visefektīgāk – ja logi ir vērsti pret dienvidiem). Ja telpā ir lieli logi, tiek novērsta nepieciešamība pēc papildu mākslīgā apgaismojuma uzstādīšanas. Tāpat dabiskā gaisma būtiski ietekmē cilvēka veselību un garastāvokli – kā miesu, tā arī prātu. Dabiskais apgaismojums ir lielisks palīgs arī cīņā ar baktērijām, jo tās parasti mitinās tumšās un mitrās telpās.

Mākslīgais apgaismojums

Mākslīgā apgaismojuma gaismas avots ir dažāda veida gaismekļi, kas darbojas ar elektrību. Mākslīgajam apgaismojumam tiek izmantotas kvēlspuldzes, halogēnlampas, dienasgaismas spuldzes, LED diodes un tā tālāk. Atkarībā no gaismas apspīdētās zonas lieluma un radītā efekta tiek izšķirts vispārējais, lokālais jeb vietējais, kā arī dekoratīvais apgaismojums.

Vispārējais apgaismojums

 Vispārējais apgaismojums paredzēts visas telpas vienmērīgai izgaismošanai, kas tiek panākts, izmantojot tiešo, atstaroto, izkliedēto vai jaukto gaismu. Tiešo gaismu rada gaismas objekti, kas izstaroto gaismu novirza tieši uz nepieciešamo plakni (galda lampas, iebūvētie gaismekļi, iekārtu lampas un citi). Atstarotā gaisma, kas tiek virzīta uz sienām vai griestiem, atstarojas un rada izlīdzinātu apgaismojumu (nelielas griestu lampas, sienas lampas un citi). Izkliedētā gaisma caur puscaurspīdīgu kupolu spēj izplatīties telpā pat 360 grādu leņķī (lustras, sienas gaismekļi ar abažūriem un citi). Savukārt jauktā gaisma apvieno iepriekš minēto gaismas veidu funkcijas – gaisma vienlaicīgi izplatās augšup, lejup un cauri puscaurspīdīgam materiālam (piekaramie gaismekļi, atsevišķas galda lampas un citi).

Lokālais jeb vietējais apgaismojums

 Šāda veida gaismekļi izgaismo atsevišķus objektus vai zonas, piemēram, darba galda vai viesistabas dīvāna platību. Vietējā apgaismojuma panākšanai tiek izmantotas stāvlampas, sienas lampas, iebūvēti gaismekļi un zemu iekārtas griestu lampas.

Dekoratīvais apgaismojums

 Dekoratīvais apgaismojums ir interjera dekoratīvais elements, kas telpā pamatā pilda estētiskās noskaņas radīšanas funkciju. Ar dekoratīvā apgaismojuma palīdzību iespējams akcentēt vai noslēpt konkrētus priekšmetus vai dekoratīvās detaļas, kā arī koriģēt gaismas intensitāti, krāsu paleti, staru izkliedēšanu vai virzīšanu vēlamā virzienā un leņķī. Par dekoratīvo gaismu dēvē daudzveidīgās virsmās iebūvētas lampiņas, LED gaismekļus, dekorus-gaismas ķermeņus un citi.

Jaukts apgaismojums

Jaukts apgaismojums tiek panākts, vienlaikus izmantojot dabisko un mākslīgo apgaismojumu, kas tiek uzskatīts par vienu no veselībai atbilstošāko apgaismojuma īstenošanas veidu jebkura veida telpā. Dabiskais apgaismojums veicina koncentrēšanās spējas un sekmē cilvēka labsajūtu, savukārt mākslīgais apgaismojums palīdz papildus izgaismot nepieciešamo telpas platību, tādējādi nodrošinot maksimāli labu redzamību.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Pirmajā pusgadā izsniedz par 4,8% mazāk būvatļauju jaunu individuālo māju būvniecībai

11.08.2016

alt
alt

Lauku īpašumi, kuros baudīt skaistās Latvijas ainavas un palikt divvientulībā ar dabu

12.08.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

2

Video: moderns finansējuma risinājums jaunam dzīvojamajam rajonam Rīgā

3

Īres dzīvokļi, kur neviens vēl nav dzīvojis: jaunais projekts "Ezerpaka Nami" pie Mežaparka

4

Jau drīzumā "Hepsor" uzsāks jauna dzīvojamā projekta būvniecību Baložu ielā 9, Rīgā

5

Trīs istabu dzīvokļi Rīgas centrā no 1900 EUR/ m2: tikai projektā "Kvartāls 5/26"

6

Izvēlies savu favorītu no jaunajiem projektiem un laimē FRANKE dāvanu karti 200 EUR vērtībā!

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi RĪGAS CENTRĀ: darījumu statistika un aktuālie projekti