Rīgā un Tallinā uzlabojusies mājokļu pieejamība

Mājokļu pieejamība šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu starp Baltijas valstu galvaspilsētām uzlabojusies Rīgā un Tallinā, bet Viļņā mājokļu pieejamība samazinājusies, liecina jaunākā "Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati.

Mājokļu tirgus, Cenu izmaiņas, Investīcijas un kredīti

"Šā gada otrajā ceturksnī mājokļu pieejamība Rīgā turpinājusi strauji uzlaboties, saglabājot līdera pozīciju starp Baltijas valstu galvaspilsētām. Uzlabojumu veicināja vidējās dzīvokļu cenas kritums, vidējās algas kāpums un aizdevuma procentu likmju samazinājums. Arī Tallinā mājokļu pieejamība uzlabojusies. To veicināja ātra algu izaugsme. Savukārt Viļņā pieejamība sarukusi, jo dzīvokļu cenas kāpums pārsniedza algu izaugsmi," norādīja bankā.

Tostarp mājokļu pieejamības indekss Rīgā 2016.gada otrajā ceturksnī pieaudzis par 12,5 punktiem salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2015.gadā un sasniedza 171,3 punktus, Tallinā - par 5,5 punktiem, sasniedzot 159,6 punktus, bet Viļņā samazinājies par 3,9 punktiem - līdz 128,1 punktam.

Indeksa vērtība 171,3 nozīmē to, ka standartizētas mājsaimniecības (tādas, kuras ienākumi atbilst 1,5 vidējai neto algai Rīgā un kura vēlas iegādāties 55 kvadrātmetru dzīvokli) ienākumi bija par 71,3% lielāki, nekā tas būtu nepieciešams, lai hipotekārā kredīta apkalpošanai novirzītu ne vairāk kā 30% no ģimenes ienākumiem, piebilda bankā.

Pēc "Swedbank" pārstāvju minētā, Rīgā mājokļu pieejamību veicināja vidējās dzīvokļu cenas kritums par 6,9%, tostarp vidējā darījuma cena kvadrātmetrā jaunajos projektos samazinājās par 21%, bet cena sērijveida dzīvokļos mikrorajonos, lai gan lēnāk, taču turpināja augt - par 5,5% salīdzinājumā ar attiecīgo ceturksni pērn. Vidējās neto algas pieauguma temps otrajā ceturksnī saruka līdz 3,4%, taču arī deva artavu pieejamības uzlabojumā. Mājokļu kredītu procentu likmes samazinājās par 10 bāzes punktiem.

"Iepriecinoša ir ziņa, ka iedzīvotāju aktivitāte otrajā ceturksnī ir pieaugusi, sasniedzot augstāko līmeni pēdējo divarpus gadu laikā. Par iedzīvotāju interesi mājokļu iegādē varējām jau nojaust, pētot jaunās kreditēšanas statistiku – šajā ceturksnī mājokļa iegādei izsniegto kredītu summa bijusi krietni augstāka nekā vidēji pēdējos pāris gados. Daļa no tā attiecināma uz valsts atbalsta programmu, kurai tika piešķirti papildus līdzekļi. Tāpat, iespējams, ka daļa no līdz šim veidotajiem mājsaimniecību uzkrājumiem balsta aktivitātes pieaugumu, jo domāti pirmās iemaksas veikšanai. Cenu tendencēs dižas pārmaiņas nav – ekonomiskajā segmentā cenas aug, bet dārgākajā tās mazinās. Ekskluzīvajā kategorijā novērojams pamatīgs vidējās darījuma cenas kvadrātmetrā kritums 21% apmērā. Tas varētu liecināt par to, ka mainās darījumu struktūra par labu relatīvi lētākiem mājokļiem arī šajā segmentā," piebilda "Swedbank" jaunākā ekonomiste Linda Vildava.

Tāpat bankā norādīja, ka Tallinā mājokļa pieejamības indeksa uzlabojums ir saistīts ar joprojām spēcīgo algu izaugsmi, kas bija 7,2% apmērā, kā arī ar lēnāku dzīvokļu cenu kāpumu, kas bija 2% apmērā, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn. Kredītu procentu likmes samazinājās par trim bāzes punktiem.

Savukārt Viļņā mājokļu pieejamības indekss samazinājies, jo dzīvokļu cenu pieaugums par 11% apsteidza straujo algu izaugsmi (7,4%). Mājokļu kredītu procentu likmes palielinājās par trim bāzes punktiem.

Laika posms, kas nepieciešams mājsaimniecībai Rīgā, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai pilnas atbildības mājokļa kredītam, gada laikā sarucis par 2,6 mēnešiem - līdz 23,6 mēnešiem. Vienlaikus Tallinā uzkrāšanas laiks samazinājies par 1,4 mēnešiem - līdz 27,6 mēnešiem, bet Viļņā pieaudzis par 1,3 mēnešiem - līdz 37 mēnešiem.

Indeksa vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība novirza kredīta apkalpošanai tieši 30% no tās pēcnodokļu ienākumiem, lai iegādātos 55 kvadrātmetru dzīvokli. Indeksa aprēķināšanā tiek pieņemts, ka mājokļa pirkšanai tiek ņemts hipotekārais kredīts ar 30 gadu termiņu; tiek maksāta vidējā tirgū pieejamā hipotekārā kredīta procentu likme, kā arī tas, ka mājsaimniecības ikmēneša ienākumi ir līdzvērtīgi pusotrai vidējai neto mēnešalgai, ko saņem attiecīgajā galvaspilsētā.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Pērc dzīvokli "Skanstes mājās" un dzīvo 3 gadus bez maksas!

08.09.2016

alt
alt

Esošais piedāvājums nespēj apmierināt pieprasījumu

08.09.2016

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

TOP5: gaumīgi vienistabas dzīvokļi Rīgā

2

Dārza svētki, kurus izbaudīs arī bērni

3

"Valsts nekustamie īpašumi" pārdos izsolē trīs nekustamos īpašumus

4

Unikāls penthauss ar skatu uz galvaspilsētas jumtu korēm

5

Vasaras akcija "Gaiļezera namos": 5000 eiro vērta virtuve dāvanā

6

Šiks un elegance - 6 pārdošanā esoši apartamenti Jūrmalā

City24 redaktora izvēle

alt

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda

alt

Vasaras akcija "Gaiļezera namos": 5000 eiro vērta virtuve dāvanā

alt

Šiks un elegance - 6 pārdošanā esoši apartamenti Jūrmalā