Rīgā un Tallinā uzlabojusies mājokļu pieejamība

Mājokļu pieejamība šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu starp Baltijas valstu galvaspilsētām uzlabojusies Rīgā un Tallinā, bet Viļņā mājokļu pieejamība samazinājusies, liecina jaunākā "Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati.

Mājokļu tirgus, Cenu izmaiņas, Investīcijas un kredīti

"Šā gada otrajā ceturksnī mājokļu pieejamība Rīgā turpinājusi strauji uzlaboties, saglabājot līdera pozīciju starp Baltijas valstu galvaspilsētām. Uzlabojumu veicināja vidējās dzīvokļu cenas kritums, vidējās algas kāpums un aizdevuma procentu likmju samazinājums. Arī Tallinā mājokļu pieejamība uzlabojusies. To veicināja ātra algu izaugsme. Savukārt Viļņā pieejamība sarukusi, jo dzīvokļu cenas kāpums pārsniedza algu izaugsmi," norādīja bankā.

Tostarp mājokļu pieejamības indekss Rīgā 2016.gada otrajā ceturksnī pieaudzis par 12,5 punktiem salīdzinājumā ar attiecīgo periodu 2015.gadā un sasniedza 171,3 punktus, Tallinā - par 5,5 punktiem, sasniedzot 159,6 punktus, bet Viļņā samazinājies par 3,9 punktiem - līdz 128,1 punktam.

Indeksa vērtība 171,3 nozīmē to, ka standartizētas mājsaimniecības (tādas, kuras ienākumi atbilst 1,5 vidējai neto algai Rīgā un kura vēlas iegādāties 55 kvadrātmetru dzīvokli) ienākumi bija par 71,3% lielāki, nekā tas būtu nepieciešams, lai hipotekārā kredīta apkalpošanai novirzītu ne vairāk kā 30% no ģimenes ienākumiem, piebilda bankā.

Pēc "Swedbank" pārstāvju minētā, Rīgā mājokļu pieejamību veicināja vidējās dzīvokļu cenas kritums par 6,9%, tostarp vidējā darījuma cena kvadrātmetrā jaunajos projektos samazinājās par 21%, bet cena sērijveida dzīvokļos mikrorajonos, lai gan lēnāk, taču turpināja augt - par 5,5% salīdzinājumā ar attiecīgo ceturksni pērn. Vidējās neto algas pieauguma temps otrajā ceturksnī saruka līdz 3,4%, taču arī deva artavu pieejamības uzlabojumā. Mājokļu kredītu procentu likmes samazinājās par 10 bāzes punktiem.

"Iepriecinoša ir ziņa, ka iedzīvotāju aktivitāte otrajā ceturksnī ir pieaugusi, sasniedzot augstāko līmeni pēdējo divarpus gadu laikā. Par iedzīvotāju interesi mājokļu iegādē varējām jau nojaust, pētot jaunās kreditēšanas statistiku – šajā ceturksnī mājokļa iegādei izsniegto kredītu summa bijusi krietni augstāka nekā vidēji pēdējos pāris gados. Daļa no tā attiecināma uz valsts atbalsta programmu, kurai tika piešķirti papildus līdzekļi. Tāpat, iespējams, ka daļa no līdz šim veidotajiem mājsaimniecību uzkrājumiem balsta aktivitātes pieaugumu, jo domāti pirmās iemaksas veikšanai. Cenu tendencēs dižas pārmaiņas nav – ekonomiskajā segmentā cenas aug, bet dārgākajā tās mazinās. Ekskluzīvajā kategorijā novērojams pamatīgs vidējās darījuma cenas kvadrātmetrā kritums 21% apmērā. Tas varētu liecināt par to, ka mainās darījumu struktūra par labu relatīvi lētākiem mājokļiem arī šajā segmentā," piebilda "Swedbank" jaunākā ekonomiste Linda Vildava.

Tāpat bankā norādīja, ka Tallinā mājokļa pieejamības indeksa uzlabojums ir saistīts ar joprojām spēcīgo algu izaugsmi, kas bija 7,2% apmērā, kā arī ar lēnāku dzīvokļu cenu kāpumu, kas bija 2% apmērā, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn. Kredītu procentu likmes samazinājās par trim bāzes punktiem.

Savukārt Viļņā mājokļu pieejamības indekss samazinājies, jo dzīvokļu cenu pieaugums par 11% apsteidza straujo algu izaugsmi (7,4%). Mājokļu kredītu procentu likmes palielinājās par trim bāzes punktiem.

Laika posms, kas nepieciešams mājsaimniecībai Rīgā, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai pilnas atbildības mājokļa kredītam, gada laikā sarucis par 2,6 mēnešiem - līdz 23,6 mēnešiem. Vienlaikus Tallinā uzkrāšanas laiks samazinājies par 1,4 mēnešiem - līdz 27,6 mēnešiem, bet Viļņā pieaudzis par 1,3 mēnešiem - līdz 37 mēnešiem.

Indeksa vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība novirza kredīta apkalpošanai tieši 30% no tās pēcnodokļu ienākumiem, lai iegādātos 55 kvadrātmetru dzīvokli. Indeksa aprēķināšanā tiek pieņemts, ka mājokļa pirkšanai tiek ņemts hipotekārais kredīts ar 30 gadu termiņu; tiek maksāta vidējā tirgū pieejamā hipotekārā kredīta procentu likme, kā arī tas, ka mājsaimniecības ikmēneša ienākumi ir līdzvērtīgi pusotrai vidējai neto mēnešalgai, ko saņem attiecīgajā galvaspilsētā.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Pērc dzīvokli "Skanstes mājās" un dzīvo 3 gadus bez maksas!

08.09.2016

alt
alt

Esošais piedāvājums nespēj apmierināt pieprasījumu

08.09.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība