Sabiedriskās organizācijas pauž atbalstu lēmumam nevirzīt obligāto notariālo formu darījumos ar īpašumu

Sabiedriskās organizācijas pēc starpinstitūciju darba grupas tikšanās pauž atbalstu Tieslietu ministrijas lēmumam nevirzīt obligāto notariālo formu darījumos ar nekustamo īpašumu, kas savā ziņā nozīmētu jauna "notāru nodokļa" uzspiešanu  sabiedrībai. 

Nodokļi

Pret obligāto notariālo formu darījumos ar nekustamo īpašumu kategoriski iestājas astoņas sabiedriskās organizācijas un citi darba grupas dalībnieki, kuras pēc darba grupas tikšanās ir gandarītas, ka to bažas par obligātā notariālā akta ieviešanas negatīvo ietekmi uz sabiedrību kopumā, uzņēmējdarbības vidi un ekonomiku ir ņemtas vērā.

Tieslietu ministrija ir izstrādājusi konceptuālu ziņojuma projektu "Par darījumiem ar nekustamajiem īpašumiem", kurā atspoguļoti darba grupā diskutētie jautājumi un iesaistīto pušu viedokļi. Tālākai virzībai valdībā tiks piedāvāti risinājumi, par kuriem darba grupā ir panākta vienprātība. Izstrādātais risinājums paredz nostiprinājuma lūguma elektroniskas formas ieviešanu un tiešu nosūtīšanu uz zemesgrāmatu ar notāru un bāriņtiesu starpniecību, kas lielā mērā izslēgtu iespēju reģistrēt īpašuma tiesības uz viltotu dokumentu pamata. Tāpat ir jau uzsākts darbs pie birokrātijas samazināšanas saistībā ar pašvaldības pirmpirkuma tiesību piedāvāšanas mehānismu un pašvaldības atļaujas saņemšanu zemes iegūšanai īpašumā, paredzot tiešu elektronisku informācijas apmaiņu starp pašvaldībā un zemesgrāmatu nodaļām. Tāpat, lai noņemtu motivāciju manipulēt ar darījuma vērtību valsts nodevas ietaupīšanas nolūkā, iecerēts valsts nodevu piesaistīt vainīgi kadastrālajai vērtībai.

Nils Sidorovičs, Nekustamo īpašumu attīstītāju alianses (NNĪAA) pārstāvis un "Domuss" valdes loceklis: "Tieslietu ministrija ir izanalizējusi, ieklausījusies un ņēmusi vērā darba grupas dalībnieku pārliecinošā  vairākuma viedokli un konkrētus priekšlikumus nekustamo īpašumu atsavināšanas procesa tiesiskās vides uzlabošanā un ēnu ekonomikas apkarošanā, kas ir realizējams neieviešot obligāto notariāla akta formu. Tas ir būtisks pavērsiens līdz šim notāru virzītajai un lobētajai reformai, kas mums kā sabiedriskai organizācijai  sniedz pārliecību par Tieslietu ministrijas patiesu vēlmi  uzlabot tiesisko vidi, novērst krāpniecības riskus un apkarot ēnu ekonomiku nekustamo īpašumu atsavināšanas darījumos. Turklāt tas tiks veikts nevis vienas šauras un lobētas profesijas interesēs, bet gan sabiedrības interesēs."

Ivars Pommers, advokātu biroja "Glimstedt un partneri" pārstāvis: "Ir gandarījums, ka Tieslietu ministrija ir sadzirdēju daudzo uzņēmēju organizāciju un ekspertu viedokli, un vairāku darba grupas sanāksmju rezultātā ir izkristalizējušies risinājumi, kas patiesi samazinās riskus un birokrātiju nekustamu īpašumu darījumos, vienlaikus neradot jaunu finansiālu slogu. Esam piedāvājuši vēl virkni uzlabojumu, kas būtiski mazinātu arī iespējas izvairīties no nodokļu samaksas vai legalizēt noziedzīgi iegūtus līdzekļu nekustamo īpašumu tirgu. Cerams, ka darbs pie sistēmas uzlabošanas turpināsies auglīgā sadarbībā starp valdības institūcijām un uzņēmēju organizācijā, kuras ir apliecinājušas savu gatavību sniegt konstruktīvu palīdzību. Tāpat jācer, ka Tieslietu ministrijā profesionāli izstrādātie risinājumi nepaklups tālākajās likumdošanas procesa stadijās, ņemot vērā, ka Zvērinātu notāru padome no savas ieceres nav atteikusies un ir uzsākusi tiešas lobēšanas darbības jau parlamentā."

Neizpratni par sākotnēji virzīto reformu, ko iniciēja Zvērinātu notāru padome, Tieslietu ministrijas izveidotajā darba grupā pauda daudzas organizācijas - Latvijas pašvaldību savienība (LPS), Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācija, Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse (NNĪAA), Ārvalstu investoru padome (ĀIP) Latvijā, LTRK, LDDK, Zvērinātu advokātu padome un Latvijas Komercbanku asociācija. 

Galvenie darba grupas dalībnieku iebildumi par Zvērinātu notāru sākotnēji iniciēto piedāvājumu ir balstīti uz prasību par obligātu notariālo aktu un 0,5% nodevu notāriem piemērošanu darījumos ar nekustamo īpašumu, kas radītu papildu administratīvi birokrātisko slogu, nepamatotu darījuma izmaksu palielinājumu, kas novestu pie vēl lielākas Latvijas konkurētspējas samazināšanās Baltijas valstu starpā, pakalpojumu nepieejamību attālākos reģionos un materiāli nenodrošinātajai sabiedrības daļai, juridiskiem sarežģījumiem darījumos, kvalitātes samazināšanos notāru monopola apstākļos, funkciju dublēšanos ar zemes dienestu un atsevišķas profesijas interešu lobiju. Turklāt šis piedāvājums ir pretrunā valsts intersēm par virzīšanos uz elektronisku pārvaldi, bet ar noteikumu par obligātu notariālu aktu liek atgriezties akmens laikmetā.

Organizācijas jūnija sākumā tikās ar tieslietu ministru Dzintaru Rasnaču un pauda tam savas bažas par vienas profesijas lobiju, kā arī izteica priekšlikumus, kā ir iespējams uzlabot nekustamo īpašumu darījumu caurspīdīgumu, neieviešot jaunu obligātu maksājumu pie kā novestu  notāru iniciētā obligātā prasība slēgt darījumus notariālā kārtībā. Jau šobrīd var daudz efektīvāk izmantot valsts institūciju rīcībā esošās elektroniskās datubāzes darījumu reģistrēšanai un informācijas tūlītējai nosūtīšanai valsts zemesgrāmatai, tādā veidā samazinot apstākļus krāpniecību veikšanai. 

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Četras ģimenes mājas Latvijā, kuras piepildīt ar bērnu smiekliem

09.09.2016

alt
alt

"Cherry" – māja kā odziņa

13.09.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība