Ar senatnes auru mūsdienās: restaurē skaistākās Āgenskalna ēkas

Āgenskalnā rekonstruē Slokas ielas 31 un Smiļģa ielas 9 namus – vienas no skaistākajām ēkām Pārdaugavā. Abu šo projektu realizāciju uzņēmies ilgtspējīgāko un energoefektīvāko ēku konkursu laureāts SIA «Rīgas Industriālais Parks» , kas ikdienā nodarbojas ar industriālo un biroju ēku būvēšanu un pārvaldīšanu. Aicinājām uz sarunu attīstītāju pārstāvi un valdes locekli Gati Jansonu, lai uzzinātu, ar ko šo dzīvokļu ēku rekonstrukcija atšķirsies no uzņēmēju iepriekš realizētajiem projektiem un kādas vēl ieceres plānots tajos īstenot. 

Slokas iela 31

Lūdzu, pastāstiet, kāpēc rekonstruējat dzīvojamās mājas un kāpēc Pārdaugavā? Jūsu industriālais parks taču būvē un pārvalda biroja ēkas!

Jā, mūsu pamata bizness ir biroju un industriālo ēku būvniecība un apsaimniekošana. Šajā jomā esam darbojušies ļoti veiksmīgi un lepojamies ar saviem sasniegumiem, piemēram, ar valstiskiem novērtējumiem par ilgtspējīgāko un energoefektīvāko ēku būvniecību. Taču redzot, ka dzīvojamā sektorā lielākā daļa projektu tiek realizēta pēc principa "iespējami lētākā kvadrātmetra cena", mēs nolēmām izmantot gadu gaitā uzkrāto pieredzi un uzbūvēt kvalitatīvus un energoefektīvus mājokļus. Tas gan nebija mērķtiecīgs lēmums "lūk, iesim būvēt kaut ko dzīvojamā sektorā", vairāk laikam apstākļu sakritība, jo pārdošanā bija nonākuši patiešām vērtīgi un unikāli īpašumi Āgenskalnā. Tā kā paši esam no Pārdaugavas, mums bija liels prieks iegūt īpašumā vienu no pilsētas skaistākajiem jūgendstila paraugiem, kas atrodas Slokas ielā 31. 

Ar ko šie projekti ir tik unikāli?

Slokas ielas 31 ēka, līdzīgi kā tās krāšņā fasāde, ir bagāta ar savu vēsturisko mantojumu. To ir projektējis tā laika pazīstamais arhitekts Konstantīns Pēkšēns, bet ēkas īpašnieks bija  viens no tā laika turīgākajiem uzņēmējiem Georgs Blaus. Starp citu, raidījums "Ielas garumā" tieši par šo ēku ir izveidojis sižetu, ko var apskatīties arī mūsu mājas lapā. Interesanti un netipiski, ka dzīvokļi šajā ēkā bija īpaši lieli un plaši - viens dzīvoklis katrā stāvā! 11 istabu dzīvoklis ar platību virs 500 kvadrātmetriem ir neredzēta greznība.

Vai šo īpašumu unikalitāti un vēsturisko vērtību novērtē arī pircēji? Proti, cik liela ir interese par tiem?

Uzņemoties projekta realizāciju šajos jaunu dzīvojamo platību būvniecībai tik bezcerīgajos laikos, mēs tieši ar to arī rēķinājāmies, ka noteikti vēl kādam šī ēka būs tikpat vērtīga un īpaša kā mums. Mūsu ieceres piepildās, jo tieši vēsturisko vērtību un skaisto jūgendstila arhitektūru pircēji novērtē visvairāk, savukārt kvalitāte un energoefektivitāte ir kā papildu pievienotā vērtība. Lielākā daļa dzīvokļu divu mēnešu laikā ir rezervēta. Pārdošanā mums ir palikuši vien 10 dzīvokļi, kuri, domājams, līdz būvniecības beigām arī tiks rezervēti.

Medijos nereti izskan ekspertu viedokļi, ka mājokļu tirgus stagnē un cilvēki pērk mājokļus neaktīvi vai nepērk nemaz. Vai nebaidījāties investēt mājokļu būvniecībā šādos nepateicīgos tirgus apstākļos?

Jā, tas tiesa, mājokļu tirgus ir neaktīvs. Ir daudz banku pārņemtu, nedārgu piedāvājumu, un tādā laikā būvēt jaunu un pēc tam vēl konkurēt ar esošajiem projektiem būtu ļoti grūti. Taču tā ir vien gadījumā, ja projekts nav īpašs un vērtīgāks par jau sabūvētajiem "jaunajiem projektiem". Un mūsējais tāds ir! Tas izceļas ar bagātu arhitektūru, kvalitāti un energoefektivitāti, veselīgu klimatu un, iegādājoties dzīvokli mūsu ēkā, nav jāturpina investēt tā remontā un uzturēšanā, ekspluatācijas izmaksas ir minimālas.

Bet vai bankas izsniedz finansējumu šādu projektu realizēšanai?

Bankas dzīvojamo māju projektus finansē tikai tad, ja projekta realizētājam ir līdzekļi paša dalībai, pārdošanas priekšlīgumi un nodrošinājumi, kas vairākkārtīgi pārsniedz projekta izmaksas. Iepriekš sacītais tulkojams šādi - banku korporatīvā politika neparedz iesaistīties dzīvojamo māju projektos, jo mājokļu tirgū tuvākajā nākotnē nav paredzama izaugsme.

Lūdzu, noraksturojiet, kas ir pircēji jūsu projektos?

Mūsu projektos nav "uzturēšanās atļauju" pircēju. Mūs priecē, ka dzīvokļus pērk tieši tā mērķauditorija, kurai tos bijām paredzējuši - tās ir vietējās ģimenes, kurām jau ir apmierinošs mājoklis kādā "jaunajā projektā" vai atjaunotā ēkā, bet viņi grib uzlabot dzīves telpas kvalitāti un samazināt ikdienas izmaksas. Mainot dzīves telpu, viņi plānotos ieguvumus parasti sarindo šādā hierarhijā:

- nevēlas maksāt nepamatoti augstus un nepārskatāmus apsaimniekošanas maksājumus, kuri tāpat netiek izmantoti īpašuma uzturēšanai, bet aiziet apsaimniekošanas procesa administrētājiem;

- vēlas samazināt komunālo pakalpojumu (jo īpaši apkures) izmaksas;

- grib dzīvot mājā, kas ir īpaša, ar bagātu vēsturisko auru;

- grib labāku un veselīgāku gaisa kvalitāti mājās;

- grib dzīvot tehnoloģiski modernā mājā un maksāt tikai par to, ko paši patērē.

Mūsdienās, runājot par jauniem un renovētiem projektiem, bieži dzirdam vārdu "energoefektīvs". Pastāstiet, ko tas īsti nozīmē un kā to izjutīs pircēji?

Latvijā energoefektivitāte ienāk lēni, jo būvniecībā visi tiecas uz kvadrātmetra cenas pazemināšanu, kā rezultātā šī mērķa sasniegšanai tiek upurēti daudzie energoefektivitātei nepieciešamie nosacījumi. Attiecīgi lielākā daļa pircēju nemaz nezina, kādi ir tiešie ieguvumi un kādi ir ieguvumi no energoefektīva mājokļa. Vienu visi nojauš - tas nozīmē mazāk patēriņa un attiecīgi mazākas komunālo patēriņu izmaksas. Tomēr manā skatījumā vēl lielāks ieguvums par patēriņa izmaksu samazinājumu ir veselīgais klimats telpās - vienmērīga temperatūra, piespiedu gaisa vēdināšana ar rekuperāciju un mitruma atguvi. Mēs savās ēkās uzstādām Co2 līmeņa mērītājus, kuri uzrāda ogļskābās gāzes līmeņus un var sūtīt trauksmes signālu, ja līmenis ir virs normas.

Pašsaprotama ir vēlme saprast, cik ļoti izmaksas samazināsies. Ņemsim par piemēru Latvijas apstākļos vislielāko izmaksu posteni apkuri. Apkures izmaksas vecajās bloku mājās mēdz būt 1 līdz 2 eiro/1m2, citos "jaunajos projektos" 0,7€/1m2 un pat 0,5€/1m2. Mūsu jaunuzbūvētajā energoefektīvajā biroju ēkā apkures izmaksas ir 0,16€/m2! Tiesa, Slokas ielas 31 projektā apkures izmaksas gan nebūs tik zemas, jo, restaurējot vecu ēku, nav iespējams realizēt visus energoefektivitātes ieviešanas pasākumus, piemēram, vēsturiskās ielas fasādes siltināšanu. Mēs paredzam, ka apkures izmaksas būs ap 0,34€/m2.

Kā vienu no aspektiem, kas E. Smiļģa un Slokas ielas restaurētās mājas atšķirs no citiem jaunajiem projektiem, minējāt zemās apkures un apsaimniekošanas izmaksas un veselīgu gaisa kvalitāti. Taču nedrīkst aizmirst, ka šīs ēkas, kas atrodas vēsturiski bagātajā Āgenskalnā, ir vērtīgas un glabā īpašu auru. Vai un kā to plānojat saglabāt?

Jā, protams, vēsturiskā vērtība, mūsuprāt, ir jāsaglabā, cik vien iespējams. Mēs, cik vien tas bija iespējams, atjaunojām visas vecās grīdas un durvis, kas ir ievērojami dārgāk par to aizvietošanu ar jaunām, bet dod īpašu sajūtu mājā. Šo sajūtu, vai, kā jūs minējāt - auru, tehniski nemācēšu aprakstīt, taču ēkā to ļoti labi var sajust. Mums pašiem rezultāts ļoti patīk.

Kas, jūsuprāt, notiks ar jau sabūvētajiem nekvalitatīvajiem jaunajiem projektiem?

Dzīve, kā saka, rit uz priekšu un, visticamāk, tie kalpos kā īslaicīgs pirmais mājoklis jaunām ģimenēm, kurām budžets ir ļoti mazs un kuriem vēl nav sava mājokļa pieredzes, līdz ar to viņi vēl nespēj salīdzināt un novērtēt visus ieguvumus un zaudējumus starp dažādas kvalitātes dzīves telpām. Gandrīz visi taču kādreiz esam mituši pavisam nekvalitatīvā mājoklī?!

Nākotnes perspektīvas jauno projektu tirgum?

Mēs ēkas vairs nerestaurēsim, jo energoefektivitātes ieviešana vecajās ēkās ir ļoti darbietilpīga un dārga. Pēc šo projektu pabeigšanas uzsāksim jaunu pasīvas daudzdzīvokļu ēkas projektu - gribam būt pirmie, kas realizē šādu projektu. Pēc dažiem mēnešiem prezentēsim projekta skices.

Neuzņemos vērtēt un izteikt prognozes par mājokļu tirgu, varu vien vērst uzmanību, ka jaunajiem projektiem jāiet energoefektivitātes virzienā, jo mājokļa pircējs šajā sfērā kļūst aizvien izglītotāks un attiecīgi  - arī prasīgāks. Ne vienmēr un ne tik lielā mērā energoefektivitāte ir papildu izmaksu jautājums, tas drīzāk ir domāšanas veids, attieksme un virzība uz labāku dzīves telpu.

 

City24.lv iesaka:

Šī gada 11.-12 novembrī Latvijas passivehouse biedrība organizē pasīvo māju dienas - aicinām apmeklēt šo pasākumu! 

Uzsāk dzīvokļu rezervāciju projekta "Ķengaraga klusais centrs" otrajā kārtā

19.09.2016

alt
alt

Būvniecības valsts kontroles birojs šogad kopumā izglītojis vairāk nekā 1700 profesionāļu

19.09.2016

Saistītās ziņas

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi RĪGAS CENTRĀ: darījumu statistika un aktuālie projekti

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi KREISAJĀ KRASTĀ: Imantā, Dzirciemā, Āgenskalnā, Zasulaukā un Šampēterī

alt

Karstākie dzīvokļu piedāvājumi LABAJĀ KRASTĀ: Purvciemā, Ķengaragā, Mežciemā un citur

alt

Pēdējās iespējas kļūt par lieliska īpašuma saimnieku: 85% "Bišumuižas" dzīvokļu izpārdoti

alt

Populārākie virtuves fasāžu materiāli: kādi ir to plusi un mīnusi?

alt

Projekts "Zasulauka 28": trīsistabu dzīvokļi Pārdaugavā no 80 000 EUR!

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

2

Novembra klientu dienas Rīgas centrā: reģistrējies individuālai projektu apskatei!

3

"Dzirciema nams" – plaši divistabu dzīvokļi ērtai dzīvošanai un strādāšanai no mājām

4

Sestdien jaunajā Pierīgas kvartālā "Līčukrasti" notiks pirmā Klientu diena

5

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

6

Izvēlies mūsdienīgu dzīvojamo māju pārvaldību, ko nodrošina Latvijas apsaimniekošanas uzņēmums HAGBERG

City24 redaktora izvēle

alt

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

alt

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums