Baltijas nekustamo īpašumu tirgus ir atvērts ārvalstu attīstītājiem un investoriem

Baltijas attīstītāju foruma laikā, 26.septembrī, pirmo reizi pie viena galda sēdās Baltijas valstu galvenie arhitekti, kuri stāstīja par savu pilsētu attīstības prioritātēm, kas deva iespēju attīstītājiem un investoriem novērtēt iespējamās perspektīvas. Īpaši aktuālas bija diskusijas par pilsētu lielo teritoriju attīstību, alternatīviem investīciju sektoriem un biroja platību tirgus tendencēm.

Komercplatības, Investīcijas un kredīti

Pirmo reizi Baltijas valstu galvaspilsētu galvenie arhitekti: Enriks Mands (Endrik Mand) (Tallina), Gvido Princis (Rīga) un Mindaugs Pakalns (Mindaugas Pakalnis) (Viļņa) Foruma dalībniekiem stāstīja par galvaspilsētu attīstības perspektīvām un prioritātēm. Tallina lielu uzsvaru liek uz dzīvības atgriešanos pilsētas centrā un jūras krasta, kur līdz šim bija plaša industriālā zona, attīstīšanu, kā arī uz ielu infrastruktūras pilnveidi. Drīzumā Tallinā tiks īstenoti dažādi attīstības projekti 1,5 milj. kvadrātmetru platībā: tie paredz gan dzīvojamo kvartālu, jahtu ostu, gan vairāku kultūras objektu izveidi. Rīga Forumā akcentēja topošo Rail Baltica multimodālo dzelzceļa staciju, Zaķusalas un Skanstes rajonu attīstību un Latvijas laikmetīgās mākslas centru, ar vēlmi Rīgai kļūt vēl "zaļākai" pilsētai. Lietuvas galvaspilsēta attīsta sešas apkaimes ārpus centra, piedāvā potenciālu attīstībai vismaz 500 ha bijušajās industriālajās zonās, 2017. gadam paredz būtisku biroja telpu pieaugumu (47 500 kvadrātmetri), kā arī prognozē, ka Viļņā turpināsies tirdzniecības centru invāzija un sabiedrisko vietu renovācija un jaunu izveide.

Diskusiju laikā eksperti – lielu Baltijas valstu NĪ projektu attīstītājuzņēmumu pārstāvji – atzina, ka lielu pilsētas teritoriju attīstīšanā svarīgi ņemt vērā ne tiki to, kā šīs vietas "aizpildīt" ar dažādu funkciju ēkām, bet arī domāt par tā lietotāju. Paolo Vitorio Mikeloci (Paolo Vittorio Michelozzi), Pro Kapital Grupp vadītājs, diskutējot par to, kā laika u.c. faktoru ietekmē transformējas jeb pārveidojas lielo pilsētu teritorijas, teica: "Piemēram, tirdzniecības centri sen vairs nav tikai iepirkšanās vieta. Daudz svarīgāka ir to lokācija un serviss, ko tas sniedz. Nesenā aptaujā, izzinot, kas ir galvenie iemesli, kāpēc klienti izvēlas tirdzniecības centru, kā viens no galvenajiem tika minēts, lai tajā ir restorāns. Dodiet vairāk izklaides, vairāk zaļu vietu, vairāk servisa!" Teikto, ka vietu attīstīšanā svarīga ir apkaime un serviss, ilustrēja  Tanels Oleks (Tanel Olek), Technopolis Ülemiste pārdošanas direktors, iepazīstinot ar Tallinā izveidoto Ülemiste rajonu, bet Ruslans Miroņenko, Saliena Group Biznesa attīstības nodaļas vadītājs – ar Salienas projektu, kur radusies cieši saliedēta jauna apkaime.

Coworking , spēles un izklaides elementi, socializācijas iespējas veido mūsdienu darbavietu.

Diskutējot par t.s. alternatīvajiem investīciju sektoriem (noliktavas, autostāvvietas, datu centri, infrastruktūra, atpūtas zonas, veselības aprūpes  u.c. objekti),  kuros investori saskata pievilcīgu finanšu atdevi, Nikolajs Kobļakovs (Nicolai Kobliakov), uzņēmuma PDG Senior Group, kas darbojas Francijā, Krievijā un Baltijas valstīs, dibinātājs, iepazīstināja ar projektiem - veco ļaužu aprūpes namiem,  bet Dekarta Property valdes priekšsēdētājs Deniss Kims atzina: uzņēmums, saprotot, ka līdzšinējais biznesa modelis nav likvīds, atradis jaunu, daudzsološu nišu: strauji augošo studentu namu sektoru, kas investoriem varētu būt ļoti ienesīgs sektors, jo var sniegt aktīvu atdevi 11% gadā.  Aleksandrs Romaņenko (Alexander Romanenko), ADVECS Real Estate Corp. dibinātājs iepazīstināja ar realitāti "Eiropas Lasvegasā"- Gruzijas kūrortā Batumi.

Diskusijā par biroju platību tirgu, un to, kādas attīstības perspektīvas sagaidāmas šajā segmentā laikā, kad mainīgie tirgus apstākļi un mūsdienu biznesa modeļi un paradumi (piem., attālinātais darbs) jūtami ietekmē šo NĪ sektoru, uzņēmēji secināja, ka attīstītājiem jāņem vērā jaunā mode (t.s. new fashion trend – new black): fleksibilitāte, efektivitāte (mazāki telpu kvadrātmetri), 24/7 darba laiks (saplūst darbs un izklaide: arvien grūtāk noteikt precīzu darba laiku un ikdienas dzīvi).  

Klientu pieredze virza šo tirgu. Kopā strādāšana (coworking), spēles un izklaides elementi, socializācijas iespējas veido mūsdienu darbavietu: ļaudīm patīk, ja viņiem patīk strādāt. Ir jāaizmirst par 10 tūkst. kvadrātmetru telpu nomu uz desmit gadiem! Pēc desmit gadiem biroja telpu, kādu to esam ieraduši līdz šim, noma būs mirusi, - secināja šīs diskusijas dalībnieki.

27. septembrī konferences dalībnieki devās iepazīt veiksmīgāko attīstītāju veikumu Rīgā un Jūrmalā. 

 

City24.lv iesaka:

PIEDALIES KONKURSĀ UN LAIMĒ WOOOD DIZAINA KRĒSLU! 

Sāk pieņemt pieteikumus mājokļu siltināšanas grantu programmai

03.10.2016

alt
alt

Gada laikā Rīgas centra dzīvokļu cenas samazinājušās par 8,3%

04.10.2016

Saistītās ziņas

alt

Viedoklis: kāda būs biroju telpu nākotne Covid- 19 pandēmijas iespaidā?

alt

Vairāk nekā vienkārši birojs: Tava uzņēmuma mājvieta VEF KVARTĀLĀ

alt

Projektā Loft&Rosegold pieejamas arī komercplatības

alt

Colliers Latvia jauna mājvieta

alt

Iegādei pieejama vēsturiska pērle Rožu laukumā Cēsīs: "Konrāda nams"

alt

Viedoklis: Kas notiek Rīgas komercīpašumu tirgū?

alt

Uzsāk Preses Nama kvartāla 1. kārtas projekta būvniecību

alt

Rīgā top jauns biznesa komplekss "StokOfiss U30"

alt

Birojos drīz atkal kūsās dzīvība

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

2

Podniekos četru mēnešu laikā rezervēti 50% dzīvokļu

3

Starlex Real Estate uzsāk jauna privātmāju ciemata pārdošanu Mārupē - "Soulful Village"

4

FOTO: "Mežaparka Rezidences" nodod ekspluatācijā arī 2. un 3. dzīvokļu māju

5

Īrei vai investīcijai – labiekārtoti dzīvokļi jaunajā Strēlnieku ielas 4b namā

6

Stabu100 – pieejama jaunbūve Rīgas centrā

City24 redaktora izvēle

alt

Uzsāk būvniecību jauna koncepta kvartālam "Līčukrasti" Stopiņu novadā

alt

Pārdod Ružciema pusmuižu: unikālai mājvietai vai elegantai lauku viesnīcai

alt

Pieprasītā PIERĪGA: karsti un īpaši piedāvājumi jaunajiem dzīvokļiem