Gada laikā Rīgas centra dzīvokļu cenas samazinājušās par 8,3%

Rīgas centra dzīvokļu cenas gada laikā kopš 2015.gada jūlija samazinājās par 8,3%. Cenu lejupslīde, kas sākās 2014.gada septembrī, tiek novērota joprojām, teikts nekustamo īpašumu kompānijas «Arco Real Estate» Rīgas centra dzīvokļu pārskatā.

Mājokļu tirgus, Cenu izmaiņas

Straujākais cenu samazinājums bija 2015.gada pirmajā pusgadā, kad dzīvokļu cenas no gada sākuma saruka par 4,3%. 2015.gada laikā centra dzīvokļu cenas kopumā samazinājās par 8,8%.

2016.gada pirmajā pusgadā galvenokārt pazeminājās cenu zemākā robeža, tas ir, dzīvokļiem ar apmierinošu apdares stāvokli, kuriem bija nepieciešams remonts. Šādu dzīvokļu īpatsvaram arī piedāvājumā novērota tendence palielināties, teikts pārskatā.

Kopš 2014.gada augusta, kad Rīgas centra dzīvokļu vidējā cena bija visaugstākajā pozīcijā, proti, 2113 eiro par kvadrātmetru, cenu līmenis samazinājies par 15,2%. Līdz ar Imigrācijas likuma grozījumiem, kas, sākot ar 2014.gada 1.septembri, paredzēja ievērojami palielināt nekustamā īpašuma iegādes minimālo vērtību termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanai (no 142 300 eiro uz 250 000 eiro), centra dzīvokļu cenas sāka lejupslīdi, kas turpinās joprojām.

Darījumu skaits ar Rīgas centra dzīvokļiem par summu līdz 140 000 eiro 2016.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar tādu pašu periodu pērn, palielinājās par 67%, kamēr darījumu skaits par summu no 140 000 līdz 250 000 eiro samazinājās par 10%. 2016.gada otrajā ceturksnī dzīvokļu darījumu skaits par summu līdz 140 000 eiro samazinājās par 23%, bet par summu no 140 000 līdz 250 000 eiro saglabājās nemainīgs (šajā cenu amplitūdā gan gada pirmajā, gan otrajā ceturksnī reģistrēti 38 darījumi).

Analizējot situāciju ar Rīgas centra dzīvokļu darījumiem, kuru summa pārsniedza 250 000 eiro, kas kopš 2014.gada septembra noteikta par pirkuma vērtības minimālo slieksnis termiņuzturēšanās atļaujas saņemšanai, redzams, ka 2016.gada pirmajā un otrajā ceturksnī šādu darījumu skaits bija līdzīgs. Lielākais darījumu skaits ar šī tirgus segmenta dzīvokļiem reģistrēts 2015.gada otrajā ceturksnī - 74 darījumi. 2016.gada pirmajā pusgadā šajā cenu kategorijā notika par 23% mazāk darījumu nekā tajā pašā periodā pērn.

Kopš 2016.gada sākuma cenu līmeņa būtiskākā samazināšanās novērota Vecrīgā - par 8,96%. Savukārt centra perifērijā cenu līmenis samazinājās vien par 1,33%. Tas ir izskaidrojams ar to, ka pieprasījums pēc dzīvokļiem šajā centra daļā vienmēr ir bijis stabils, ņemot vērā salīdzinoši zemākas cenas, norādīts pārskatā. Līdz ar to centra perifērijā dzīvokļi bija pieejami plašākam iedzīvotāju lokam. Arī klusajā centrā cenu līmenis pazeminājās gan augstas kvalitātes dzīvokļiem, gan arī dzīvokļiem vienkāršā stāvoklī, savukārt tuvajā centrā cenas pazeminājās vienīgi apmierinošas kvalitātes dzīvokļiem.

Rīgas centra perifērijā, kas sastāv no tādām apkaimēm kā Grīziņkalns, Avoti, Brasa un Pētersala, vidējās cenas 2016.gada jūlijā bija ap 800 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem apmierinošā stāvoklī, ap 1200 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem labā stāvoklī un ap 1700 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem ļoti labā stāvoklī.

Augstākās cenas raksturīgas dzīvokļiem pilnībā renovētās vai jaunās ēkās, piemēram, Hospitāļu ielā 39, Silmaču ielā 1 un citur. Augstākās cenas 2016.gadā Rīgas perifērijā novērotas jaunuzceltā ēkā Ernesta Birznieka Upīša ielā, kur dzīvokļi pārdoti par 2000 eiro par kvadrātmetru un dārgāk. Tāpat "Arco Real Estate" speciālisti novērojuši, ka dzīvokļi, kuru cena bija mazāka par 800 eiro par kvadrātmetru, parasti bija bez visām nepieciešamajām labierīcībām vai tie bija neapmierinošā tehniskā stāvoklī, vai atradās koka ēkās.

Rīgas centra rajona (tuvais centrs) dzīvokļu cenas 2016.gada pirmā pusgada laikā samazinājās par 1,85%. Vidējās cenas jūlijā bija ap 1100 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem apmierinošā stāvoklī, ap 1700 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem labā stāvoklī un ap 2500 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem ļoti labā stāvoklī.

Augstākas cenas raksturīgas dzīvokļiem ar augstvērtīgu apdari, kuri atradās Vecrīgas vai parku tuvumā, kā arī jaunuzceltās ēkās. Lielākie darījumi tuvajā centrā notika projektā "Club Central Residence" Baznīcas ielā 18a, kur vairāku darījumu cenas pārsniedza 4000 eiro par kvadrātmetru.

Klusā centra dzīvokļu cenas šogad samazinājās par 4,35%. Vidējās cenas jūlijā bija attiecīgi ap 1400 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem apmierinošā stāvoklī, ap 2200 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem labā stāvoklī un ap 3000 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem ļoti labā stāvoklī.

2016.gadā salīdzinoši maz darījumu notika ar augstas kvalitātes dzīvokļiem Rīgas klusajā centrā. Darījumu augstākās cenas pirmajā pusgadā konstatētas atsevišķiem darījumiem pilnībā rekonstruētā daudzdzīvokļu ēkā Alberta ielā 1, kur darījumu cenas pārsniedza 3000 eiro par kvadrātmetru. Savukārt dzīvokļiem apmierinošā tehniskā stāvoklī, kā arī dzīvokļiem ēku pirmajos stāvos vidējā cena bija ap 1400 eiro par kvadrātmetru. Vēl zemākas cenas novērotas gadījumos, kad dzīvokļa apdare bija neapmierinošā tehniskā stāvoklī.

Vecrīgas dzīvokļu vidējās cenas jūlijā bija attiecīgi ap 1400 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem apmierinošā stāvoklī, ap 2000 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem labā stāvoklī un ap 2700 eiro par kvadrātmetru dzīvokļiem ļoti labā stāvoklī.

Pēdējā gada laikā Vecrīgā par kvadrātmetra cenu virs 2500 eiro reģistrēts ļoti maz darījumu. 2016.gada laikā reģistrēti vien trīs šādi darījumi. Cenas ziņā lētākie dzīvokļu piedāvājumi 2016.gada vidū Vecrīgā bija, sākot no 1200 eiro par kvadrātmetru. Visbiežāk tie bija dzīvokļi ar apdares trūkumiem, kā arī sliktāku telpu plānojumu un novietojumu ēkā.

Lai arī 2016.gada sākumā Rīgas centrā dzīvokļu piedāvājums bija augstāks nekā iepriekšējos gados, nākamajos mēnešos tas samazinājās. 2016.gada jūnijā piedāvājumu skaits samazinājās par 12,7%, un tas bija ievērojami zemāks nekā citus gadus. Jūnija beigās piedāvājums atradās iepriekšējo gadu nogalēm līdzīgā līmenī, kad bija raksturīga būtiska tirgus aktivitātes samazināšanās. Arī kopējais dzīvokļu piedāvājums, salīdzinot ar 2014.gadu un 2015.gadu, šogad bija ļoti zems.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Baltijas nekustamo īpašumu tirgus ir atvērts ārvalstu attīstītājiem un investoriem

04.10.2016

alt
alt

Pirmajā pusgadā audzis darījumu skaits ar Rīgas centra dzīvokļiem

04.10.2016

Saistītās ziņas

alt

Novērots pircēju intereses pieaugums par dzīvokļiem Rīgā

alt

Gada pirmajos mēnešos samazinājies darījumu skaits privātmāju segmentā

alt

Īres maksa pieprasītākajos Rīgas mikrorajonos ir sasniegusi pilsētas centra cenu līmeni

alt

Šogad Rīgas jauno projektu tirgus tiks papildināts ar 2000 jauniem dzīvokļiem

alt

Mājokļu cenu kāpumu prognozē arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju

alt

Dzīvokļu cenas Rīgas apkārtnē turpina augt

alt

Samazinājies Rīgas sērijveida dzīvokļu cenu pieauguma temps

alt

Kādas vēsmas šopavasar valda Ventspils nekustamo īpašumu tirgū?

alt

Latvijas nekustamā īpašuma profesionāļi: nav nekāda pamata runāt par tuvojošos krīzi

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Praktiski padomi – kam pievērst uzmanību, izvēloties dīvānu?

2

Projektā Mežaparka Rezidences uzsākta dzīvokļu un rindu māju priekšpārdošana

3

Ģimeniski, mūsdienīgi un aktīviem cilvēkiem piemēroti: karstākie jaunie "Bonava Latvija" projekti

4

Pašam sava māja Pierīgā: Salienā pieejami labiekārtoti zemes gabali privātmāju būvniecībai

5

2018. gada interjera dizaina aktualitāte - Amtico Vinila grīdas

6

Dzīve ūdens ieskautā vietā

City24 redaktora izvēle

alt

Jautrākai bērnībai: idejas, kā ar krāsām bērnistabā radīt priekpilnu vidi

alt

Premium īpašumu tirgus - arvien pieejamāks vietējam pircējam

alt

Šogad Rīgas jauno projektu tirgus tiks papildināts ar 2000 jauniem dzīvokļiem