Vaidere: Uzturēšanās atļaujas ārvalstniekiem nav veiksmes stāsts

Uzturēšanās atļauju piešķiršana ārvalstniekiem, kuri iegādājas nekustamo īpašumu vai investē līdzekļus uzņēmumu pamatkapitālā, nav devusi lielu ieguldījumu Latvijas ekonomikai, bet gan ļāvusi ieplūst Latvijā vāji kontrolētam finanšu līdzekļu apjomam, biznesa portālam "Nozare.lv" norādīja Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (V).

Jau ziņots, ka šodien pirmajā Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumā (PLEIF) latviešu izcelsmes uzņēmējs Kārlis Cerbulis atzina, ka krievi, ieguldot Latvijā miljonus, ar uzturēšanās atļaujām ir izglābuši daļu Latvijas.

Vaidere atzina, ka līdz 2012.gada janvārim kopumā nerezidenti ir investējuši 318 miljonus latu, lielāko daļu - 253 miljonus latu - ieguldot nekustamo īpašumu iegādē. "Tādējādi nenoliedzami ir sniegts atbalsts nekustamā īpašuma nozarei, bet radītais darbavietu apjoms - ja vispār konstatējams - ir ļoti niecīgs. Tas liek apšaubīt arī uzņēmēja pausto atziņu, ka "katra uzturēšanās atļauja ļāvusi Latvijā palikt pieciem desmit cilvēkiem"," uzsvēra deputāte.

Pēc viņas domām, šī programma ir ļāvusi ārvalstniekiem iegādāties nekustamos īpašumus par salīdzinoši lētām cenām. "Rīgā un Jūrmalā tieši ārvalstnieku interese pēc nekustamā īpašuma ir radījusi citādi nepamatotu cenu kāpumu. Tas liedz iegādāties īpašumus Latvijas iedzīvotājiem, kuriem, palēnām uzlabojoties ienākumu situācijai, sāk rasties interese par nekustamā īpašuma iegādi," uzskata Vaidere.

Politiķe norādīja, ja programma, kas piešķir uzturēšanās atļaujas ārvalstniekiem, var kļūt par Latvijas ekonomikas balstu tikai tad, ja to nopietni pārveidos. Ieguldījuma slieksnim jābūt augstākam, tas lietišķi jāizvērtē, raugoties no potenciāli iegūstamā labuma perspektīvas.

"Galvenā vērība jāpievērš tieši tādām investīcijām, kuras veiktas ražojošajā sfērā vai uzņēmējdarbībā ar mērķi radīt jaunas darba vietas. Uzturēšanās atļauju programmā 2012.gadā tikai nepilni 3% investēti uzņēmumu pamatkapitālā. Jaunas darbavietas spēj noturēt cilvēkus Latvijā, bet jauna māja nerezidentam - ne," atzina Vaidere.

Jau ziņots, ka investīciju apjoms, kuras ārvalstnieki ieguldījuši Latvijas ekonomikā ar mērķi saņemt uzturēšanās atļauju, 2013.gada aprīļa vidū pārsniedza 525 miljonus eiro (369,6 miljonus latu), no kuriem nekustamajos īpašumos ir ieguldīti vairāk nekā 418 miljoni eiro (294,1 miljons latu), biznesa portālu "Nozare.lv" informēja nekustamā īpašuma kompānijas "Arco Real Estate" starptautiskās nodaļas vadītāja Oļesja Bogodistaja.

Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem vislielākais iesniegumu skaits uzturēšanās atļaujas iegūšanai ir saņemts no Krievijas pilsoņiem - 4385 cilvēki laikā no 2010.gada jūlija līdz 2013.gada aprīļa vidum.

Laikā no 2010.gada līdz 2013.gada aprīļa vidum iesniegumus uzturēšanās atļaujas saņemšanai Latvijā ir iesnieguši 6026 cilvēki no vairāk nekā 30 pasaules valstīm, starp kuriem ir tādu valstu kā Dominikānas Republika, Filipīnas, Vjetnama, Nigērija, Serbija, Afganistāna, Irāna, Dagestāna (Krievija), ASV, Ķīna, Libāna, Ēģipte, Šrilanka, Irāna, Austrālija, Koreja pārstāvji.

Iesniegumi uzturēšanās atļaujas iegūšanai laikā no 2013.gada sākuma ir saņemti no Krievijas (624 iesniegumi), Uzbekistānas (55), Ķīnas (43), Kazahstānas (33), Ukrainas (29), Baltkrievijas (20), Kirgizstānas (11), Azerbaidžānas (seši), Gruzijas (četri), Izraēlas (četri), ASV (trīs), Indijas (divi), Libānas (divi), Armēnijas (viens) un Irānas (viens) pilsoņiem.

No 2010.gada 1.jūlija uzturēšanās atļauju Latvijā līdz pieciem gadiem ar pagarināšanas iespēju, pamatojoties uz īpašumtiesībām uz nekustamo īpašumu, var iegūt, iegādājoties īpašumu Rīgā vai Rīgas rajonā par cenu, kas nav zemāka par 100 000 latu, bet republikas nozīmes pilsētās - par cenu, kas nav zemāka par 50 000 latu.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Jelgavā labo defektus uz pērn rekonstruēta autoceļa

04.07.2013

Vilkaste Jūrmalā attīsta 21 miljonu eiro vērtu veselības tūrisma centru

04.07.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā