2. ceturkšņa dzīvojamo platību tirgus pārskats

Informācija publicēta sadarbībā ar: Ober-Haus Real Estate Latvia, http://www.oberhaus.lv/

2. ceturkšņa galvenās tirgus tendences un skaitļi

2013. gada II ceturkšņa laikā vidējā cena sērijveida neremontētiem dzīvokļiem mikrorajonos ir pieaugusi par 2% un uz šo brīdi tā sastāda 594 eiro par vienu kvadrātmetru. Salīdzinot vidējo cenu šā gada II ceturksnī ar vidējo attiecīgajā periodā pērn, kopējais cenas pieaugums sastāda 1%.

Pēc Zemesgrāmatas datiem, 2013. gada II ceturksnī mēnesī vidēji tika reģistrēti 740 dzīvokļu pārdošanas darījumi.

Salīdzinot Zemesgrāmatā reģistrēto dzīvokļu pirkšanas darījumu skaitu 2013. gada II ceturksnī ar darījumu skaitu 2012. gada II ceturksnī, reģistrēto darījumu skaita pieaugums sastāda 7%.

Bankas un ar tām saistītie uzņēmumi turpina aktīvi piedāvāt pārdošanā savā īpašumā esošos objektus. Arī pircēji izrāda pastiprinātu interesi par šiem objektiem. Galvenokārt interese tiek izrādīta par īpašumiem, kuru pārdošanas cena ir zem tirgus cenas vai arī konkrētam pircējam ir subjektīva interese tieši par konkrēto īpašumu. Objekti, kuru cena ir virs vidējās tirgus cenas, parasti izraisa mazāku interesi. Taču bieži vien arī noteicošais faktors šo īpašumu iegādei ir izdevīgāki kreditēšanas nosacījumi.

II ceturkšņa trīs mēneši centra segmentā pagāja ar augstu aktivitāti. Vietējie pircēji nemainīgi izrāda interesi par divu istabu dzīvokļiem tuvajā un tālajā centrā cenu kategorijā vidēji līdz 60 000 eiro vai trīs līdz četru istabu dzīvokļiem cenu kategorijā no 100 000 līdz 150 000 eiro. Būtiskākie kritēriji dzīvokļu izvēlē ir neliela kvadratūra - 60 līdz 90 kvadrātmetri, apsaimniekošanas maksa, apkures veids, bezmaksas autostāvvietas iespēja, kā arī zemes domājamās daļas īpašumā.

Izvēloties īpašumu, klienti interesējas ne tikai par dzīvokļa, bet visas mājas vispārējo stāvokli – kad mainītas mājas komunikācijas, jumts, remontēta kāpņu telpa u.c. pie īpašuma piederošās telpas, kā arī tuvojoties vasarai un dienām kļūstot garākām un saulainākām, pircēji sāk aktīvāk pievērst uzmanību arī ēkas izvietojumam  attiecībā pret debespusēm, priekšroku dodot, dzīvokļiem, kuros ir lielāks dabiskais apgaismojums.

Krievijas un bijušo NVS valstu pārstāvji, kā ierasts arī II ceturksnī, izrāda interesi par kvalitatīviem, remontētiem dzīvokļiem jaunajos projektos, renovētās ēkās vai pirmskara ēkās, kas ir labā stāvoklī, nereti ar mērķi pārcelties uz dzīvi Latvijā ar visu ģimeni. Tā kā pilsētas centrālajā daļā ārvalstu pircēju vajadzībām atbilstošs dzīvokļu piedāvājums jaunajos projektos vai pilnībā renovētās ēkās ir ierobežots, tad klienti izskata iegādāties īpašumu arī tālāk no centra, it īpaši Pārdaugavā dēļ tās izcilās infrastruktūras, kā arī lidostas un Jūrmalas ērtās sasniedzamības.

Cenas centra segmentā dzīvokļiem nav mainījušās. Pilsētas tālajā centrā vidējās pārdošanas cenas neremontētiem dzīvokļiem ir no 700 līdz 1300 eiro par vienu kvadrātmetru, remontētiem dzīvokļiem nerenovētās pirmskara ēkās - no 1000 līdz 2000 eiro par vienu kvadrātmetru, remontētiem dzīvokļiem renovētās ēkās – no 1700 līdz 2500 eiro. Tuvajā centrā, klusajā centrā un Vecrīgā – vidējās pārdošanas cenas neremontētiem dzīvokļiem ir no 800 līdz 2200 eiro par vienu kvadrātmetru, remontētiem dzīvokļiem nerenovētās pirmskara ēkās - no 1200 līdz 3000 eiro par vienu kvadrātmetru, remontētiem dzīvokļiem renovētās ēkās – no 2500 līdz 4500 eiro.

Jaunie projekti

Jauno projektu segmentā pircēju aktivitāte II ceturkšņa pirmajā mēnesī saglabājās augsta, maija un jūnija mēnesī - samazinājās. Jauno projektu segmentā pieprasītākie ir 2 līdz 3 istabu dzīvokļi ar vidējo cenu no 1100 līdz 1300 eiro par vienu kvadrātmetru.

Vietējie pircēji interesējas par dzīvokļiem cenu kategorijā no 60 000 līdz 145 000 eiro. Šī klientu kategorija izskata dzīvokļu piedāvājumus gan ar pilnu apdari, gan arī bez iekšējās apdares. Noteicošais kritērijs īpašuma izvēlē ir dzīvokļa cena, ne dzīvokļa apdare.

Ceturkšņa pēdējā mēnesī pircēju interese jauno projektu segmentā bija manāma no nerezidentu puses. Šī klientu kategorija interesējas par dzīvokļiem cenu amplitūdā no 145 000 līdz 200 000 eiro. Taču šie klienti ir prasīgāki attiecībā uz dzīvokļa apdari, priekšroku dodot īpašumiem ar pilnībā pabeigtu iekšējo apdari. 

Cenas par jauno projektu dzīvokļiem mikrorajonos ir no 1100 līdz 1700 eiro par vienu kvadrātmetru. Cenas par jauno projektu dzīvokļiem galvaspilsētas centrā ir vidēji no 1650 līdz pat 3200 eiro par vienu kvadrātmetru, klusajā centrā dažviet sasniedzot 4500 eiro par kvadrātmetru.

Bankas finansējumu īpašuma iegādei jaunajos projektos izmanto vidēji 70% rezidenti un 20% nerezidenti.

Rīgas mikrorajoni

2013. gada II ceturksnis Rīgas mikrorajonos bija aktīvs. Klienti, kas interesējas par remontētiem sērijveida dzīvokļiem, priekšroku dod īpašumiem ķieģeļu un mūra ēkās, mazāk dzīvokļiem, kas celtas no bloku paneļiem . Dzīvokļu piedāvājums, kas atbilst īpašuma kvalitātei un tirgus situācijai ir ierobežots, bet tā kā šādu dzīvokļu piedāvājumā trūkst, tad pircēji iegādājās arī remontējamus dzīvokļus, ja īpašums atrodas labā vietā, un tā cena ir atbilstoša īpašuma kvalitātei un tirgus situācijai. Maija mēnesī pircēji lielu interesi izrādīja par divistabu dzīvokļiem Imantā tieši lieliskās infrastruktūras, centra un Jūrmalas tuvuma dēļ. Jūnija mēnesī, savukārt, kā novēroja Ober Haus speciālisti klientiem pieauga interese par nelieliem divistabu un trīsistabu dzīvokļiem sērijveida dzīvokļu mājās Ķengaragā.

Neremontētu sērijveida dzīvokļu cenas Rīgas populārākajos mikrorajonos, tādos, kā  Zolitūde, Purvciems, Teika, Pļavnieki, Ziepniekkalns, Imanta un Āgenskalns vienistabas  dzīvokļiem martā bija vidēji no 19 000 līdz 29 000, divistabu dzīvokļiem no 25 000 līdz 40 000 eiro, trīsistabu dzīvokļiem no 31 000 līdz 48 000 eiro un četristabu  dzīvokļiem no 42 000 līdz 53 000 eiro.

Dārgākā mikrorajona pozīcijas saglabā Teika, kur vidējās neremontētu sērijveida dzīvokļu cenas II ceturksnī ir vidēji 716 eiro par kvadrātmetru, tad seko Purvciems, Pļavnieki, Mežciems, Zolitūde un Āgenskalns ar vidējo cenu 620 eiro par kvadrātmetru.

Savukārt zemākās vidējās neremontētu sērijveida dzīvokļu cenas II ceturksnī ir Bolderājā – 469 eiro par kvadrātmetru, Vecmīlgrāvī – 520 eiro par kvadrātmetru, Ķengaragā – 539 eiro par kvadrātmetru un Sarkandaugavā – 546 eiro par kvadrātmetru.

Privātmājas un zemes

Privātmāju sektorā II ceturksnī aktivitāte ir augsta. 2013. gada pirmajos piecos mēnešos, salīdzinoši ar 2012. gada pieciem mēnešiem, Zemesgrāmatā reģistrēto darījumu skaits ir audzis par 30%.  Klienti interesējas par ekonomiskām, nelielām 100 līdz 150 kvadrātmetru lielām privātmājām cenu kategorijā līdz 150 000 eiro. Vietējie pircēji interesējas par jaunbūvēm vai remontējamām privātmājām, novērojuši Ober Haus speciālisti.

II ceturkšņa maija un jūnija mēnešos saglabājās augsta interese par mājām un zemēm dārziņu rajonos. Šos īpašumus pērk ar nolūku izmantot kā dzīves vietu vasaras mēnešos, gan arī – patstāvīgai dzīvošanai, ja šo dārza māju iespējams piemērot dzīvošanai ziemas mēnešos.

Vietējie pircēji turpina izrādīt interesi par banku meitu uzņēmumu piedāvājumiem, jo tiem var saņemt izdevīgākus kreditēšanas nosacījumus, kā arī īpašumus, kas ir remontējami, bet ar labu atrašanās vietu. Taču šādu piedāvājumu nav daudz.

II ceturksnī liela ir privātpersonu interese arī par zemes gabalu iegādi privātmāju būvniecībai. Klienti jūtas drošāki par ekonomisko situāciju un ir gatavi ieguldīt lielākas investīcijas zemes gabalos un māju būvniecībā . Lielāka interese ir par nelieliem zemes gabaliem 1200 – 1500 kv.m.. Liela nozīme ir kadastrālai vērtībai un prognozēm par nekustamā īpašuma nodokli, kas būs jāmaksā turpmāk. Klienti apbūves gabalus pērk ar nolūku tuvāko gadu laikā uzsākt mājas būvniecību.

Pārsvarā klienti vēlas iegādāties labus zemes gabalus ar visām komunikācijām, vai vismaz ar jau pievilktu elektrību.

Klientus interesē piedāvājumi, kuru cena ir ap 15-20 eiro par vienu kvadrātmetru Rīgas apkārtnē un 30-40 eiro par vienu kvadrātmetru Rīgā. Ir interesenti arī zemes gabaliem līdz 50 km attālumā no Rīgas. Arī šajā segmentā lielākā interese ir par banku īpašumā esošiem īpašumiem.

Ciemotos, kuros izbūvētas komunikācijas, piedāvājumā vairs nav atlikuši daudz zemes gabali, ko iegādāties.

Informācija publicēta sadarbībā ar Ober-Haus Real Estate Latvia, http://www.oberhaus.lv/

Interesanti ārzemēs: Twitter līdzīpašnieks pārdod māju San Francisko. Vai īpašuma iegāde padara cilvēku laimīgāku? Versačes ekstravagantais Maiami īpašums nodots izsolei

19.07.2013

Šonedēļ izsolīs "Latvijas Krājbankas" nekustamos īpašumus

22.07.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām