Aicina informēt par īpašumam noteiktās kadastrālās vērtības neatbilstību

Nekustamā īpašuma uzņēmums „Latio” kadastrālās vērtēšanas uzlabošanas pētījuma ietvaros aicina sniegt informāciju par konkrētiem gadījumiem, kad īpašumam noteiktā kadastrālā vērtība ir pretrunā ar tirgus situāciju.

Pētījumu, kurā tiek izvērtēti kadastrālās vērtēšanas modeļi un gatavoti priekšlikumi to pilnveidošanai, „Latio” veic pēc Valsts zemes dienesta pasūtījuma. Lai pētījuma gaitā analizētā informācija būtu daudzveidīgāka, aptverot pēc iespējas plašāku teritoriju un īpašumu grupas – kā mājokļus, tā komercīpašumus, „Latio” aicina īpašniekus informēt par neatbilstībām saistībā ar īpašumam noteikto kadastrālo vērtību. Informāciju par konkrētiem gadījumiem iespējams nosūtīt uz e-pasta adresi kadastrs@latio.lv.

„Esošā kadastrālās vērtēšanas sistēma dažādu iemeslu dēļ ne vienmēr precīzi atspoguļo īpašuma patieso vērtību. Tas atsaucas arī uz nekustamā īpašuma nodokli. Līdzšinējā izpētē diezgan ievērojamas atšķirības esam konstatējuši mājokļu sektorā. Piemēram, Rīgas mikrorajonu sērijveida dzīvokļu kadastrālā vērtība veido ap 85% no to tirgus vērtības, savukārt citā, daudz augstākā, cenu kategorijā esošo Rīgas centra vai jauno projektu dzīvokļu kadastrālā vērtība var veidot 25–35% no to tirgus vērtības,” skaidro „Latio” Vērtēšanas daļas vadītāja Diāna Štāle.

Pilnīgi pretēja situācija, kā norāda „Latio” speciāliste, nereti sastopama komercīpašumu, īpaši ražošanas sektorā, kur kadastrālā vērtība mēdz pārsniegt tirgus vērtību, līdz ar to tiek maksāts nesamērīgi augsts nekustamā īpašuma nodoklis. „Bieži vien šī neatbilstība ir saistīta ar kadastra datu kvalitāti, novecojušu informāciju un citām nepilnībām. Daļēji šo situāciju, konsultējoties ar speciālistiem, var mainīt arī pats īpašnieks,” skaidro D.Štāle.

Speciāliste pieblist, ka nepieciešama tieši komercīpašumu kategorijas detalizētāka izpēte un uzlabojumi šī segmenta īpašumu vērtēšanas modelī, tādēļ aicina komerciāla rakstura, ražošanas un citu objektu īpašniekus informēt pētījuma veicējus par īpašumu kadastrālās vērtības vai datu neatbilstību, kā arī no īpašnieku viedokļa aplamām situācijām.

Iecerēts, ka pētījums „Kadastrālās vērtēšanas modeļu izvērtējums un pilnveidošanas iespējas” kļūs par pamatu kadastrālo vērtēšanu reglamentējošo normatīvo aktu izmaiņām, kā arī ļaus pilnveidot kadastrālajā vērtēšanā izmantojamo programmatūru un Valsts zemes dienesta praksi.

„Latio” kā pētījuma veicēja uzdevums ir definēt un raksturot nekustamo īpašumu grupas, izdalīt tās grupas, kurām, ņemot vērā atšķirīgos vērtību ietekmējošos faktorus, nepieciešami atšķirīgi vērtēšanas modeļi. Pētījuma gaitā jāizvērtē esošie kadastrālās vērtēšanas modeļi, jāraksturo un jānovērtē pieejamā un izmantotā tirgus informācija un tās kvalitāte, izmantotā kadastra datu kvalitāte un atbilstība situācijai dabā, kā arī jāraksturo un jānovērtē galveno vērtību ietekmējošo faktoru ietekmes nozīme. Jāsniedz priekšlikumi kadastrālās vērtēšanas modeļu pilnveidošanai, pamatojot tos ar Latvijas nekustamā īpašuma tirgus analīzes rezultātiem, kā arī pieredzi valstīs, kurās ir uz tirgus vērtībām balstīta īpašumu masveida vērtēšana.

Valsts zemes dienesta un „Latio” līgums par pētījuma veikšanu noslēgts 2013.gada februārī. Pētījumu paredzēts pabeigt līdz šā gada beigām.

Vietējie lauksaimnieki sākuši atpirkt zemi no ārvalstniekiem

22.07.2013

"Nira fonds": Projekts "Futuris" radījis jaunu standartu Rīgas centrā

22.07.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā