Rosina vairākus izņēmumus, kad par nekustamā īpašuma pārdošanu nebūs jāmaksā IIN

Finanšu ministrija (FM) sagatavojusi grozījumus likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) nolūkā ieviest samērīgu un taisnīgu risinājumu problēmai saistībā ar IIN piemērošanu personu ienākumam no nekustamā īpašuma atsavināšanas.

Paredzēts arī turpmāk saglabāt kritērijus, kuriem izpildoties fiziskās personas ienākums no nekustamā īpašuma atsavināšanas netiek aplikts ar IIN. Proti, nekustamais īpašums 60 mēnešus ir nodokļa maksātāja īpašumā un vismaz 12 mēnešus līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai ir fiziskās personas deklarētā dzīvesvieta, kas nav deklarēta kā maksātāja papildu adrese.

Taču likumā plānots iekļaut papildu izņēmumu, ka gadījumā, ja fiziskā persona atsavina nekustamo īpašumu, kas maksātāja īpašumā no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā, ir ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai ir bijis maksātāja vienīgais nekustamais īpašums, arī šādam nekustamā īpašuma atsavināšanas ienākumam IIN netiek piemērots.

Papildus paredzētas izmaiņas personām ar Latvijas valstisko piederību, kuras uzturas ārpus Latvijas ilgāk par sešiem mēnešiem. Ja tās ar konsulārās vai diplomātiskās pārstāvniecības starpniecību vai tieši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei ir paziņojušas par savu dzīvesvietu ārvalstī saskaņā ar Iedzīvotāju reģistra likumu, tad laikposmu 12 mēnešus turpmāk varēs summēt, tas ir, tie summāri varēs būt jebkuri 12 mēneši pēdējo 60 mēnešu laikā līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas dienai.

Grozījumi paredz arī noteikt, ka no nodokļa tiek atbrīvots ienākums no nekustamā īpašuma atsavināšanas, ja šis ienākums no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas. Nekustamajam īpašumam jābūt reģistrētam zemesgrāmatā kā maksātāja vienīgajam nekustamajam īpašumam. Šajā gadījumā nav jāizpildās likumā ietvertajiem kritērijiem. Ja nekustamo īpašumu aizvietos ar citu nekustamo īpašumu, atsavinot nekustamo īpašumu, par tā iegādes dienu uzskatīs dienu, kad zemesgrāmatā tika reģistrēts atsavinātais (aizvietojamais) nekustamais īpašums.

Likuma grozījumi izsludināti valsts sekretāru sanāksmē, tos vēl skatīs valdībā. Lai grozījumi stātos spēkā, tie jāpieņem Saeimā.

Kā ziņots, likumā par IIN sagatavoti arī citi grozījumi, tostarp FM rosina no likuma izslēgt normas attiecībā uz fiksēto ienākuma nodokļa režīmu, nosakot divus gadus ilgu pārejas periodu, kad maksātāji, kas reģistrējušies kā fiksētā ienākuma nodokļa maksātāji, varēs turpināt šī režīma piemērošanu, taču netiks reģistrēti jauni šī nodokļa maksātāji.

Likumā paredzēts ieviest nodokļu pretizvairīšanās normu, nodrošinot, ka nodokļa maksātājs - saimnieciskās darbības veicējs - var reģistrēties tikai vienā statusā - vai nu reģistrēt saimniecisko darbību vispārējā kārtībā, vai izņemt patentu, vai reģistrēties kā mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs.

Grozījumi arī paredz, ka maksātājs, kas ir reģistrēts kā saimnieciskās darbības veicējs, ne vēlāk kā 15 dienu laikā no noteiktās deklarācijas iesniegšanas dienas iemaksā budžetā 50 eiro (35 latus), ja taksācijas gadā nav gūts ar nodokli apliekams ienākums no saimnieciskās darbības vai aprēķinātā nodokļa summa no saimnieciskās darbības apliekamā ienākuma nepārsniedz 50 eiro.

Likuma grozījumi paredz pensionāriem ieviest samazināto patentmaksu - 12 latus vai pēc pārejas uz eiro - 17 eiro.

Grozījumi regulēs arī nodokļa maksājumus, izvēloties tā dēvēto mūža pensiju. Ar likuma grozījumiem fiziskām personām tiks nodrošināta iespēja saņemt pārmaksātā IIN atmaksu, ja attaisnotos izdevumus ir apmaksājis laulātais, bērns, mazbērns, kāds no vecākiem vai vecvecākiem.

Likumprojektā paredzēts, ka grozījumi varētu stāties spēkā nākamā gada janvārī.

Jūrmalas ēnas puse

24.07.2013

Elitārā nekustamā īpašuma īres tirgū sezona ir karsta

25.07.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā